Справа № 283/2454/15-а
Провадження № 2-а/283/6/2016
П О С Т А Н ОВ А
І м е н е м У к р а ї н и
18 березня 2016 року м. Малин
Малинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого-судді Тимошенка А.О.,
за участю:
секретаря Даниленко Л.Г.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, перерахунок та виплату пенсії,-
встановив:
ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області в якому просить:
1. Визнати протиправними дії ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у Малинському районі Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 за період часу з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду у розмірі меншому ніж передбачено ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
2. Зобов?язати ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у Малинському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період часу з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року:
- державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру пенсії 8 мінімальних пенсій за віком, враховуючи, що розмір мінімальної пенсії за віком розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат;
- додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров?ю, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру пенсії 75% мінімальної пенсії за віком, враховуючи, що розмір мінімальної пенсії за віком розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат.
Пізніше за згодою позивача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області було замінене на головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, оскільки саме воно здійснює позивачу виплату пенсії.
В судовому засіданні позивач позов підтримав та пояснив, що він перебуває на обліку у головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того він є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, а його інвалідність 2 групи виникла внаслідок захворювання, яке пов?язане з аварією на Чорнобильській АЕС. Однак відповідач в супереч вимогам ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не в повному обсязі виплачував йому державну та додаткову пенсію як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. У зв?язку з цим просить позов задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала та пояснила, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та не має права одночасно отримувати державну пенсію відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не має повноважень на призначення йому такої пенсії.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши надані докази, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України і йому призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 5, 7, 12). Також позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (а.с. 6), а його інвалідність 2 групи виникла внаслідок захворювання, яке пов?язане з аварією на Чорнобильській АЕС (а.с. 9-10). У зв?язку з цим йому також призначена щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 12). Однак ця пенсія виплачується в розмірі встановленому постановою КМ України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції чинній станом на 01.01.2014 року, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
В ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції чинній станом на 01.01.2014 року, вказано, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
- інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за
віком;
- інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за
віком;
- інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим
внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50
процентів мінімальної пенсії за віком.
Також згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв' язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких
встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути
нижчими:
по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Також відповідно до ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Аналогічні норми закріплені в ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зокрема там зазначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Оскільки позивач вже отримує державну пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", то відповідач правомірно не виплачував йому державну пенсію відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Крім того відповідно до «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, до повноважень головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області належить призначення (перерахунок) та виплата пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Повноважень на призначення та виплату інших пенсій головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не має.
Що стосується виплати позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то слід вказати наступне.
Позивач має право на виплату йому цієї пенсії, оскільки він є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та є інвалідом 2 групи внаслідок захворювання повязаного з Чорнобильською катастрофою.
03 серпня 2014 року набули чинності зміни до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, згідно яких норми і положення ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Разом із цим, такі обмеження в період з 01 січня 2014 року до 03.08.2014 Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" не передбачалися. Отже, у вказаний період є чинною і підлягає застосуванню ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції, відповідно до якої інвалідам II групи віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за
віком. Проте, розрахунок додаткової пенсії позивачу здійснено, виходячи із розмірів, визначених постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеною постановою, всупереч приписів ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено фіксовані розміри виплат, при тому, що ці суми значно менші від встановлених у законі.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, застосуванню підлягає ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова КМ України.
При цьому, вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом про Державний бюджет України.
Таким чином суд визнає протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виплати позивачу за період часу з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року додаткової пенсії за шкоду у розмірі меншому ніж передбачено ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов?язує головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період часу з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року додаткову пенсію за шкоду, спричинену здоров?ю, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру пенсії 75% мінімальної пенсії за віком, враховуючи, що розмір мінімальної пенсії за віком розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат.
В решті позову суд відмовляє за безпідставністю.
Керуючисьстаттями 11, 69, 71, 158, 162, 163 КАС України, на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виплати ОСОБА_1 за період часу з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров?ю, у розмірі меншому ніж передбачено ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов?язати головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період часу з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров?ю, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, розмір якої згідно з ч. 1ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом про Державний бюджет України, з урахуванням проведених виплат.
В решті позову відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Житомирськогоапеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошенняпостанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_5