Постанова № 56487735, 16.03.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2016
Номер справи
279/7538/15-а
Номер документу
56487735
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Лешко С.М.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

ПОСТАНОВА

іменем України

"16" березня 2016 р. Справа № 279/7538/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Одемчука Є.В.

Шевчук С.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "25" листопада 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3, який діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату коштів ,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2014 року ОСОБА_3 звернувся до суду в своїх інтересах, в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії неправомірними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області провести перерахунок та виплатити йому та його дітям недоплачену грошову допомогу в зв`язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва, що передбачено ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.06.2014 року по 30.11.2014 року, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити позивачу щомісячну доплату відповідно до ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 24.09.2015 р. позовні вимоги в частині визнання дій відповідача неправомірними, стягнення недоотриманих коштів, в період з 01.06.2014 року по 24.06.2014 року залишено без розгляду.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25.11.2015р. позов задоволено частково.

Визнано дії управління праці та соціального захисту населення виконкому Коростенської міської ради по нарахуванню та виплаті ОСОБА_3 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в менших законодавчо встановлених розмірах протиправними.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконкому Коростенської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_3, із врахуванням інтересів двох неповнолітніх синів: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, відповідно до ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі 40% мінімальної заробітної плати, щомісячно, за період з 24.06.2014 року до 03.08.2014 року з урахуванням виплачених сум, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік" на відповідний час.

Визнано дії управління праці та соціального захисту населення виконкому Коростенської міської ради по нарахуванню та виплаті ОСОБА_3 щомісячної доплати до заробітної плати за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення у менших законодавчо встановлених розмірах протиправними.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконкому Коростенської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щомісячну доплату до заробітної плати за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення на територіях радіоактивного забруднення, відповідно до ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі двох мінімальних заробітних плат, щомісячно, за період з 24.06.2014 року до 03.08.2014 року з урахуванням виплачених сум та фактично відпрацьованого часу, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік" на відповідний час.

В решті позовні вимоги залишено без задоволення.

В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та закрити провадження у справі. Зазначає, що позивач не перебуває в управлінні на обліку як отримувач коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", працює у відокремленому підрозділі Локомотивне депо - Коростень, який і здійснює нарахування позивачу коштів та подає до управління розрахунки. Компенсаційні виплати, передбачені ст.39 зазначеного Закону позивачу виплачені повністю відповідно до розрахунку, поданого відокремленим підрозділом Локомотивне депо Коростень.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 ч.1 ст.183-2 цього Кодексу.

Апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення.

Встановлено, що ОСОБА_3 є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 4 категорії, працює машиністом тепловоза у відокремленому підрозділі Локомотивне депо Коростень, що підтверджується довідкою № 1891 від 23.12.2014 р. (а.с.11). Неповнолітні діти позивача: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 мають статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи.

Позивач отримує допомогу у зв'язку із обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та доплати до заробітної плати, передбачені ст.ст.37,39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 р. №836.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно зі ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати; у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати.

Позивачу та його неповнолітнім дітям, всупереч зазначеної норми, щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства виплачено у меншому розмірі.

Розрахунок виплат позивачу, передбачених ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначався згідно постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 р. та постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 р. №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеними постановами, всупереч вимогам Закону, який встановлює розмір доплати як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати або пенсії, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретні розміри таких доплат в твердій грошовій сумі.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не було встановлено будь-яких обмежень щодо застосування статей 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Лише з прийняттям Закону України від 31.07.2014 р. №1622-VII "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" внесені зміни до Прикінцевих положень Закону №719-VII. Зокрема, Прикінцеві положення Закону № 719-VII доповнено статтею 6-7 такого змісту: установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 року, № 13, статті 178 із наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Отже, після прийняття вказаних змін, доплата у зв'язку з проживанням та роботою на територіях радіоактивного забруднення здійснюється органами Управління праці та соціального захисту населення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 р. № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

Задовольняючи позовні вимоги щодо визначення розміру доплати у зв'язку з проживанням території радіоактивного забруднення, суд першої інстанції, з огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, прийшов до обґрунтованого висновку що за період з 01 січня 2014 року по 03 серпня 2014 року застосуванню підлягає саме Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 р. № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", яка істотно звужує обсяг установлених законом прав позивача.

Проте, задовольняючи позовні вимоги в частині визнання дії управління праці та соціального захисту населення виконкому Коростенської міської ради по нарахуванню та виплаті ОСОБА_3 щомісячної доплати до заробітної плати за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення у розмірах, менших законодавчо встановлених, протиправними та зобов'язання управління праці та соціального захисту населення виконкому Коростенської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щомісячну доплату до заробітної плати за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення на територіях радіоактивного забруднення, відповідно до ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі двох мінімальних заробітних плат, щомісячно, за період з 24.06.2014 року до 03.08.2014 року з урахуванням виплачених сум та фактично відпрацьованого часу, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік" на відповідний час, суд першої інстанції виходив з того, що платником щомісячної доплати відповідно ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за роботу в зоні радіоактивного забруднення є Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради.

Згідно зі ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: - у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати.

Водночас сума, з якої здійснювався розрахунок виплати позивачу, передбаченої Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначалася згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеною постановою, всупереч вимогам вказаного Закону, який встановлює розмір доплат як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, встановлено конкретний розмір такої доплати в твердій грошовій сумі.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на отримання коштів передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Однак, суд першої інстанції дійшов помилкових висновків про те, що належним відповідачем за вказаними вимогами є Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області.

Відповідно до п.п.5 пункту 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних з соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року №936, виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м.Києва та Севастополя) рад, за місцем реєстрації громадян, працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, зокрема, доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статей 39, 40 Закону, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836.

Відповідно до пункту 5 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних з соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені підпунктами 5 - 13 пункту 4 цього Порядку, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.

Враховуючи вищезазначені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що обов'язок щодо нарахування доплати до заробітної плати, передачі розрахунку до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області виникає саме у роботодавця, тобто у відокремленого підрозділу локомотивне депо Коростень.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області не наділено функціями та повноваженнями нарахування та виплати доплати працюючим громадянам відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в названій частині з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову до вказаного відповідача.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області задовольнити частково.

Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "25" листопада 2015 р. в частині задоволення позову про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області щодо невиплати в повному обсязі ОСОБА_3 коштів, передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в період з 24.06.2014 року по 03.08.2014 рік неправомірними та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 коштів, передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 24.06.2014 року по 03.08.2014 рік, в розмірі двох мінімальних заробітних плат вказаного періоду щомісячно, з врахуванням проведених виплат скасувати.

Прийняти в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

В іншій частині постанову суду залишити без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Є.В.Одемчук

С.М. Шевчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3, який діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 АДРЕСА_1,11500

3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області вул. Кірова, 8,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500

- ,