Справа № 134/197/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" березня 2016 р. Томашпільський районний суд Вінницької області
в складі:головуючого судді Скаковської І.В.,
за участі секретаря Слободянюк Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Томашпіль адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі Вінницької області про визнання відмови в перерахуванні щомісячного грошового утримання судді у відставці протиправною та зобов»язання перерахувати щомісячне грошове утримання судді у відставці,
ВСТАНОВИВ:
22 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду до управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі Вінницької області про визнання відмови в перерахуванні щомісячного грошового утримання судді у відставці протиправною та зобов»язання перерахувати щомісячне грошове утримання судді у відставці, мотивуючи свої вимоги тим, що з 15 травня 1983 року він працював суддею в Оратівському районому суді, а з червня 1987 року і Крижопільському районному суді Вінницької області.
03 червня 2014 року відповідно до вимог ст. 109 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» позивачем було подано заяву про відставку до ОСОБА_2 Юстиції, яка протягом одного місяця повинна була внести подання про його відставку до Верховної ОСОБА_2 України.
Через бездіяльність вищих органів державної влади заява про відставку позивача не вирішувалась більше року, незважаючи на його звернення до ОСОБА_2 Юстиції та Верховної Ради України.
12 вересня 2014 року йому виповнилось 65 років і відповідно до п. 4 ст. 102 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з 13 вересня 2014 року він не міг здійснювати свої повноваження, однак не був звільнений у відставку, тому був позбавлений права звернутися до управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі Вінницької області для призначення щомісячного грошового утримання судді у відставці, відповідно до ст. 109України «Про судоустрій і статус суддів», чинного на той час.
16 липня 2015 року постановою Верховної ОСОБА_2 України № 636-VІІІ «Про звільнення суддів» позивача було звільнено з посади судді.
Наказом № 54-ОС від 05 серпня 2015 року Крижопільського районного суду Внницької області його було відраховано із штату суддів Крижопільського районного суду у звязку з поданням заяви про відставку на підставі постанови Верховної ОСОБА_2 України № 636-VІІІ від 16 липня 2015 року.
05 серпня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі Вінницької області про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Рішенням управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі Вінницької області № П-17 від 20 серпня 2015 року йому було відмовлено у призначенні довічного грошового утримання з посиланням на те, що норма щодо пенсійного забезпечення відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» скасована Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 20 березня 2015 року № 213.
Вказане рішення управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі Вінницької області було оскаржене до суду, який задовольнив його позовні вимоги.
Управлінням Пенсійного фонду України у Крижопільському районі Вінницької областіпозивачу нараховано і призначено щомісячне довічне грошове утримання з 06 серпня 2015 року в розмірі 90% суддівської винагороди на підставі ч. 3 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статутс суддів» від 07 липня 2010 року, виходячи з мінімальної заробітної плати 1218 грн.
Згідно ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статутс суддів» винагорода складається з 10 мінімальних заробітних плат і 70% доплати за вислугу більше30 років.
В даний час мінімальна заробітна плата становить 1378 грн. Судова винагорода працюючого судді становить: посадовий оклад 13780 грн, 70% надбавка завислугу років 9646 грн, а всього 23426 грн згіднго довідки ТУДСА у Вінницькій області від 17 грудня 2015 року № 4-35/2015.
В звязку з підвищенням мінімальної заробітної плати ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі Вінницької області з заявою про перерахунок розміру призначеного щомісячного довічного грошового утримання враховуючи збільшення суддівської винагороди до 23426 грн з подальшим перерахунком, при підвищенні розміру мінімальної заробітної плати.
06 січня 2016 року листом № П-28 управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі Вінницької областіповідомило позивача про відмову в перерахунку довічного грошового утримання на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 20 березня 2015 року № 213.
Вважає дії відповідача неправомірними та такими що не відповідать чинному законодавству, в звязку з чим він вимушений звернутися до суду з позовом в якому просить визнати рішення управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі від 06 січня 2016 року № П-28 про відмову у перерахунку йому щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Крижопільського районного суду Вінницької області протиправними та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі перерахувати щомісячне довічне грошове утримання йому як судді у відставці з 01 вересня 2015 року та проводити подальший його перерахунок при збільшенні розміру мінімальної заробітної плати.
В судове засідання ОСОБА_1 не зявився, надіслав на адресу суду заяву в якій просив розгляд справи провести у його відсутність, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, однак надіслав на адресу суду заяву, згідно якої заперечив проти задоволення позову, посилаючись на обставини викладені у письмових запереченнях.
Розглянувши заяви сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку про задоволення позову з таких підстав.
Відповідно дост. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1ст.71 КАС Українипередбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є суддею у відставці, що підтверджується посвідченнм судді у відставці № 01391 (а.с.4).
Окрім того, у судовому засіданні було оглянуто пенсійну справу ОСОБА_1 № 128956, заведену управлінням Пенсійного фонду України в Крижопільському районі.
Як вбачається з постанови Томашпільського районного суду Вінницької області від 30 вересня 2015 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Зокрема, визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі Вінницької області в призначенні ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання, як судді у відставці; збов»язати управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі Вінницької області, на підставі частини третьоїстатті 138 Закону України«Про судоустрій і статус суддів»від 7 липня 2010 року №2453-VI (у редакціїЗаконузгіднорішення Конституційного Суду України від 3 червня 2013 року № 3-рп/2013) призначити щомісячне довічне грошове утримання ОСОБА_1, як судді у відставці, та здійснювати його виплату в розмірі 90% його суддівської винагороди на час звернення із заявою про відставку, починаючи з 06 серпня 2015 року (а.с. 32-33).
24 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі із заявою про перерахунок призначеного щомісячного грошового утримання врахововуючи збільшення суддівської винагороди до 23426 грн з подальшим перерахунком, при підвищенні розміру мінімальної заробітної плати (а.с. 10-11).
Так, згідно з довідкоюТУДСА у Вінницькій області від 17 грудня 2015 року № 4-35/2015 станом на 14 грудня 2015 року судівська винагорода судді Крижопільського районного суду Вінницької області становить: посадовий оклад 13780 грн, 70% надбавка завислугу років 9646 грн, а всього 23426 грн (а.с. 6).
Із листа управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі № П-28 від 06 січня 2016 року вбачається, що відповідачембуло відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку, мотивуючи це тим, що відповідно по п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Провнесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 20 березня 2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк Укрїни», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Оскільки з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених зазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, а тому права на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з 01 вересня 2015 року у звязку зі зміною заробітної плати діючого судді позивач не має, так як це не передбачено законодавством (а.с.12).
Частиною 1 статті 126 Конституції України закріплено положення, згідно з яким незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.
Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у ч. 1 ст. 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, до яких, зокрема, відноситься і щомісячне довічне грошове утримання.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу передбачених законом гарантій самостійності судів, незалежності та правової захищеності суддів.
Правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів урегульовані Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07 липня 2010 року.
Гарантії незалежності суддів закріплені, зокрема, у ч. 4 ст. 47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
Частиною 1 ст. 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що судді, який вийшов у відставку, при досягненні пенсійного віку виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу", або за його вибором, щомісячне довічне грошове утримання.
Згідно з ч. 3 ст. 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання, збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
У разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок (ч.4 ст.138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Відповідно до ст. 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь, роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.
Таким чином, розмір довічного грошового утримання безпосередньо пов'язаний із розміром заробітної плати суддів відповідних судів.
Оскільки положеннями Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року, розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці встановлений від відсотків грошового утримання працюючого судді на відповідній посаді, то розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці повинен збільшуватися в разі підвищення заробітної плати працюючого судді. У зв'язку з тим, що з 01 вересня 2015 року заробітна плата працюючого на відповідній посаді судді змінилася у бік підвищення, відповідач зобов'язаний провести позивачу перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, виходячи з довідки про заробітну плату ТУ ДСА України у Вінницькій області, відповідно до заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2013 від 03 червня 2013 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті другої, абзацу другого пункту 2 розділу другого «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон №2453) права щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці) було встановлено, що частина третя статті 138 Закону України № 2453 до внесених Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668) змін передбачала: «Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання».
Таким чином, визначений Законом № 2453 порядок нарахування щомісячного довічного грошового утримання було змінено Законом № 3668, внаслідок чого зменшено розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів. Залишивши незмінним зміст права на щомісячне довічне грошове утримання суддів, Закон № 3668 звузив обсяг цього права, встановивши обмежену базу для нарахування суддям щомісячного довічного грошового утримання, та скасував право суддів на одержання щомісячного довічного грошового утримання без обмеження граничного розміру, чим знизив і досягнутий рівень гарантій незалежності суддів.
Отже, ч. 3 ст. 138 Закону України № 2453 не узгоджується з конституційним положенням про недопустимість звуження змісту чи обсягу гарантій незалежності суддів, а тому суперечить ст. 126 Конституції України.
Цим же рішенням Конституційного Суду України встановлено порядок його виконання, а саме: - підлягають застосуванню частини перша, друга статті 138 Закону №2453 у редакції Закону № 3668 як такі, що не суперечать Конституції України; частина третя статті 138 Закону № 2453 у редакції Закону України №3668, яка суперечить Конституції України не підлягає застосуванню як така, що втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Натомість підлягає застосуванню частина третя статті 138 Закону України № 2453 в редакції до змін, внесених Законом №3668 а саме: «Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. Перше, друге, трете речення частини п'ятої статті 138 Закону № 2453 у редакції Закону № 3668, що суперечать Конституції України, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Проте підлягають застосуванню перше речення частини п'ятої статті 138 Закону № 2453 в редакції до змін, внесених Законом № 3668, а саме: «Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), одержуваного суддею після виходу у відставку» ‚ та четверте речення частини п'ятої статті 138 Закону № 2453 зі змінами, внесеними Законом № 3668, а саме: «Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України. Дія статті 2 Закону № 3668 не поширюється на Закон № 2453. Дія абзацу другого пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668 не поширюється на правовідносини щодо виплати суддям пенсії (щомісячного довічного грошового утримання)».
Виходячи з вищенаведених положень закону, обчислення щомісячного довічного утримання суддів у відставці повинно здійснюватися у відсотковому відношення до розміру грошового утримання працюючих суддів, тому, у разі зміни розміру грошового утримання суддів, що працюють на відповідній посаді, органи Пенсійного фонду здійснюють відповідний перерахунок раніше призначеного грошового утримання судді у відставці.
Суддівська винагорода, з якої підлягає обчислення пенсії, визначена на законодавчому рівні та встановлена Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
У зв'язку із вищевикладеним, відмова відповідача у проведенні перерахунку розміру щомісячного грошового утримання судді у відставці є неправомірною.
Згідно ч. 2ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до ч. 2ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, на погляд суду не підлягає задоволенню позовна вимога ОСОБА_1 щодо проведення подальшого перерахунку довічного грошового утримання при збільшенні заробітної плати, оскільки вона є передчасною.
За таких обставин, встановивши фактичні обставини та аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд вважає, щодо наявності підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 126Конституції України, ст.ст. 47, 129, 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.6,7,9,11,71,86,94,99,158-163,167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі Вінницької області про визнання відмови в перерахуванні щомісячного грошового утримання судді у відставці протиправною та зобов»язання перерахувати щомісячне грошове утримання судді у відставці - задовольнити частково.
Визнати рішення управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі від 06 січня 2016 року № П-28 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Крижопільського районного суду Вінницької області протиправним.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі перерахувати щомісячне довічне грошове утримання ОСОБА_1 як судді у відставці з 01 вересня 2015 року.
В іншій частині позову відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Томашпільський районний суд.
Суддя: І.В.Скаковська