Справа № 344/1304/16-а
Провадження № 2-а/344/132/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2016 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за період з 18.03.2015 року до 09.07.2015 року незаконним, зобовязання призначити та виплатити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку за період з 18.03.2015 року по 09.07.2015 року,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за період з 18.03.2015 року до 09.07.2015 року незаконним, зобовязання призначити та виплатити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку за період з 18.03.2015 року по 09.07.2015 року, мотивуючи тим, що 18.03.2015 року звернувся до відповідача про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування та 17.06.2015 року отримав відмову у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку у звязку з невідповідністю документів. Однак, у листі від 09.10.2015 року відповідач зазначив, що 09.07.2015 року отримав архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, а тому, позивачу призначена пенсія із зменшенням пенсійного віку з 09.07.2015 року. Вважає відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку за період з 18.03.2015 року по 09.07.2015 року незаконною, оскільки, саме на відповідача покладається обовязок вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з мотивів наведених в позовній заяві, просив задоволити. Крім того, просив поновити строк звернення до суду, оскільки, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, періодично потребує медичної допомоги, адміністративний позов оформив ще у листопаді, однак за станом здоровя не зміг вчасно звернутись до суду.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила, суду повідомила, що перерахунок пенсії позивачу проведено з часу отримання архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, а тому підстав для задоволення позову немає.
Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи, що представник порушує питання про поновлення строку для звернення до суду з адміністративним позовом і наведені ним для цього підстави знайшли своє підтвердження, вважаю, що ОСОБА_1 такий строк слід поновити.
Беручи до уваги пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням Серія А №353652, ця обставина сторонами не оспорюється, тому з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів на 8 років. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом (ст. 15 Закону України Про пенсійне забезпечення).
18.03.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Листом за №1819/03 від 17.06.2015 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки, за результатами перевірки достовірності видачі документів (довідка №1494 від 12.05.2015 року) встановлено, що позивача направляли на учбові збори з 09.06.1987 року по 17.09.1987 року із збереженням середнього заробітку (наказ №134 від 22.09.1987 року). В особовому рахунку про заробітну плату на 1987 рік вказано відпуск згідно Чорнобиль справки. Інших первинних документів, в тому числі щодо нарахування збільшеного заробітку (в кратності), що свідчать про перебування на ЧАЕС (зону відчуження) на підприємстві не знайдено. В даному випадку згідно перевірених документів не підтверджено, що позивач за вказаний період безпосередньо був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (не вказаний період роботи, населений пункт чи обєкт, де позивач виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобтльській АЕС). Оскільки дні виїзду в зону відчуження (населений пункт) згідно представлених документів не відображені, а с.Радча не відноситься до зони відчуження відповідно до постанови Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 27.07.1991 року, а також не надані інші первинні документи щодо виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років немає підстав. На адресу ПАТ Івано-Франківський локомотиворемонтний завод направлено листа з приводу відкликання довідки №47 від 16.03.2015 року, яка видана недостовірно (а.с.6, 7).
Проте, така відмова є незаконною, оскільки, відповідно до ст. 101 Закону України Про пенсійне забезпечення органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Позивачем було надано для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка архівної установи.
Відповідальність за достовірність відомостей у довідках законодавством покладається на підприємства та організації, які їх видають.
Як вбачається із листа від 09.10.2015 року №305/М-15 Управління пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську, відповідач звертався із запитом та 09.07.2015 року отримав архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, відповідно до якої позивач в період з 10.06.1987 року по 16.09.1987 року виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження. А тому, позивача 09.07.2015 року було запрошено для написання нової заяви щодо призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку та призначено таку пенсію з 09.07.2015 року в розмірі 1 470,00 грн. (а.с.8).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадоі особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообовязковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків.
Як було встановлено в судовому засіданні, позивач звертався до відповідача із заявою про призначення пенсії та відповідними документами 18.03.2015 року, його відповідальності у тому, що архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України надійшла до відповідача лише 09.07.2015 року немає, а тому суд вважає, що є всі підстави призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з 18.03.2015 року по 09.07.2015 року.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, відповідно до, ст.ст. 55, 65 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст.ст. 15, 101 Закону України Про пенсійне забезпечення, Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, Конституції України, ст.ст. 6-11, 71, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за період з 18.03.2015 року до 09.07.2015 року незаконним, зобовязання призначити та виплатити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку за період з 18.03.2015 року по 09.07.2015 року.
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за період з 18.03.2015 року до 09.07.2015 року незаконним, зобовязання призначити та виплатити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку за період з 18.03.2015 року по 09.07.2015 року задоволити.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з 18.03.2015 року по 09.07.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_2 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з 18.03.2015 року по 09.07.2015 року.
Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через суд першої інстанції.
Суддя Пастернак І.А.