Єдиний унікальний номер справи 235/9526/15-ц
Номер провадження 2/235/104/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 лютого 2016 року м. Красноармійськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Клікунової А. С.,
при секретарі Ліпскіс О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красноармійська Донецької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 міської ради Мар"їнського району Донецької області до ОСОБА_2 про звільнення земельної ділянки від комплексу будівель, споруд та повернення її в належному стані, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 міська рада Марїнського району Донецької області звернулася до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області з вказаною позовною заявою, в якій просить зобовязати ОСОБА_2 звільнити земельну ділянку від розташованого на ній комплексу будівель та споруд, що знаходиться в м. Курахове, промислова зона, 63, Марїнського району Донецької області.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. На землі ОСОБА_1 міської ради за адресою: Донецька область, Марїнський район, м. Курахове, промислова зона, 63 розташований комплекс будівель та споруд (будівля контрольно-технічного пункту з ганком, будівля профілакторію з приямком, будівля мийки для автомобілів, басейн для збирання води, будівля операторської з ганком, будівля складу мастил, вбиральня, огорожа, замощення), - власником якого є ОСОБА_2 В грудні 2006 року відповідач подала до ОСОБА_1 міської ради заяву про надання дозволу на виконання проекту землеустрою земельної ділянки під забудовою КТП з ганком. Позивачем надано дозвіл на виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду попередньою площею 2,7 гектарів для експлуатації комплексу будівель та споруд, в тому числі на земельну ділянку попередньою площею 0,17 гектарів для комерційних цілей (експлуатації закусочної, що буде перепрофільована) за адресою: Донецька область, м. Курахове, пр. Маяковського, 63 із земель промисловості ОСОБА_1 міської ради. Проект відводу на земельну ділянку ОСОБА_2 в встановлені строки надано не було, використання землі здійснюється без одержання документу, що посвідчує право на неї та його державної реєстрації, без сплати податку на землю. ОСОБА_1 міської ради про необхідність оформлення права власності або права користування земельною ділянкою за її цільовим призначенням відповідачем ігноруються. Зволіканням відповідача в вчиненні дій з оформлення правовстановлюючих документів на правомірне використання земельної ділянки порушуються норми чинного законодавства, а саме ст. 2 Закону України «Про плату за землю», ст.ст. 123, 125, 206 ЗК України. В силу вказаних обставин, за посиланням на ст. 152 ЗК України, ОСОБА_1 міська рада в судовому порядку вимагає усунення порушень прав територіальної громади на землю в спосіб зобовязання відповідача звільнити землю від розташованого на ній комплексу будівель та споруд.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 ЦПК України спори, що виникають з приводу нерухомого майна, предявляються за місцем знаходження майна або основної його частини. Так, нерухоме майно відносно якого розглядається справи розташоване в Мар"їнському районі Донецької області. Відповідно з Законом України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у звязку з проведенням антитерористичної операції" № 1632-VII від 12.08.2014 р., Розпорядженням Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 06.04.2014 р. №22/0/38-15 Красноармійським міськрайонним судом Донецької області здійснюється розгляд справ підсудних Мар"їнському районному суду Донецької області, роботу якого припинено з причини проведення бойових дій на території розташування будівлі суду.
Представник позивача ОСОБА_1 міської ради Марїнського району Донецької області ОСОБА_3 (діюча на підставі довіреності) надіслала на адресу суду, в порядку ст. 158 ЦПК України, письмове клопотання про розгляд справи в її відсутність, при чому позовні вимоги підтримані, інших доказів на обґрунтування заявлених вимог позивач не надає, будь-яких клопотань та заяв не заявляє.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила, заяву про розгляд справи у її відсутність не подавала, тому відповідно до п. 4 ст.169, ст.224 ЦПК України, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних доказів за відсутності осіб, які беруть участь у справі та без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу,відповідно до ч. 2ст. 197 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, належно зясувавши дійсні обставини справи, права та обовязки сторін, оцінки їх доводів і наданих ними доказів, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 міської ради Марїнського району Донецької області підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом із матеріалів справи встановлено наступні факти та відповідні правовідносини.
ОСОБА_2 з власником комплексу будівель та споруд, що розташований в м. Курахове Марїнського району Донецької області промислова зона, 63, що підтверджується договором купівлі-продажу від 18 вересня 2004 року, нотаріально посвідченим приватним нотаріусом Марїнського районного нотаріального округу, витягом про реєстрацію в Державному реєстрі правочинів № 123887 від 18.09.2004 р. Згідно технічного паспорту, виготовленого станом на 5 травня 2004 року До складу комплексу будівель та споруд входить:
- будівля контрольно-технічного пункту з ганком А-2, основної площі 177,3 кв. м., загальної площі 245,2 кв. м.;
- будівля профілакторію з приямком А-1, основної площі 700,5 кв.м., загальної площі 771,3 кв.м.;
- будівля мийки для автомобілів (будівельною готовністю 48 %);
- басейн для збирання води в;
- будівля складу мастил С-1, основної площі 33,5 кв. м., загальною площі 33,5 кв. м;
- вбиральня У-1;
- огорожа № 1, № 4;
- замощення І.
Комплекс будівель та споруд розташований на землі ОСОБА_1 міської ради Марїнського району Донецької області. Згідно дост. 83 ЗК Україниземлі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування. Надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно дост. 12 ЗК Україниналежить до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
14 березня 2006 року ОСОБА_2 звернулася до ОСОБА_1 міської ради Марїнського району Донецької області з питання про надання дозволу на виконання проекту землеустрою земельної ділянки під забудовою КТП з ганком. ОСОБА_1 міської ради № 67/324 від 24.03.2006 року відповідача повідомлено, що для розгляду вказаного порушеного питання необхідно надати наступні документи: копію свідоцтва про реєстрацію субєкта підприємницької діяльності, у разі відсутності - копію паспорта; - копію технічного паспорта на забудову; - копію свідоцтва про власність на забудову.
В грудні 2006 року ОСОБА_2 подала на розгляд ОСОБА_1 міської ради заяву про надання дозволу на збір погоджень для перепрофілювання будівлі контрольно-технічного пункту та виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації комплексу будівель та споруд. Відповідно до рішення ОСОБА_1 міської ради Марїнського району Донецької області V/15-45 від 27 грудня 2006 року, прийнятим на підставі ст. 120, 124 ЗК України: 1) ОСОБА_2 надано дозвіл на: - збір погоджень для перепрофілювання будівлі КТП під будівлю закусочної згідно чинного законодавства; - виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду попередньою площею 2,7 гектарів для експлуатації комплексу будівель та споруд, в тому числі на земельну ділянку попередньою площею 0,17 гектарів для комерційних цілей (експлуатації закусочної у разі перепрофілювання КТП) за адресою: м. Курахове, пр. Маяковського, промзона, 63; 2) встановлено зобовязання після виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надати його на затвердження до міської ради; 3) встановлено обмеження не приступати до використання земельної ділянки без правовставнолюючих документів.
9 січня 2008 року позивач звернувся до відповідача стосовно надання інформації щодо стадії оформлення проекту землеустрою з відведення земельної ділянки. Згідно пояснювального листа, надісланого поштовим звязком, ОСОБА_2 зобовязалась виконати рішення ОСОБА_1 міської ради в строк до 25 лютого 2008 року. Відповідач без будь-яких поважних причин неправомірно зволікає з вчиненням дій на оформлення правовставнолюючих документів (права власності чи права користування) на земельну ділянку, незважаючи на неодноразові письмові звернення до неї міської ради з пропозиціями оформлення прав на правомірне використання земельної ділянки згідно цільового призначення. Листи № 67/324 від 24.03.2006 р., № 67/32 від 09.01.2008 р., № 67/542 від 26.02.2009 р., № 67/2491 від 02.09.2009 р., № 67/659 від 16.02.2011 р., № 67/3198 від 26.09.2011 р., № 1183/01-40 від 24.06.2015 р., № 1433/01-40 від 28.07.2015 р., № 1623/01-40 від 17.08.2015 р. «Про необхідність терміново звернутися до ОСОБА_1 міської ради з приводу оформлення земельної ділянки згідно діючого законодавства» відповідачем проігноровано.
Відповідно до п. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийнятті в межах наданих їх повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Вищевказане свідчить, що ОСОБА_2 фактично користується спірною земельною ділянкою, як власник нерухомого майна (комплексу будівель та споруд), розташованого на даній земельній ділянці всупереч зазначеного рішення ОСОБА_1 міської ради № V/15-45 від 27 грудня 2006 року).
Відповідно до ч. 2 ЗК України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на які вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Ця норма підлягає узгодженню з положенням ст. 79-1 ЗК України. Так, за частиною першою вказаної статті формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як обєкта цивільних прав та передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. За ч. 9, ч. 10 ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. Право передачі земельних ділянок у власність або користування належить до повноважень ОСОБА_1 міської ради відповідно до ст. 122 ЗК України. Застосовуючи ці правові норми до спірних відносин, суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_2 не скористалася наданим їй правом на оформлення права користування ділянкою на землі ОСОБА_1 міської ради, яке нею отримано після укладання 18.09.2004 року договору купівлі-продажу комплексу будівель та споруд, що знаходиться в м. Курахове Марїнського району Донецької області, промислова зона № 63, проект землеустрою з відведення ділянки не виготовлено, за фактичне користування земельною ділянкою в місцевий бюджет податок не сплачує.
Згідност. 206 ЗК Українивикористання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону. Відповідно до ст. 156 ЗК Українивласникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 з 2004 року користується земельною ділянкою, на якій розташований комплекс будівель та споруд за адре5сою: м. Курахове, Марїнського району Донецької області, промислова зона № 63, пори цьому жодного разу оплату земельного податку ОСОБА_1 міській раді Донецької області не сплачено.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. ОСОБА_1 міською радою предявлено позов про припинення права відповідача на землю в спосіб примусового зобовязання звільнити ділянку від розташованого на ній комплексу будівель та споруд.
Згідност. 152 ЗК Українидержава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умовами захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не повязані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків. Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що допущене відповідачем ОСОБА_2 порушення норм земельного законодавства, - має бути усунено у спосіб якого вимагає позивач ОСОБА_1 міська рада та який не суперечить закону.
На підставі вищевикладеного, 2 Закону України «Про плату за землю», ст.ст. 12, 123, 125, 206 ЗК України, керуючись ст. ст. 10, 60, 209 ч 2, ст. 212-215, 218, 224, 226 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 міської ради Марїнського району Донецької області до ОСОБА_2 про звільнення земельної ділянки від комплексу будівель, споруд та повернення її в належному стані задовольнити.
Зобовязати ОСОБА_2:
- звільнити земельну ділянку від розташованого на ній комплексу будівель та споруд, що знаходиться у м. Курахове Мар"їнського району Донецької області, промислова зона № 63, що складається з: будівлі контрольно-технічного пункту з ганком А-2, основної площі 177,3 кв. м., загальної площі 245,2 кв. м.; будівлі профілакторію з приямком А-1, основної площі 700,5 кв.м., загальної площі 771,3 кв.м.; будівлі мийки для автомобілів (будівельною готовністю 48 %); басейну для збирання води в; будівлі складу мастил С-1, основної площі 33,5 кв. м., загальною площі 33,5 кв. м; вбиральні У-1; огорожа № 1, № 4; замощення І;
- повернути земельну ділянку, що знаходиться в м. Курахове Марїнського району Донецької області, промислова зона № 63 в належному стані ОСОБА_1 міській раді Марїнського району Донецької області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем в судову палату по цивільним справам Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії відповідачем.
Суддя