ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" березня 2016 р.Справа № 922/6595/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Добрелі Н.С.
при секретарі судового засідання Сланова М.Ю.
розглянувши справу
за позовом Департаменту економіки та комунального майна ХМР, м. Харків, 3-я особа , що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 міська рада, м. Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атмос", м. Харків про спонукання до укладення договору за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_3, за довіреністю № 19/0/45-16 від 13.01.2016 року;
відповідача - ОСОБА_1, довіреність вих. № 89-Д від 14.03.2016 року;
3-тя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача (ОСОБА_2 міська рада) - ОСОБА_3, за довіреністю №08-11/7770/2-15 від 30.12.2015 року;
ВСТАНОВИВ:
Департамент економіки та комунального майна ОСОБА_2 міської ради звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атмос" про спонукання замовника будівництва до укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Разом із позовною заявою позивачем було подано клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача ОСОБА_2 міської ради.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 29.12.2015 року було прийнято вказану позовну заяву, порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 26.01.2016 року.
Через канцелярію господарського суду Харківської області 26.01.2016 року представник позивача надав правове обґрунтування позовних вимог (вх. № 2509).
Представник відповідача в судовому засіданні 26.01.2016 року заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи.
Усне клопотання відповідача про відкладення розгляду справи було задоволено судом.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 26.01.2016 року розгляд справи було відкладено на 15.02.2016 року.
Через канцелярію господарського суду Харківської області 12.02.2016 року від представника відповідача надійшла заява (вх. № 4767) про долучення до матеріалів справи документів.
Через канцелярію господарського суду Харківської області 15.02.2016 року від представника відповідача надійшло клопотання (вх. № 4840/16) про продовження строку розгляду справи за межами двомісячного строку, встановленого ст. 69 ГПК України.
Клопотання (вх. № 4840/16) представника відповідача про продовження строку розгляду справи за межами двомісячного строку, встановленого ст. 69 ГПК України було задоволено судом. Строк розгляду справи продовжено по 14 березня 2016 року.
Клопотання позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача ОСОБА_2 міської ради було задоволено судом. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 міську раду.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 15.02.2016 року розгляд справи було відкладено на 01.03.2016 року.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 01.03.2016 року розгляд справи було відкладено на 14.03.2016 року.
14 березня 2016 року через канцелярію суду представник позивача надав пояснення, в яких зазначив, що ОСОБА_4 соціально - економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_2 міської ради листом від 10.03.2016 р. № 180/0/124-16 повідомило Юридичний департамент, що відповідач до Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_2 міської ради для укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень чотирнадцятого поверху в нежитловій будівлі літ. "Л-20" по вул. Отакара Яроша, 18 в м. Харкові під офісні приміщення не зверталося.
14 березня 2016 року через канцелярію суду представник 3-ї особи надав письмові пояснення, в яких зазначив, що укладення замовником будівництва договору пайової участі є обов"язковим на підставі вимог ч. 3 ст. 179 ГК України, Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", та ухилення відповідача від укладення вказаного договору грубо порушують права територіальної громади міста Харкова на отримання пайових внесків, які мали б бути використані для створення і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова, чим завдається майнова шкода місцевому бюджету.
Через канцелярію господарського суду Харківської області 14.03.2016 року від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, посилаючись на те, що керівництвом відповідача були підписані договори про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, та будуть передані позивачеві. Крім того, представник відповідача просить долучити до матеріалів справи копію заяви на підготовку проекту договору з відміткою про отримання та копію пропозиції про укладення такого договору, у зв"язку з тим, що вказані документи мають суттєве значення для справи, оскільки свідчать про відсутність предмету спору.
Представник позивача у судовому засіданні 14.03.2016 р. підтримував позовні вимоги у повному обсязі та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні вказував суду на відсутність предмету спору між сторонами з посиланням на пропозицію позивача № 186/0/124-16 від 14.03.2016 р. про укладення договору про пайову участь, та просив суд відкласти розгляд справи для добровільного укладення між сторонами вказаної угоди.
Представник 3-ої особи у судовому засіданні 14.03.2016 р. просив суд задовольнити позов з урахуванням доводів, зазначених ним у письмових поясненнях.
Суд відхиляє клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи з огляду на те, що справу неодноразово було відкладено за клопотанням відповідача для надання можливості сторонам укласти угоду в добровільному порядку, строк розгляду справи було продовжено по 14 березня 2016 року за межі, передбачені, ч. 1 ст. 69 ГПК України, проте сторони відповідної угоди не уклали, та враховуючи те, що 14 березня 2016 року строк розгляду справи закінчується - суд позбавлений права відкласти розгляд справи.
Щодо усного клопотання відповідача про припинення провадження у справі, то суд зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів укладення угоди у добровільному порядку, та позивач у судовому засіданні зазначив, що угода між сторонами на день розгляду справи укладена не була, у зв"язку з чим суд не вбачає підстав для припинення провадження у справі на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України, у зв"язку з відсутністю предмету спору. А посилання відповідача на пропозицію позивача щодо укладення договору датовану 14.03.2016 р. не є доказом її укладення.
Зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, вислухавши присутніх представників сторін, всебічно і повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
На підставі договору купівлі - продажу від 01 липня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Атмос" придбав у Товариства з обмеженою відповідальністю "Сігма-Еталон" нежитлові приміщення чотирнадцятого поверху №№ 14-2, 14-4-:-14-6, 14-10-:-14-13, 14-15, площею 428, 9 кв. м. у нежитловій будівлі літ. "Л-20" по вул. Яроша Отакара, 18 в м. Харкові.
Відповідно до витягу з Державного реєстру правочинів від 01.07.2010 р.Товариство з обмеженою відповідальністю "Атмос" є власником нежитлових приміщень №№ 14-2, 14-4-:-14-6, 14-10-:-14-13, 14-15, площею 428, 9 кв. м. у нежитловій будівлі літ. "Л-20" по вул. Яроша Отакара, 18.
Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ХК 082143310322 від 17.11.2014 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Атмос" є замовником реконструкції нежитлових приміщень чотирнадцятого поверху в нежитловій будівлі літ. "Л-20" по вул. Яроша Отакара, 18 в м. Харкові під офісні приміщення (а. с. 19-21).
ОСОБА_4 соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_2 міської ради № 53/0/124-15 від 28 січня 2015 року проінформовано Товариство з обмеженою відповідальністю "Атмос" про порушення вимог закону та необхідність звернення до Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_2 міської ради для підготовки проекту договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова та надати відповідні документи для цього, але відповіді на зазначений лист відповідач не надав.
Порядок залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у разі ухилення від укладення договору визначено п. 5 Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова.
П. 5.1 Порядку встановлено, що у разі встановлення факту будівництва та введення обєкта до експлуатації без укладення договору про пайову участь забудовника у розвитку інфраструктури м. Харкова Департамент економіки та комунального майна у десятиденний термін з дня встановлення такого факту, надсилає замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням лист-повідомлення про необхідність укладення відповідного договору.
Згідно п. 5.2 у листі-повідомленні Департамент економіки та комунального майна повідомляє про порядок укладення договору про пайову участь, про строк, у який замовник має вжити передбачених Порядком заходів щодо добровільного укладення договору та про передбачену цим Порядком та чинним законодавством України відповідальність за ухилення від укладання такого договору.
У відповідності до п. 5.3 у разі ухилення замовника від виконання вимог, вказаних у листі-повідомленні щодо укладання договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у добровільному порядку, Департамент економіки та комунального майна вчиняє наступні дії: на підставі наявної інформації та у відповідності до цього Порядку проводить розрахунок величини пайової участі замовника у розвитку інфраструктури; готує два примірники договору пайової участі у розвитку інфраструктури з додатками; надсилає підписані два примірники договору з додатками замовнику будівництва рекомендованим поштовим відправленням.
03 березня 2015 року листом - пропозицією ОСОБА_4 соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна № 153/0/124-15 Товариству з обмеженою відповідальністю "Атмос" для розгляду та підписання направлено два оригінали договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Отже, Департаментом економіки та комунального майна ОСОБА_2 міської ради вчинено передбачені вказаними положеннями дії, спрямовані на укладення договору.
Відповідно до п. 5.6 замовник будівництва, який одержав проект договору з додатками, у разі згоди з його умовами, оформляє договір відповідно до вимог чинного законодавства (підписує, якщо юридична особа скріплює печаткою) та повертає один примірник договору з додатками Департаменту економіки та комунального майна, або повідомляє Департамент про прийняття умов договору (надсилає відповідний лист, факсограму тощо) у двадцятиденний строк після одержання договору.
Згідно п. 5.7 замовник будівництва, який після розгляду проекту договору не згоден з якимись його частинами, направляє до Департаменту економіки та комунального майна протокол розбіжностей (письмові вмотивовані зауваження) до договору, які Департамент розглядає протягом двадцяти днів. В цей же строк Департамент вживає заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та приймає рішення про зміну договору.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач протокол розбіжностей до запропонованового проекту договору позивачем ( ОСОБА_2 міської ради) не надав.
Також вбачається, що під час розгляду справи відповідач звернувся до позивача з заявою, в якій просив надати проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з урахуванням наданих документів. Копія вказаної заяви з відміткою про отримання позивачем 10.03.2016 р. надана до матеріалів справи.
Від позивача надійшов до відповідача лист - пропозиція № 186/0/124-16 від 14.03.2016 р. про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень чотирнадцятого поверху в нежитловій будівлі літ. "Л-20" по вул. Отакара Яроша, 18, під офісні приміщення з проектами договору.
Проте станом на 14.03.2016 р. договору про пайову участь між сторонами укладено не було, та посилання відповідача на пропозицію позивача щодо укладення угоди не є доказом її укладення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін та 3-ої особи, повністю, всесторонньо, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, оцінивши надані сторонами докази та надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог учасників судового процесу, користуючись принципом об'єктивної істини, принципами добросовісності, розумності та справедливості, суд дійшов висновку позов задовольнити повністю, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених ГПК України заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
На підставі ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків виникають з договорів та інші правочини. Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать ст. 174 Господарського кодексу України.
Частиною 2 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено обовязок замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених ч. 4 цієї статті.
За ч. 1 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Відповідач є особою, щодо якої законом встановлено обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної інфраструктури населеного пункту.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 3038-VI замовником будівництва є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
На виконання вимог частини 1 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" рішенням виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради від 09.11.2011 р. № 804 (зі змінами, внесеними рішенням від 22.05.2013 р. № 319) затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова
Вказаним Порядком передбачено, що не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію замовник будівництва зобовязаний звернутися з заявою до Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_2 міської ради для укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова (п. 1.5 Порядку).
Пунктом 1.4 Порядку визначено, що залучення замовників здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна ОСОБА_2 міської ради.
Також у п. 2.5 Порядку визначено, що не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію, замовник будівництва зобовязаний звернутися з заявою до Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_2 міської ради для укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова. До заяви необхідно додати визначені п. 2.6 Порядку документи.
Таким чином, обовязок звернутись до органу місцевого самоврядування з заявою про укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту законом покладено саме на замовника такого будівництва.
З урахуванням викладеного, ухилення замовника від укладення договору пайової участі до прийняття об'єкту нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачене чинним законодавством.
03 березня 2015 року листом ОСОБА_4 соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна № 153/0/124-15 від 26.02.2015р. Товариству з обмеженою відповідальністю "Атмос" (м. Харків) для розгляду та підписання направлено два оригінали договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Таким чином, Департаментом економіки та комунального майна ОСОБА_2 міської ради вчинено передбачені вказаними положеннями дії, спрямовані на укладення договору.
Відповідно до п. 5.6 замовник будівництва, який одержав проект договору з додатками, у разі згоди з його умовами, оформляє договір відповідно до вимог чинного законодавства (підписує, якщо юридична особа скріплює печаткою) та повертає один примірник договору з додатками Департаменту економіки та комунального майна, або повідомляє Департамент про прийняття умов договору (надсилає відповідний лист, факсограму тощо) у двадцятиденний строк після одержання договору.
Згідно п. 5.7 замовник будівництва, який після розгляду проекту договору не згоден з якимись його частинами, направляє до Департаменту економіки та комунального майна протокол розбіжностей (письмові вмотивовані зауваження) до договору, які Департамент розглядає протягом двадцяти днів. В цей же строк Департамент вживає заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та приймає рішення про зміну договору.
Відповідачем в свою чергу не надано доказів щодо підписання договору або протоколу розбіжностей та Договір пайової участі сторонами не укладено про що свідчить відсутність таких доказів в матеріалах справи.
Участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури населеного пункту, в силу вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", є обовязковою для замовника будівництва у відповідному населеному пункті, що обумовлює право відповідного органу місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва виконання обовязку щодо пайової участі.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обовязковим для сторін, зокрема, якщо існує пряма вказівка закону щодо обовязковості укладення договору.
Так ст. 648 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обовязкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Частиною 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено істотні умови договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, якими є: розмір пайової участі, строк (графік) сплати пайової участі, відповідальність сторін.
Невідємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Частиною 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва обєкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва обєкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Формула розрахунку величини пайової участі замовника у розвитку інфраструктури м. Харкова визначена пунктом 3.3 Порядку та враховує, зокрема, загальну кошторисну вартість будівництва об'єкта, витрати на придбання та підготовку земельної ділянки до будівництва, вартість будівництва інженерних мереж поза межами земельної ділянки.
Так, Департаментом економіки та комунального майна надано до суду правове обґрунтування позовних вимог, в якому останній зазначив, що у зв"язку з ухиленням замовника (відповідача) від пайової участі та від надання відповідних документів, розрахунок величини пайової участі замовника було здійснено виходячи із затверджених Міністерством показників опосередкованої вартості будівництва на останню дату введення об"єкта в експлуатацію та складає 478 999,95 грн. Ця сума була розрахована із врахуванням того, що станом на день введення об"єкту до експлуатації опосередкована вартість будівництва 1 кв. м. загальної площі згідно листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства від 28.10.2014 р. № 7/15-12809 складала 10686 грн. (копія листа додається, арк. справи 42-45), загальна площа будівлі літ. "Л-20" по вул. Отакара Яроша, 18 в м. Харкові згідно декларації про готовність об"єкта до експлуатації - 407,50 кв.м., та розмір пайового внеску згідно п. 3.2 Порядку для нежитлових приміщень становить 10% загальної кошторисної вартості будівництва об"єкту (10686 грн. Х 407,50 кв.м. = 4354545 грн.; 0,1 Х 4354545 грн. = 435454,50 грн.), а також з урахуванням збільшення на 10% у відповідності до п. 5.5. Порядку, що складає (435454,50 грн. + 43545,45 грн.) 478999,95 грн.
Відповідач просив суд припинити провадження у справі, у зв"язку з відсутністю предмету спору, але суд не вбачає підстав для припинення провадження у справі, у зв"язку з тим, що на час розгляду справи договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між сторонами в добровільному порядку не укладений та докази його укладення в матеріалах справи відсутні.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
У відповідності до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковими.
Статтею 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Відповідно до статті 4 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Статтею 14 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Положенням статті 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності чітко встановлений обов'язок замовника будівництва на участь у розвитку інфраструктури міста. Накладення такого обов'язку в свою чергу встановлює право органу місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва виконання власних обов'язків щодо пайової участі. Не укладення замовником відповідного договору пайової участі до прийняття об'єкту нерухомого майна до експлуатації, не звільняє замовника від виконання власного обов'язку в натурі.
Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Ухилення замовника від укладення договору пайової участі до прийняття об'єкту нерухомого майна до експлуатації, є порушенням зобов'язання яке прямо передбачене чинним законодавством.
Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України господарським зобов'язанням визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо).
Основними видами господарських зобов'язань є майново-господарські зобов'язання та організаційно-господарські зобов'язання.
Статтею 179 Господарського кодексу України визначені загальні умови укладення договорів, що породжують господарські зобов'язання.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору.
Згідно зі ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Згідно ч. 3 ст. 84 ГПК України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору
Враховуючи вищевикладене господарський суд прийшов до висновку, що відповідачем були порушені права та інтереси позивача, у звязку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, суд покладає суму сплаченого судового збору у розмірі 1218,00 грн. на відповідача
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 7, 129, 143, 144 Конституції України, ст.ст. 1, 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, ст. 4 Закону України Про архітектурну діяльність, ст.ст. 11, 14 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 179, 187 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 32, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Спонукати Товариство з обмеженою відповідальністю "Атмос", м. Харків (61045, м. Харків, вул. Отакара Яроша, 18, офіс 4/14, ідентифікаційний код 36624619) укласти з Департаментом економіки та комунального майна ОСОБА_2 міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, ідентифікаційний код 25610834) договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова в такій редакції:
ДОГОВІР №
про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова
м. Харків «__» ____ р.
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі Департамент, в особі заступника міського голови директора Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_5, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії ОСОБА_2 міської ради 6 скликання від 24.11.2010 №07/10 Про затвердження положень виконавчих органів ОСОБА_2 міської ради 6 скликання з однієї сторони, та з іншої сторони Споживчий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Еверест" в особі ___________, що діє на підставі ____________ іменований надалі Замовник, на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради від 09.11.2011р. № 804 (із змінами), уклали цей договір про наступне.
1. Предмет договору
1.1. Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі Замовника у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень чотирнадцятого поверху в нежитловій будівлі літ. "Л-20" по вул. Отакара Яроша, 18 під офісні приміщення.
2.Обов'язки сторін
2.1.Замовник:
2.1.1. Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу -24170000, рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 478999,95 грн. (чотириста сімдесят вісім тис. дев"ятсот дев"яносто дев"ять грн. дев"яносто п"ять коп.), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова, який додається.
2.1.2. Сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом 10 календарних днів з дня укладання даного договору.
2.2. Департамент:
2.2.1. На запит Замовника надає лист про підтвердження факту повної сплати пайового внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів ОСОБА_2 міської ради.
3. Відповідальність сторін
3.1. У разі невиконання або неналежного виконання Замовником обов'язків, передбачених п. 2.1. цього договору, Замовник сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25% від суми не перерахованих коштів у визначений термін.
4. Час та дія договору
4.1. Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.
5. Зміна та розірвання договору
5.1. Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
5.2. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
5.3. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
5.4. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
5.5. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
6. Особливі умови
6.1. З питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.
6.2. Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.
6.3. У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов'язки за цим договором переходять до правонаступників.
6.4. У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п. 1.1. договору, права та обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.
6.5. Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні договору, вирішуються у судовому порядку.
6.6. Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.
6.7. Цей договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.
7. Адреса та реквізити сторін
Від Департаменту Від «Замовника»
Заступник міського голови Директор ТОВ "Атмос"
директор Департаменту економіки
та комунального майна
_______ ОСОБА_5 _____ПІБ
61003, м. Харків, м-н Конституції, 7 61045, м. Харків, вул. Отакара
Яроша, 18, офіс 1/14, код 36624619
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Атмос" (61045, м. Харків, вул. Отакара Яроша, 18, офіс 1/14, ідентифікаційний код 36624619) на користь Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_2 міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, ідентифікаційний код 25610834) суму судового збору у розмірі 1218,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 17.03.2016 р.
Суддя ОСОБА_6