ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" березня 2016 р. м.Київ К/800/36717/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2015 року у справі за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Сніжному Донецької області до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішень про застосування штрафних санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2015 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Сніжному Донецької області звернулося з адміністративним позовом до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, у якому просило скасувати рішення від 01 квітня 2015 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску:
- №149/17-02-0006281702-2211, яким застосований штраф у розмірі 2466,17 грн. та пеня у розмірі 1430,38 грн. за період з 21 жовтня 2014 року до 17 грудня 2014 року;
- № 150/17-02-0006291702-2210, яким застосований штраф у розмірі 3775,45 грн. та пеня у розмірі 3095,43 грн. за період з 23 вересня 2014 року до 17 грудня 2014 року;
- № 151/17-02-000631702-2207, яким застосований штраф у розмірі 5195,74 грн. та пеня у розмірі 5923,14 грн. за період з 21 серпня 2014 року до 12 грудня 2014року;
- № 152/17-02-0006311702-2208, яким застосований штраф у розмірі 4790,58 грн. та пеня у розмірі 5022,45 грн. за період з 22 липня 2014 року до 12 грудня 2014 року;
- № 153/17-02-0006321702-2207, яким застосований штраф у розмірі 1735,97 грн. та пеня у розмірі 2291,48 грн. за період з 21 червня 2014 року до 30 жовтня 2014 року; №
154/17-02-0006331702-2212, яким застосований штраф у розмірі 3421,45 грн. та пеня у розмірі 923,79 грн. за період з 21 листопада 2014 року до 17 грудня 2014 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є платником соціального внеску та знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції; Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», якими передбачено звільнення суб'єктів господарювання від сплати штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску на період проведення антитерористичної операції в зоні АТО, тому вважає, що оскаржувані рішення відповідача прийняті всупереч Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», розпорядженню Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження».
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2015 року, позов задоволено повністю; скасовано рішення Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 01 квітня 2015 року № 149/17-02-0006281702-2211, № 150/17-02-0006291702-2210, № 151/17-02-000631702-2207, № 152/17-02-0006311702-2208, № 153/17-02-0006321702-2207, № 154/17-02-0006331702-2212 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасного перерахування) єдиного соціального внеску.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані неправомірністю оскаржуваних рішень відповідача про застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями, Костянтинівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
У касаційній скарзі зазначає, що позивач не підлягає звільненню від відповідальності, оскільки відсутній затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, а тому відсутні підстави для застосування норм Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»; вважає, що діяв на підставі, в межах та у спосіб, передбачений законодавством.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Сніжному Донецької області у поданих запереченнях просить касаційну скарг залишити без задоволення у повному обсязі, судові рішення - без змін.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Сніжному Донецької області є юридичною особою та знаходилося на податковому обліку в Торезькій об'єднаній державній податковій інспекції, з 24 листопада 2014 року перереєстроване за адресою: Донецька область, м.Костянтинівка, проспект Ломоносова,132б, та з цього часу знаходиться на обліку в Костянтинівській ОДПІ відповідно до наказу від 20 листопада 2014 року № 375 «Про роботу відділення ВД Фонду у м.Сніжне Донецької області в умовах АТО».
11 червня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято рішення, відповідно до п.4 якого Мінфіну, Мінсоцполітики доручено забезпечити вжиття заходів щодо тимчасового припинення роботи територіальних органів Казначейства, управлінь Пенсійного фонду України, відділень фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, що розташовані, зокрема, у м.Сніжному Донецької області.
20 червня 2014 року Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Сніжному Донецької області надіслано до Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області лист за №01-02/37-630, в якому повідомлено про неможливість проведення платежів через Управління державної казначейської служби у м.Сніжному з 11 червня 2014 року у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території міста, внаслідок чого склалася ситуація щодо неможливості своєчасної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
20 жовтня 2014 року Управлінням виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області на адресу начальників відділень Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Сніжному Донецької області надіслано лист №01-03/18-1153, яким надані заходи щодо погашення заборгованості по заробітній платі, яка склалася по відділенням, розташованих на території АТО.
01 квітня 2015 року Костянтинівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийнято шість рішень про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
10 березня 2015 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Сніжному Донецької області звернулося до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області із заявою про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску, визначених ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з травня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страхувальники, відповідно до п.10 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно абз.1 п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частинами 8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
30 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України затверджено розпорядження №1053- про перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, відповідно до п.24 якого м.Сніжне Донецької області віднесене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Територія проведення антитерористичної операції, відповідно до ст.1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Статтею 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам-підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Розділ VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнено пунктом 9-3 такого змісту: платники єдиного внеску, визначені ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються.
Статтею 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Таким чином, для звільнення від виконання обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», та від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань платник єдиного внеску зобов'язаний подати відповідну заяву, а також документ, який підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мало місце на території проведення антитерористичної операції, яким є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Проте, судами попередніх інстанцій не з'ясовано та не досліджені обставини щодо отримання позивачем сертифікату Торгово-промислової палати України, який би підтверджував настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, та подання його до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області разом із заявою про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску.
Відповідно до ч.1 ст.220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно ч.2 ст.227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оскільки судами порушені вимоги щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, що призвело до ухвалення рішень, які не відповідають вимогам щодо законності та обґрунтованості і таке неправильне вирішення справи не може бути усунено судом касаційної інстанції, рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд.
Під час нового розгляду суду слід врахувати вищенаведене, прийняти обґрунтоване та законне рішення за результатами повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2015 року скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді