Виноградівський районний суд Закарпатської області
______________
Справа № 299/381/16-а
У Х В А Л А
16.03.2016 м.Виноградів
Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Бак М.Д., розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 на постанову військового комісара Виноградівського районного військового комісаріату,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 подав до суду скаргу на постанову військового комісара Виноградівського районного військового комісаріату. У скарзі просить постанову військового комісара Виноградівського районного військового комісаріату ОСОБА_2 у справі про адміністративне правопорушення за ст. 211-4 КУпАП відносно ОСОБА_1 про накладення штрафу в розмірі 51 гривень - скасувати, а провадження у справі закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв"язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 211-4 КУпАП.
Дану скаргу слід повернути заявникові скарги з таких підстав.
22.02.2016 року було постановлену ухвалу судді Виноградівського районого суду про залишення скарги без руху з причин наявності недоліків.
Так, згідно п. 3 ч. 1 ст. 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено: постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Порядок, визначений Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), передбачає наступне.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 105 КАС України адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником.
Вимоги до позовної заяви передбачені у ст. 106 КАС України.
Згідно пунктів 2, 3, 4 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються:
- ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є (п. 2);
- ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі (п.3);
- зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (п. 4).
Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Проте, подана скарга не відповідає наведеним вище вимогам, а саме:
1) ОСОБА_1 звернувся до суду із скаргою, що не відповідає порядку звернення до суду у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, який встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, має бути подана письмова позовна заява;
2) у скарзі вказано, що скаргу подав "Особа, що притягується до адміністративної відповідальності", однак сторонами у адміністративній справі є позивач та відповідач;
3) у скарзі не вказано ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;
4) зміст вимог особи, яка подала скаргу, не відповідає наведеним вище положенням ч. 4 ст. 105 КАС України;
5) до скарги не додано документ про сплату судового збору (при цьому у скарзі не вказано про те, що судовий збір не підлягає сплаті).
У відповідності до ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Таким законом є Закон України "Про судовий збір". Відповідно до ст. 1 даного Закону судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.
У ч. 5 ст. 288 КУпАП передбачено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита. Проте, порядок оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення, визначений Кодексом адміністративного судочинства України, передбачає сплату судового збору.
Законом України "Про судовий збір" особи, які оскаржили постанову у справі про адміністративне правопорушення, не віднесені до кола суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до переліку тих, за подання яких судовий збір не справляється.
Крім того, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, застосовуються положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше. Пізніше прийнятим є Закон України "Про судовий збір".
Тому, виходячи з наведеного, за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення судовий збір сплачується у порядку та розмірах, встановлених Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлена у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, що складає 551,20 грн.
Крім того, до скарги додано ксерокопії документів, вірність яких оригіналам не засвідчено у встановленому порядку.
Порядок засвідчення копій документів визначений пунктами 5.26, 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації Вимоги до оформлювання документів (ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55.
За вказаним нормативно-правовим актом, відмітка про засвідчення копії документа складається: зі слів "Згідно з оригіналом", особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, яка проставляється нижче підпису.
Ухвалою судді від 22.02.2016 року заявникові скарги надавався строк для усунення недоліків, - протягом п"яти днів з дня отримання копії ухвали.
Копію ухвали судді від 22.02.2016 року заявникові скарги направлено 23.02.2016 року та згідно відстеження пересилання рекомендованого поштового відправлення на сайті Укрпошти отримано ним 01.03.2016 року, однак, станом на 16.03.2016 року недоліки не усунуто.
У відповідності до п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо: позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
З огляду на наведене, враховуючи те, що заявник скарги не усунув недоліки, скаргу слід йому повернути, що згідно ч. 6 ст. 108 КАС України не позбавляє заявника права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст. 106, 108 КАС України, -
У Х В А Л И В:
скаргу ОСОБА_1 на постанову військового комісара Виноградівського районного військового комісаріату - повернути заявникові скарги.
Роз"яснити заявникові скарги, що повернення скарги не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про повернення скарги невідкладно надіслати заявникові скарги разом із скаргою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Виноградівський районний суд шляхом подання протягом п"яти днів з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Суддя ОСОБА_3