ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Волощук В.В.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
УХВАЛА
іменем України
"16" березня 2016 р. Справа № 287/28/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Гунько Л.В. ,
за участю представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача Скрита С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на постанову Олевського районного суду Житомирської області від "28" січня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
17 грудня 2015 року ОСОБА_5 звернулась до Олевського районного суду Житомирської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області в якому просила визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобов'яти призначити, здійснити нарахування та виплату їй пенсії зі зниженням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 27 серпня 2015 року.
Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 28 січня 2016 року позов ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, яка полягає у відмові у призначенні ОСОБА_5 пенсії зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправною.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області призначити ОСОБА_5 пенсію зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 27 серпня 2015 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_5 пенсії зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 27 серпня 2015 року.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що позивачем не надано належних документів передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, а саме надано посвідчення потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС, видане Олевською райдержадміністрацією, тобто неналежною особою.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 по досягненню 52 років, що підтверджується паспортом серія НОМЕР_1 (а.с.4), звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області із заявою про призначення їй пенсії із зниженням пенсійного віку.
Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області листом № 5558/03 від 12.11.2015 року відмовило позивачці в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку посилаючись на те, що посвідчення потерпілого 4 категорії серії НОМЕР_2 від 15.06.1996 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією.
Вважаючи своє право на пенсійне забезпечення порушеним, позивачка звернулась до суду з позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що позивачка, у відповідності до ст.55 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійного віку на 5 років.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так в ч.2 ст.55 Закону зазначено, що мають право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.
При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Перелік документів, що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (зареєстрований в Мін"юсті 27 грудня 2005 року за № 1566/11846) з урахуванням змін внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15.10.2009 року №23-1 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2009 року за №1050/17066).
Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; б) документи про стаж роботи; з) довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3; г) документи про місце проживання (реєстрації) особи; ґ) посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Таким чином, зі змісту пункту 7 вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та первинні документи, в яких зазначено період роботи чи проживання в населеному пункті, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_5 є потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, що підтверджено копією посвідчення серії В-І №123490, виданим Олевською районною державною адміністрацією 15 червня 1996 року (а.с.6).
Встановлено, що належність позивачки до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась.
Відповідач доказів визнання зазначеного посвідчення недійсним або про його відкликання, суду не надав, а тому посвідчення є чинним.
Відтак, позивачка має право на користування пільгами, встановленими зазначеним Законом.
Також встановлено, що ОСОБА_5 з 26.04.1986 року по 10.10.2003 року проживала в м.Олевськ Житомирської області (проживає і на даний час) та працювала у зазначений період на території м. Олевська.
Відомості щодо зазначеного періоду проживання та роботи позивачки в м.Олевськ Житомирської області підтверджується довідкою Олевської міської ради Житомирської області № 8279 від 08.12.2015 року, реєстрацією місця проживання відповідно до паспортних даних та трудовою книжкою.
Зазначену обставину не оспорює і відповідач.
Даний населений пункт, згідно Переліку населених пунктів було віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року.
Отже, виходячи з даних щодо періоду проживання позивачки в зоні посиленого радіологічного контролю, що містяться в довідці Олевської міської ради Житомирської області та факту постійного проживання (роботи) позивачки в м.Олевськ Житомирської області, вона має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
В силу вимог ч.2 ст. 71 КАС України відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування постанови суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Олевського районного суду Житомирської області від "28" січня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "16" березня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_5 АДРЕСА_2
3- представаник позивача ОСОБА_3 АДРЕСА_1, 10000
4- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області вул.Свято-Миколаївська,31,м.Олевськ,Житомирська область,11002
- ,