Головуючий у 1 інстанції - Куденков К.О.
Суддя-доповідач - Жаботинська Світлана Володимирівна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2016 року справа №805/4909/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Жаботинської С.В., суддів Васильєвої І.А., Казначеєва Е.Г., секретар судового засідання Борисов А.А., за участю представників позивача Рубльової М.В., Цариценко А.Ю., представника відповідачів Пожидаєвої О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2016 року у справі № 805/4909/15-а за позовом Донецького національного медичного університету ім. М. Горького до Головного управління ДФС у Донецькій області (відповідач 1), Державної фіскальної служби України (відповідач 2) про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення про відмову у розгляді скарги та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив скасувати рішення заступника начальника Головного управління ДФС у Донецькій області про залишення скарги без розгляду та рішення Голови ДФС України № 22573/6/99-9910-01-07-25 від 27.10.2015 року про залишення без розгляду, зобов'язати відповідача 1 розглянути скаргу позивача від 21.08.2015 року на Рішення без номера та дати заступника голови комісії з проведення реорганізації Слов'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області - начальника Краснолиманського відділення Слов'янської ОДПІ ГУ Міндоходів в Донецькій облаті Стешенко Ю.В. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперархування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску по суті.
В обґрунтування позову зазначив, що відсутність печатки на скарзі на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені не є підставою для залишення такої скарги без розгляду, оскільки скарги на неправомірні дії або рішення посадових осіб контролюючих органів не входять до переліку документів на яких підпис посадової особи установи повинен скріплюватися гербовою печаткою установи.
За таких обставин, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Скасовано рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 8487/10/05-99-10-03-12-1 від 14 вересня 2015 року про залишення скарги без розгляду.
Зобов'язано Головне управління ДФС у Донецькій області повторно розглянути скаргу Донецького національного медичного університету ім. М. Горького від 21 серпня 2015 року (вих. № 1178) на рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 28 липня 2015 року № 0003561740/3925 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Донецького національного медичного університету ім. М. Горького застосовано штраф у розмірі 283 701 (двісті вісімдесят три тисячі сімсот одна гривня) 85 (вісімдесят п'ять) копійок та нарахована пеня у розмірі 794 208 (сімсот дев'яносто чотири тисячі двісті вісім) гривень 46 (сорок шість) копійок.
При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що на момент виникнення спірних правовідносин законодавством України не передбачена обов'язкова наявність печаток у всіх суб'єктів господарювання.
В апеляційній скарзі відповідач 1 просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у позові повністю.
В обгрунтування апеляційної скарги зазначає, що позивачем при поданні скарги до Головного управління ДФС в Донецькій області не дотримано десятиденного терміну. Крім того, зазначає, що судом першої інстанції не досліджено факту наявності або відсутності печатки у позивача.
В частині відмови у задоволенні позовних вимог постанова суду не оскаржується.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на неї, вважає останні частково обґрунтованими, а постанову суду такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Донецький національний медичний університет ім. М. Горького зареєстрований у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 02010698, місцезнаходження: 84404, Донецька область, м. Красний Лиман, вул. Кірова, будинок 27, про що зазначено у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 05.06.2015 року ( а.с. 19, 22).
Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Донецького національного медичного університету ім. М. Горького застосовано штраф у розмірі 283 701,85 грн. та нарахована пеня у розмірі 794 208,46 грн. ( а.с. 10).
Згідно з наданою копією вказаного рішення, воно прийнято 28 липня 2015 року за № 0003561740/3925 ( а.с. 111) та вручене позивачу 04.08.2015 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення ( а.с. 112).
21.08.2015 року позивачем подана скарга до Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Слов'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ( а.с. 11).
Рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області скаргу залишено без розгляду, оскільки зазначена скарга оформлена без дотримання вимог п. 1.5 Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме не скріплена печаткою скаржника ( а.с. 8-9).
Відповідно до скарги № 1330 від 28.09.2015 року позивач просить Державну фіскальну службу України переглянути рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 24.09.2015 року ( а.с. 14-16).
Рішенням Державної фіскальної служби України від 27.10.2015 року № 22573/6/99-99-10-01-07-25 скарга позивача залишена без розгляду у зв'язку з тим, що первинна скарга по суті не розглядалась ( а.с. 17-18).
При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску зокрема є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до ст. 13 цього Закону органи доходів і зборів мають право: 1) отримувати безоплатно від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання і від осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, а також інші відомості, необхідні для виконання органами доходів і зборів функцій, передбачених цим Законом; 2) проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки. Документальні та камеральні перевірки проводяться у порядку, встановленому Податковим кодексом України; 3) вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а також від фізичних осіб - підприємців усунення виявлених порушень законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; 4) вилучати в установленому законодавством порядку у підприємств, установ і організацій, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб - підприємців копії документів, що підтверджують заниження розміру заробітної плати (доходу) та інших виплат, на які нараховується єдиний внесок; 5) ініціювати застосування до платників єдиного внеску судових процедур банкрутства; 6) застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом; 7) стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску; 8) порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; 9) у разі виявлення фактів порушення порядку нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску звертатися в установленому законом порядку до відповідних правоохоронних органів; 10) здійснювати інші функції, передбачені законодавством.
Згідно п. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 6 зазначеного Закону встановлено, що платник єдиного внеску має право оскаржувати в установленому законом порядку рішення органу доходів і зборів та Пенсійного фонду та дії, бездіяльність його посадових осіб.
Згідно ст. 25 зазначеного Закону (в редакції на час винесення спірного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені) про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом доходів і зборів вищого рівня та/або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів.
Матеріалами справи підтверджено, що Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області в межах компетенції прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Донецького національного медичного університету ім. М. Горького застосовано штраф у розмірі 283 701,85 грн. та нарахована пеня у розмірі 794 208,46 грн. ( а.с. 10).
21.08.2015 року позивачем подана скарга до Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Слов'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ( а.с. 11).
Порядок розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затверджений Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року № 452 (далі - Порядок, в редакції на час спірних правовідносин) визначає процедуру подання та розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - вимога) та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами десятою, одинадцятою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон); скарг банків на рішення про накладення фінансових санкцій, передбачених частиною дванадцятою зазначеної статті.
Відповідно до п. 1.4 Порядку відмова в прийнятті скарги на вимоги та рішення про нарахування пені та накладення штрафу, крім випадків, зазначених у цьому розділі, забороняється.
Перебіг строку розгляду скарги починається з наступного робочого дня після її надходження до органу доходів і зборів. Реєстрація скарг на вимоги та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу здійснюється працівником органу доходів і зборів, уповноваженим на це керівником цього органу, у журналі реєстрації скарг (додаток 1).
Згідно п. 1.5 Порядку у скарзі має бути зазначено: повне найменування юридичної особи, код за ЄДРПОУ, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка подала скаргу; прізвище, ім'я, по батькові громадянина або фізичної особи - підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті; найменування органу доходів і зборів, яким видано вимогу або рішення про нарахування пені та накладення штрафу, що оскаржуються, дата і номер; суть порушеного питання, прохання чи вимога; інформація про оскарження вимоги або рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та накладення штрафу в суді.
Скарга підписується скаржником - фізичною особою або уповноваженою нею на те особою, а для інших скаржників - керівником або представником, уповноваженим відповідно до законодавства, та має бути скріплена печаткою скаржника (для скаржників - фізичних осіб - за наявності).
Скарга повинна бути викладена в письмовій формі та надіслана до органу доходів і зборів поштою чи передана особисто або через представника.
Якщо скарга в інтересах скаржника подається його представником, то до скарги додається копія довіреності, оформленої відповідно до вимог чинного законодавства.
Пунктом 1.6 зазначеного Порядку передбачено, що скарга, оформлена без дотримання вимог, зазначених у пункті 1.5 цього розділу, що не дає можливості її розглянути по суті, залишається без розгляду, про що виноситься рішення про залишення скарги без розгляду (додаток 2) з відповідними обґрунтуваннями та робиться відмітка в журналі реєстрації скарг (додаток 1).
Відповідно до п. 2.3 Порядку первинна скарга повинна бути подана до відповідного головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання скаржником вимоги або рішення територіальних органів доходів і зборів про нарахування пені та накладення штрафу.
Строк, встановлений для подання первинної скарги, не вважається пропущеним, якщо до його закінчення скаргу та інші документи до неї передано на пошту.
Згідно п. 3.1 Порядку у разі коли головні управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надсилають скаржнику рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий скаржник має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до Міністерства доходів і зборів України.
Скарга в письмовій формі подається безпосередньо до Міністерства доходів і зборів України. Про подання повторної скарги до Міністерства доходів і зборів України скаржник зобов'язаний одночасно повідомити відповідний територіальний орган доходів і зборів ( п. 3.2 Порядку).
Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску ( п. 4.1 Порядку).
Скарга на вимоги та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу подана з дотриманням порядку і строків, визначених пунктом 2.3 розділу II та пунктом 3.1 розділу III цього Порядку, зупиняє строки їх сплати до винесення рішення органом доходів і зборів вищого рівня або дня набрання судовим рішенням законної сили.
Скарга, подана з порушенням порядку і строків, визначених пунктом 2.3 розділу II та пунктом 3.1 розділу III цього Порядку, а також у разі її відкликання відповідно до цього Порядку не підлягає розгляду органами доходів і зборів, про що виноситься рішення про залишення скарги без розгляду (додаток 2) та робиться відмітка в журналі реєстрації скарг (додаток 1) ( п. 4.3 Порядку).
Відповідно по п. 4.4 орган доходів і зборів при розгляді скарги перевіряє законність і обґрунтованість винесення вимоги або рішення, що оскаржуються, і приймає одне з таких рішень:
- залишає вимогу або рішення, що оскаржуються, без змін, а скаргу - без задоволення;
- скасовує в певній частині вимогу або рішення, що оскаржуються, і не задовольняє скаргу в певній частині;
- скасовує в повному обсязі вимогу або рішення, що оскаржуються, і задовольняє скаргу;
- направляє скаргу на новий розгляд до відповідного територіального органу доходів і зборів;
- залишає скаргу без розгляду.
Колегія суддів зазначає, що нормами діючого законодавства чітко передбачений обов'язок для всіх скаржників (для скаржників - фізичних осіб - за наявності) підписання скарги та скріплення її печаткою скаржника.
Пунктом 1.6 Статуту Донецького національного медичного університету ім. М. Горького зазначено, що університет зокрема є юридичною особою, має відокремлене майно, печатку та штампи зі своїм найменуванням ( а.с. 41).
Таким чином, скарга позивача повинна бути скріплена печаткою, що не було зроблено останнім.
Колегія суддів зазначає, що позивач не позбавлений можливості звернутись із скаргою після усунення недоліків.
Щодо посилань апелянта на порушення позивачем строку оскарження рішення від 28.07.2015 року № 0003561740/3925, колегія суддів вважає зазначені твердження необґрунтованими, оскільки у спірному рішенні про залишення відповідачем 1 скарги без розгляду підставою для залишення скарги без розгляду зазначено оформлення скарги без дотримання встановлених вимог п. 1.5 Порядку, а саме не скріплення її печаткою скаржника, що не дає можливості розглянути її по суті. Пропущення позивачем строку звернення на оскарження рішення від 28 липня 2015 року не зазначено відповідачем 1 підставою для залишення скарги без розгляду.
Згідно п. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням наявних доказів в матеріалах справи, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при прийнятті постанови порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області - задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2016 року у справі № 805/4909/15-а - скасувати.
У задоволенні позовних вимог Донецького національного медичного університету ім. М. Горького до Головного управління ДФС у Донецькій області ( відповідач 1), Державної фіскальної служби України (відповідач 2) про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення у повному обсязі.
Постанова у повному обсязі виготовлена 17 березня 2016 року.
Головуючий суддя: С.В.Жаботинська
Судді: І.А.Васильєва
Е.Г.Казначеєв