Постанова № 56501486, 11.03.2016, Погребищенський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
11.03.2016
Номер справи
143/289/16-а
Номер документу
56501486
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 143/289/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 березня 2016 року Погребищенський районний суд Вінницької області

головуючого судді Марченко Л.В.,

з участю секретаря Горбатюк Т.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Погребищі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Погребищенському районі Вінницької області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-

Встановив:

22 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом в якому зазначила, що 17.04.2010 року їй було призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу». При обчисленні розміру призначеної їй пенсії відповідачем був врахований лише розмір її посадового окладу, надбавка за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці і премії, а інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток та вирішення соціально-побутових питань, індексація до такого розрахунку включені не були. Вона звернулася до управління ПФУ у Погребищенському районі Вінницької області з заявою в якій просила провести перерахунок призначеної їй пенсії надавши відповідну довідку про складові її заробітної плати, однак у цьому їй було відмовлено. Вважає таку відмову незаконною, оскільки з усіх включених у довідку виплат, в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексація були нараховані та сплачені внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За таких обставин, відповідно до положень ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», вказані суми повинні бути враховані відповідачем під час обчислення розміру її пенсії. З урахування викладеного, просить суд визнати дії управління ПФУ в Погребищенському районі Вінницької області щодо відмови у включенні сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток до складу заробітку, який обчислюється при призначенні пенсії; зобов'язати УПФУ у Погребищенському районі Вінницької області здійснити перерахунок її пенсії з 22.08.2015 року в розмірі 90% для розрахунку, включивши до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія суми індексації заробітної плати, (матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати) згідно довідки за № 6/06-43/02 від 25.01.2016 року.

Позивачка в судовому засіданні, позовні вимоги доповнила та підтримала в повному обсязі, просила позов із доповненням задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2, у задоволенні позовних вимог із доповненнями просила відмовити, посилаючись на їх безпідставність, зазначила, що виплати, які отримувала позивач та які вона просить врахувати під час обчислення її пенсії, відповідно до положень ст.33 ЗУ «Про державну службу» не передбачені як складова частина заробітної плати, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державному службовцю.

Зясувавши позиції сторін, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у УПФ України у Погребищенському районі Вінницької області та з 17.04.2010 року їй була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати державного службовця.

25 січня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з завою про перерахунок її пенсії по заробітку, надавши довідку Управління Пенсійного Фонду України у Погребищенському районі Вінницької області № 6/06-43/02 від 25.01.2016 року про складові заробітної плати за період з 01.04.2008 по 01.03.2010 роки в якій зазначені суми «інших виплат» (матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати), які позивач отримувала за вищевказаний період.

Листом УПФУ у Погребищенському районі Вінницької області від 02.02.2016 року №13/11-18/11, за результатами розгляду вказаного звернення, ОСОБА_1 було повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку пенсії. В обґрунтування прийнятого рішення відповідачем було зазначено, що відповідно до ст.33 Закону України «Про Державну службу» матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, на оздоровлення, індексація заробітної плати не передбачена як складова заробітної плати, а тому не може бути врахована в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( на час призначення пенсії позивачу у редакції Закону - 90 відсотків ).

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а, згідно пп. 2 п. 4 цієї ж розпостанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються вмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, діюче законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати без винятку, з яких справляється перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зазначену правову позицію підтримано практикою Верховного суду України у постанові від 20.02.2012 (справа №21-430а11), при вирішенні аналогічних справ за якою отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. Крім того, відповідно до статті 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.

Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078).

Отже, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за №114/8713.

З огляду на викладене суд вважає, що пенсія позивачки повинна обчислюватися із заробітної плати, яку вона отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно з довідки Управління Пенсійного Фонду України у Погребищенському районі Вінницької області № 6/06-43/02 від 25.01.2016 року про складові заробітної плати позивача за період з 01.04 2008 по 01.03. 2010 роки (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»).

На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На підставі наведеного, Законів України «Про пенсійне забезпечення», «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про державну службу», «Про оплату праці», керуючись ст.ст. 4, 11, 70, 71, 183-2 КАС України, суд,-

Постановив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Погребищенському районі Вінницької області щодо відмови у неврахуванні до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, при перерахунку ОСОБА_3 пенсії державного службовця, розміру матеріальної допомоги на оздоровлення ,допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Погребищенському районі Вінницької області здійснити з 22.08.2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 відсотків заробітної плати , з врахуванням при її обчисленні інших виплат ( матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати ) відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на час призначення пенсії, включених до довідки від 25.10.2016 року № 6/06-43/02 з врахуванням при перерахунку пенсії базовий місяць індексації березень 2010 р.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Погребищенському районі Вінницької області виплатити різницю між неотриманим ОСОБА_1 розміром пенсії державного службовця.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Погребищенський районний суд протягом десяти днів.

Суддя