Постанова № 56500747, 17.03.2016, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.03.2016
Номер справи
756/2431/16-а
Номер документу
56500747
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

17.03.2016 Справа № 756/2431/16-а

Провадження № 2-а/756/116/16

Ун.756/2431/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 березня 2016 року суддя Оболонського районного суду м.Києва Камбулов Д.Г., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

У лютому 2016 року позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що 19 лютого 2007 року йому призначено пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» (в редакції Закону від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ), яку він отримує в управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва.

Обчислення розміру його пенсії було здійснено в розмірі 90% заробітної плати на підставі поданої ним довідки від 19 лютого 2007 року №03/16 з останнього місця роботи, виданої Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»

Однак при обчисленні розміру пенсії йому не були враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумісну працю в органах влади, премії (в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат), з яких сплачувались податки і здійснювались відрахування до Пенсійного фонду.

Позивач звернувся до відповідача з вимогою про проведення перерахунку пенсії, але йому було відмовлено.

Посилаючись на вимоги статей 8, 22, ч.2 статті 19 Конституції України, статті 18, 104, 105, 106 КАС України, просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону від 16.12.1993 року) з дати звернення у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці від 19 лютого 2007 р., виданій Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

У відповідності з вимогами ст.183-2 КАС України, дана справа розглядається судом в порядку скорочено провадження.

Представником відповідача у встановлений строк були подані заперечення в яких просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що позовні вимоги є незаконними та не підлягають задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та з 19.02.2007 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 01.01.2015 року стаття викладена в наступній редакції: пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року -страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у - розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Пунктом 1 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.

До виплат, які включаються в заробіток для обчислення пенсії державного службовця, як це передбачено п.3 та п.4 вказаної Постанови, відносяться: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років (враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що діє право на відповідний вид пенсії) надбавка за звання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами, доплати за науковий ступінь, премії та інші надбавки, премії до державних свят.

З огляду на вищевикладене, обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі виплати, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії і іншими надбавками не є.

За результатами розгляду справи у скороченому провадженні, оцінивши повідомлені позивачем обставини, заперечення відповідача, враховуючи достатність наявних матеріалів, вважаю можливим ухвалити судове рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, та вважаю правильним прийняти рішення про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що 19 лютого 2007 року ОСОБА_1, було призначено пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» (в редакції Закону від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ), яку він отримую в управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва.

Обчислення розміру йому пенсії було здійснено в розмірі 90% заробітної плати на підставі поданої ним довідки від 19 лютого 2007 року №03/16 з останнього місця роботи, виданої Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до частини другої статті 33 Закону «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Стаття 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону від 16 грудня 1993 року) передбачає, що пенсія державним службовцям призначається з їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу, а статтею 2 Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналогічні положення містяться й у підпункті 2.3.3 пункту 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за № 114/8773, де вказано, що матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), входить до складу фонду оплати праці.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року передбачено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії. Зокрема, відповідно до частини першої цієї статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою

особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати інші виплати. З урахуванням того, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та вказані суми виплат є складовими заробітної плати, вони підлягають урахуванню при визначенні заробітку для призначення пенсії.

У постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13 викладено правові висновки аналогічного змісту, які відповідно до статті 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень та судів, що дає право позивачу звертатися до суду з моменту, коли йому стало відомо про порушення його прав.

А отже, вказані суми виплат, зазначені в довідці про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», від 19 лютого 2007 року № 03/16, виданій Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, повинні бути враховані при обчисленні розміру пенсії позивача з дати її призначення - з 19 лютого 2007 року, оскільки довідка про заробітну плату видана за встановленою формою.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із ч. 1. ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на них ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3. ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено): добросовісно, розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно,зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно протягом розумного строку .

Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, прихожу до висновку, що дії вчиненні відповідачем є неправомірними, суперечать вищезазначеними принципам, що свідчить про наявність порушень прав, свобод та інтересів позивача збоку відповідача, а тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

А отже приймаю рішення про задоволення позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ( в редакції Закону від 16.12.1993 року) з дати звернення до відповідача, тобто з 13 січня 2016 року, у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці від 19 лютого 2007 року, яка видана Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Згідно з ч.1 ст. 94 КАС, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яке не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, вважаю правильним стягнути з державного бюджету України на користь позивача 551, 20 грн. сплаченого судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись 3, 8, 19, 21, 22, 46, 48, 55, 64, 68 Конституції України, ст. 33, 37, Закону України «Про державну службу», ст.1 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 17, 18, 69-71, 91, 94, 97, 98, 99, 104-106, 162, 183-2, 244-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) відповідно до Закону України «Про державну службу» ( в редакції Закону від 16.12.1993 року) з 13 січня 2016 року у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці від 19 лютого 2007 року, яка видана Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 коп. сплаченого судового збору.

На підставі ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: Д.Г.Камбулов