Справа № 234/19736/15-ц
Провадження № 2/234/568/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2016 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Фоміної Ю.В.,
при секретарі Науменко А.Е.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представників відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4, представника третьої особи ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломережа» Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго, третя особа Управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Краматорського міського суду Донецької області 03.12.2015 року звернулася ОСОБА_1 із позовною заявою до Виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломережа» Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, яку обґрунтовує тим, що вона є власником квартири АДРЕСА_1 та вирішила встановити у квартирі прилад обліку теплової енергії. Рішенням Краматорської міської ради від 20.05.2015р. №294 їй погоджено переобладнання зазначеної квартири у звязку з встановленням інженерного обладнання (вузла комерційного обліку витрат тепла в системі опалення) та перенесення нагрівальних приладів згідно проекту та технічним умовам. Після чого вона звернулася із заявою про видачу технічних умов до виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломережа» Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», яка є поставщиком теплової енергії. Листом №1112/04 від 04.08.2015 року їй було відмовлено у наданні технічних умов на переобладнання квартири. Вважає, що відмова відповідача є незаконною та такою, що протирічить законодавству та рішенню Краматорської міської ради від 20.05.2015р. Враховуючи викладене просила суд зобовязати відповідачів визнати неправомірним відмову у наданні технічних умов на переобладнання квартири у звязку з встановленням інженерного обладнання (вузла комерційного обліку витрат тепла в системі опалення) та перенесення нагрівальних приладів згідно з проектом та технічними умовами. Зобовязати відповідачів видати їй технічні умови на переобладнання квартири у звязку з встановленням інженерного обладнання (вузла комерційного обліку витрат тепла в системі опалення) та перенесення нагрівальних приладів згідно з проектом та технічними умовами в квартирі АДРЕСА_2. Стягнути судовий збір у сумі 487,20 грн.
В судовому засіданні позивачка та представник позивача вимоги позовної заяви підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити. Додатково пояснив, що Виробнича одиниця «Краматорськміжрайтепломережа» Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» безпідставно відмовляє позивачу у видачі технічних умов на встановлення теплового лічильника, так як позивач має рішення міської ради, робочий проект на встановлення прибору обліку, а також технічні умови на встановлення комерційного вузла обліку теплової енергії за адресою позивачки. Крім того зазначив, що відповідач вже неодноразово видавав технічні умови та приймав в експлуатацію теплові лічильники у квартирах м. Краматорська та приймав ці засоби обліку в експлуатацію, про що свідчать документи надані на квартиру її матері за адресою: АДРЕСА_3.
Представники відповідачів проти задоволення позову заперечували та пояснили, що дійсно ОКП «Донецьктеплокомуненерго» є теплопостачальною організацією, якій надано право видавати дозволи на технічні умови на підключення споживачів до розподільчих теплових мереж. 27.04.2015 року позивачка звернулася до ОКП «Донецьктеплокомуненерго в особі виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломережа» з проханням надати технічні умови на встановлення приладу обліку теплової енергії за адресою: АДРЕСА_4. Незважаючи на те, що позивачкою отримано дозвіл на переобладнання квартири у звязку з встановленням інженерного обладнання (вузла комерційного обліку витрат тепла в системі опалення) та перенесення нагрівальних приладів згідно проекту та технічним умовам, вони проти позову заперечують, бо відповідно до Правил користування тепловою енергією технічні умови на встановлення та монтаж приладів обліку теплової енергії видаються на окремі будинки, будівлі (споруди). Крім того, існуючи внутрішньоквартирні системи опалення через відсутність окремого теплового вводу не мають технічної можливості без їх капітальної реконструкції встановити в окремій квартирі лічильник теплової енергії. Просили у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи УЖКХ Краматорської міської ради позовні вимоги позивача підтримала та не заперечували проти їх задоволення, пояснивши, що УЖКХ Краматорської міської ради є балансоутримувачем будинку 36 по вул.. Парковій в м. Краматорську, а також забезпечує управління цим майном та несе відповідальність за його експлуатацію. Позивачу було погоджено переобладнання приміщенні квартири для встановлення приладу обліку теплової енергії, після чого позивач повинен був звернутися до теплопостачальної організації для отримання технічних умов.
Свідок ОСОБА_6 у судовому засідання пояснив, що він працює в ПМП «Енергоконтроль», який займається встановленням приладів обліку, має відповідну ліцензію, та він в якості виконавця розробляв технічні умови з встановлення приладу обліку АДРЕСА_5 та з технічної точки зору встановлення теплового лічильника у квартирі ОСОБА_1 не вплине на показники та умови подачі тепла для інших абонентів будинку, бо робиться спеціальна ізоляції транзитної труби.
Суд, заслухавши учасників судового розгляду, свідка, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, прийшов до наступного.
Державна політика у сфері теплопостачання базується на принципі оптимального поєднання систем централізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п'ять років. (ст.6 ЗУ «Про теплопостачання» № 2633-IV від 02.06.2005р. зі змінами та доповненнями).
Приписами ст.13 ЗУ «Про теплопостачання» встановлено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належить погодження на розміщення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці нових або реконструкцію діючих об'єктів теплопостачання та сприяння розвитку систем теплопостачання на відповідній території.
Статтею 24 ЗУ «Про теплопостачання» передбачено право споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами, а також на отримання перерахунку за спожиту теплову енергію з урахуванням здійсненого авансового платежу та показань приладів комерційного обліку теплової енергії протягом місяця після закінчення опалювального періоду.
Згідно ст.1 вказаного Закону прилад комерційного обліку теплової енергії це засіб вимірювальної техніки, що має нормовані метрологічні характеристики і тип якого занесений до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, на основі показань якого визначається обсяг спожитої теплової енергії.
Позивачці на підставі договору купівлі-продажу належить квартира АДРЕСА_6 (а.с. 7-10а)
Рішенням Краматорської міської ради №294 від 20.05.2015р. було погоджено переобладнання належної позивачці квартири у звязку із встановленням інженерного обладнання (вузла комерційного обліку витрат тепла в системі опалення) та перенесення нагрівальних приладів згідно з проектом та технічними умовами. (а.с. 11)
Відповідно до п.29 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 року №630 (із змінами та доповненнями), споживач має право: зокрема на установлення квартирних засобів обліку та взяття їх на абонентський облік; на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку.
Згідно п.9 вказаних Правил, у квартирі роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача.
Пунктом 8 Правил користування тепловою енергією, затверджених Постановою КМУ від 03.10.2007р. №1198 визначено, що для приєднання споживача до системи теплопостачання, реконструкції або розширення системи теплоспоживання чи збільшення обсягів споживання теплової енергії на діючих об'єктах споживач повинен подати заявку теплопостачальній організації про видачу технічних умов.
Судом встановлено, що позивачці були видані розроблені та затверджені управлінням житлового та комунального господарства Краматорської міськради Технічні умови на установку індивідуального вузла обліку споживання теплової енергії за адресою: АДРЕСА_7. (а.с.55-57)
У відповідності з вказаними Технічними умовами, Тимчасовими правила обліку відпускання та споживання теплової енергії, технічними вимогами, діючими нормами та правилами, спеціалізованою інженерно-проектною організацією ПМП «Енергоконтроль», ліцензія АВ №588193 від 30.08.2011р., був розроблений робочий проект на встановлення приладу обліку споживання теплової енергії в приміщенні квартири АДРЕСА_8. (а.с.58-83)
04.08.2015 року позивачка отримала відмову виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломережа» у наданні технічних умов на встановлення комерційного квартирного прибору обліку теплової енергії (лист виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломережа» №1112/04) (а.с. 12)
Таку відмову ВО «Краматорськміжрайтепломережа» суд вважає необґрунтованою, оскільки вона суперечить діючому законодавству, а саме Закону України «Про теплопостачання», Правилам надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, Правилам користування тепловою енергією .
Також, відповідно до п.7.2.31 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Мінпаливенерго України №71 від 14.02.2007 року передбачені виклик споживачем представника енергопостачальної організації та територіального органу центрального органу виконавчої влади у сфері метрології для оформлення допуску вузла обліку до експлуатації, складання акту та прийняття рішення про допуск до експлуатації. При допуску до експлуатації вузла обліку у споживача після одержання акту представник енергопостачальної організації пломбує ЗВТ вузла обліку теплової енергії і теплоносія.
Позивачка має всі необхідні технічні документи для допуску до технічної експлуатації в її квартирі комерційних вузлів обліку теплової енергії, та вчинила дії для оформлення допуску у передбачений законом (п.7.2.31 Правил технічної експлуатації) строк.
Відмова же відповідачів не ґрунтується на наведених положенням Правил технічної експлуатації.
Віднесення квартирних приладів обліку тепла до некомерційних суперечать вищенаведеним ст.1 Закону України «Про теплопостачання», п.3 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Мінпаливенерго України №71 від 14.02.2007 року, положенням Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Доводи відповідача стосовно відсутності технічної можливості у наявному житловому фонді встановлювати в окремих квартирах теплолічильники суперечать розробленим та виданим конкретно ОСОБА_1О Технічним умовам та Проекту.
На підставі наведеного суд вважає, що позов ОСОБА_1 в частині зобовязання ОКП «Донецьктеплокомуненерго» видати технічні умови на установлення квартирного обліку теплової енергії є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, бо саме ОКП «Донецьктеплоенерго» є юридичною особою та саме таке право споживача закріплено п.29 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 року №630.
Відповідно до ст.30 ЦПК України, сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
Таким чином, враховуючи, що письмову відмову у видачі техничних умов надало саме Виробнича одиниця «Краматорськміжрайтепломережа», яка є структурним підрозділом ОКП «Донецьктеплокомуненерго» та не є юридичною особою, суд вважає що вимоги в частині визнання неправомірною відмову Виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломережа» у наданні технічних умов на переобладнання квартири у звязку з встановленням інженерного обладнання (вузла комерційного обліку витрат тепла в системі опалення) та перенесення нагрівальних приладів згідно з проектом та технічними умовами, є необґрунтованими.
Разом з тим, враховуючи, що у судовому засіданні юридична особа ОКП «Донецьктеплокомуненерго» також заперечувала проти надання таких технічних умов, суд вважає за можливим та необхідним задовольнити вимоги позивачки в частині зобовязання видати технічні умови на установлення квартирного лічильника.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалене рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 487 грн. 20 коп. (а.с.1), що дорівнює мінімальній ставці судового збору за позови немайнового характеру на момент звернення із заявою, з огляду на що на користь позивача з юридичної особи ОКП «Донецьктеплокомунеренго» підлягають стягненню 487,20 грн. в рахунок відшкодування судових витрат.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 8, 14, 15, 215, 223 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломережа» Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго, третя особа Управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Зобовязати Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», ЄДРПОУ 03337119, юридична адреса: Донецька область, м. Краматорськ, провулок Земляний, 2 видати технічні умови на установлення квартирного засобу обліку теплової енергії у квартирі АДРЕСА_9.
Стягнути з Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», ЄДРПОУ 03337119, юридична адреса: Донецька область, м. Краматорськ, провулок Земляний, 2 на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 судовий збір у сумі 487,20 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається Апеляційному суду Донецькій області через Краматорський міський суд.
Повний текст рішення був виготовлений 14.03.2016 року.
Суддя ОСОБА_7