ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
__________________
УХВАЛА
"15" березня 2016 р. Справа № 918/1016/15
Господарський суд Рівненської області у складі судді Заголдної Я.В. розглянувши матеріали справи за заявою Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області (вул. Відінська, 8,Рівне,33023) про банкрутство ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю-фірми "Ізол" (проспект Миру, буд. 15, м. Рівне, 33009),
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 03.09.2015 р. прийнято до розгляду заяву Державної податкової інспекції у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області про порушення справи про банкрутство ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю-фірми "Ізол".
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 15.09.2015 р. порушено провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю-фірми "Ізол", визнано вимоги ініціюючого кредитора до боржника у сумі 2 305 758 грн. 00 коп., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого ОСОБА_2
16.09.2015 р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет оприлюднено оголошення № 22487 про порушення провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю-фірми "Ізол".
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 17.11.2015 р. затверджено реєстр вимог кредиторів ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю-фірми "Ізол".
Постановою господарського суду Рівненської області від 22.12.2015 р. затверджено звіт розпорядника майна боржника ОСОБА_2 про проведену роботу в процедурі розпорядження майном, затверджено звіт про оплату послуг розпорядника майна в розмірі 13 937 грн. 74 коп., припинено процедуру розпорядження майном ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю-фірми "Ізол", визнано банкрутом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю-фірми "Ізол", відкрито ліквідаційну процедуру банкрута строком на 12 місяців, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_2
З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, 23.12.2015 р. здійснено на офіційному веб-сайті ВГСУ в мережі Інтернет офіційне оприлюднення повідомлення № 26611 про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю-фірми "Ізол", де зазначено граничний строк на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника, а саме: 23.02.2016 р.
23.02.2016 р. на адресу суду від Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області (код ЄДРПОУ 39543187 надійшла заява з грошовими вимогами до боржника на загальну суму 20 897 грн. 98 коп.
При цьому, у своїй заяві Рівненська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області просить суд відстрочити сплату судового збору у справі № 918/1016/15 до прийняття судом процесуального рішення по заявлених вимогах, обґрунтовуючи це наступним чином.
Положенням про Рівненську ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, затвердженого наказом ДФС України № 55 від 20.08.2014 р. передбачено, що ДПІ утримується за рахунок державного бюджету. (п.14).
Відповідно до Бюджетного кодексу України, бюджетні видатки здійснюються за відповідними кодами економічної класифікації видатків бюджету залежно від економічної суті платежу.
Інструкцією щодо застосування кодів економічної класифікації видатків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 р. № 333 передбачено, що видатки, які не пов'язані з придбанням товарів і послуг, здійснюються за кодом економічної класифікації 2800 "Інші поточні видатки".
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228 "Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог виконання кошторисів бюджетних установ складаються на наступний рік.
Проект кошторису на 2016 р. Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області станом на момент подання заяви не затверджено.
Відповідно до п. 2.6 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України № 333 від 12.03.2012 р., за кодом 2800 "Інші поточні видатки", окрім іншого, здійснюються видатки на сплату обов'язкових платежів до бюджету відповідно до законодавства.
Однак, станом на 19.02.2016 р. у тимчасовому кошторисі Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області кошти за кодом бюджетної класифікації 2800 "Інші поточні видатки" на сплату судового збору відсутні.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, а відповідно до п.п. 24, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається нецільове використання бюджетних коштів та здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлення бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи Закону про Державний бюджет України.
Враховуючи ту обставину, що контролюючі органи, тобто органи доходів і зборів фінансуються виключно із державного бюджету, будь-які інші бюджетні кошти не можуть бути витрачені для сплати судового збору, оскільки це суперечить чинному бюджетному законодавству.
Суд звертає увагу заявника, що згідно ст. 4 ГПК України господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
У відповідності до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:
1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;
2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи;
3) позивачі - у справах про стягнення аліментів;
4) позивачі - у справах щодо спорів, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні";
5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов'язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги;
6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення;
7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб;
8) інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
9) інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів;
10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
11) виборці - у справах про уточнення списку виборців;
12) військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків;
13) учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав;
14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту";
15) фізичні особи (крім суб'єктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом;
16) позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Таким чином, законодавець чітко визначає в Законі України "Про судовий збір" групу пільговиків щодо звільнення від сплати судового збору, до якої Рівненська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області не належить.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
У відповідності до п. 3.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону "Про судовий збір", є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 24.02.2016р. надано Рівненській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області строк для усунення недоліків заяви у справі № 918/1016/15 з грошовими вимогами до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю-фірми "Ізол", а саме - до 09.03.2016 р. зобов'язано Рівненську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Рівненській області у термін до 09.03.2016 р. надати суду:
- докази на підтвердження того, що майновий стан Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі;
- докази на підтвердження того, що проект кошторису на 2016 рік Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області на момент подання заяви не затверджено.
Проте, станом на 15.03.2016р. Рівненська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області вимоги ухвали суду від 24.02.2016р. не виконала, доказів сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника суду не подала; докази на підтвердження того, що майновий стан Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі не подала; докази на підтвердження того, що проект кошторису на 2016 рік Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області на момент подання заяви не затверджено також не подала.
Згідно ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, можуть пред'явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
У відповідності до ст. 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви.
На підставі викладеного, та керуючись статтями 23, 24, 38, 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 ГПК України суд -
УХВАЛИВ:
Повернути заяву Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області з грошовими вимогами до боржника на загальну суму 20 897 грн. 98 коп. - без розгляду.
Ухвалу направити заявнику, боржнику, розпоряднику майна.
Суддя Заголдна Я.В.