Постанова № 56484009, 15.03.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2016
Номер справи
759/7742/15-а
Номер документу
56484009
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 759/7742/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Шум Л.В.

Суддя-доповідач: Шелест С.Б.

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 березня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуюча суддя: Шелест С.Б.

Судді: Глущенко Я.Б., Пилипенко О.Є.

При секретарі судового засідання: Коломійцеві А.О.

За участі:

позивача: ОСОБА_2;

представника відповідача-1: Здоровило А.О.;

представника відповідача-2: Литвинова Т.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 постанову Святошинського районного суду м. Києва 30.11.15р. у справі №759/7742/15-а за позовом ОСОБА_2 до Військової частини А0515, Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, Київського міського військового комісаріату про зобов'язання надати довідку та здійснити перерахунок пенсії

у с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог (а/с 102 - 112; 152) просив:

зобов'язати військову частину А0515 подати до Київського міського військового комісаріату довідку на ім'я позивача з перерахунку пенсії з 13.08.12р., з урахуванням у ній:

- надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функцію, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів - у розмірі до 100% з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавками за вислугу років;

- надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки - у розмірі до 70 %посадового окладу;

- надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - у розмірі до 50%;

- надбавки за знання та використання іноземної мови військовослужбовцям розвідувальних органів, які займають посади, пов'язані з необхідністю знання та використання іноземної мови: однієї західноєвропейської - у розмірі 10% посадового окладу з урахування окладу за військовим званням.

зобов'язати Київський міський військовий комісаріат оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві документи для перерахунку пенсії позивача з 13.08.12р. на підставі довідки військової частини А0515;

виплатити позивачу різницю між фактично виплаченим розміром пенсії і розміром пенсії, що підлягає виплаті відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за період з 13.08.08р. по 30.10.15р.

Постановою Святошинського районного суду м. Києва 30.11.15р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм права та винести нову про задоволення адміністративного позову.

Свої вимоги апелянт мотивує тим, що наказом Міністерства оборони України від 13.08.12р. за № 528 «Про затвердження переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України» посада, яку обіймав позивач перед звільненням прирівняна до посади офіцера військової частини А0515, яка пов'язана із здійсненням розвідувальної роботи, відтак позивач набув право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових надбавок, визначених постановою Уряду.

Заслухавши суддю-доповідача, позивача, представників сторін, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для здійснення перерахунку пенсії та включення до грошового забезпечення позивача відповідних надбавок.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Колегією суддів встановлено, що позивач проходив службу у лавах Збройних Сил України. Наказом начальника Головного управління розвідки МОУ від 20.12.02р. №0204 позивач був звільнений з військової служби у запас з посади помічника начальника напрямку оперативного відділу військової частини А0295.

Позивач перебуває на обліку у ГУПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв'язку з не включенням до грошового забезпечення позивача надбавок передбачених п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», як співробітнику розвідувальних органів, позивач неодноразово звертався до відповідачів із заявами про надання інформації щодо не включення таких надбавок та проханням включити їх у розмір грошового забезпечення.

За результатами тривалого листування, відповідачами повідомлено позивача про відсутність правових підстав для такого перерахунку. Підставою для відмови слугувала відсутність рішень Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців.

Як свідчать обставини справи, Міністерством оборони України прийнято наказ від 13.08.12р. № 528 «Про затвердження Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України»», яким прирівняно займану позивачем до звільнення посаду до посади офіцера військової частини А0515, яка є такою, на яку покладено здійснення розвідувальної роботи та згідно п. 5 Постанови №1294 передбачені надбавки.

Позивач звертався до відповідача-1 із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії у зв'язку з введенням постановою Кабінету Міністрів України №1294 нових додаткових видів грошового забезпечення для військовослужбовців розвідувальних органів МО України з посиланням на наказ Міністерства оборони України від 13.08.12р. № 528, однак перерахунок пенсії позивача з урахуванням надбавок визначених п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07р. №1294 не був проведений.

У спірному випадку колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92р. № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.08р. (далі - Порядок).

У відповідності до пунктів 5,6 Порядку, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Як убачається наказу та довідок військової частини А 0515 позивач був звільнений з військової служби у запас з посади помічника начальника напрямку оперативного відділу військової частини А0295, тоді як згідно наказу Міністерства оборони України від 13.08.12р. № 528 (а.с.168 том.1) така посада увійшла до переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України».

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 постанови N 1294 передбачено перелік надбавок, право установлювати які мають керівники державних органів у межах асигнувань, серед яких зокрема: надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функцію, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність.

Отже, згідно з наказом Міністерством оборони України від 13.08.12р. № 528 «Про затвердження Переліку відповідних посад військовослужбовців підрозділів, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України «Про розвідувальні органи України» позивач має право на такі види грошового забезпечення, як: надбавка військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням; надбавка військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, у розмірі до 70 відсотків посадового окладу; надбавка військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, у розмірі 50 відсотків посадового окладу.

Таким чином, відбулось фактичне збільшення розміру грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач на час звільнення його з військової служби шляхом встановлення вказаних надбавок, а відтак колегія суддів приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача-1 надати довідку з перерахунку пенсії у зв'язку із додатковими видами грошового забезпечення,

Вказані види грошового забезпечення установлені постановою Уряду, а тому доводи відповідачів про відсутність правових підстав для перерахунку - необґрунтовані.

Разом з тим, не підлягає задоволенню вимога в частині врахування при перерахунку пенсії розміру надбавки за знання та використання іноземної мови військовослужбовцям розвідувальних органів, які займають посади, пов'язані з необхідністю знання та використання іноземної мови: однієї західноєвропейської - у розмірі 10% посадового окладу з урахування окладу за військовим званням, з огляду на те, що позивач не надав доказів на підтвердження права на отримання такої надбавки у встановленому порядку після 15 червня 2002 року. З матеріалів оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи вбачається, що на момент виникнення права на пенсію така надбавка позивачу не виплачувалась.

Позовна вимога про зобов'язання Київського міського військового комісаріату оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві документи для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки військової частини А0515 задоволенню не підлягає, оскільки є передчасною, адже передумовою для здійснення таких дій є довідка військової частини.

У адміністративному судочинстві підлягають захисту тільки порушені права, свободи та інтереси осіб у сфері публічно-правових відносин, а тому адміністративний суд не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень здійснити дії щодо яких не встановлено порушення прав, свобод та законних інтересів позивача.

Зазначене вище також стосується вимоги позивача про виплату різниці між фактично виплаченим розміром пенсії і розміром пенсії, що підлягає виплаті відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки таким діям передує подання до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві необхідного пакету документів, в т.ч. довідки військової частини А0515, з врахуванням у ній нових надбавок.

За наведених обставин, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення позовних вимог за період, починаючи з 15.12.15р.

Позов у частині вимог позивача за період з 13.08.12р. та по 14.12.15р. підлягає залишенню без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому слід зазначити, що день, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.

Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів). При цьому «повинна» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.

Матеріали справи не містять доказів наявності непереборних обставин, що унеможливили своєчасне звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.

Частиною 1 ст. 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Відповідно до пункту 1 ч.1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.

Керуючись ст.ст.195, 196, 202, 205, 207 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

п о с т а н о в и в:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Святошинського районного суду м. Києва 30.11.15р. у справі №759/7742/15-а - задовольнити частково.

Постанову Святошинського районного суду м. Києва 30.11.15р. у справі №759/7742/15-а - скасувати та прийти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Військову частини А0515 подати до Київського міського військового комісаріату на ім'я ОСОБА_2 довідку з перерахунку пенсії починаючи з 15.12.15р., з урахуванням у ній розмірів надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки; надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів, які проводять оперативно-розшукову діяльність, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Адміністративний позов за період з 13.08.12р. та по 14.12.15р. - залишити без розгляду.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуюча суддя Шелест С.Б.

Судді : Глущенко Я.Б.

Пилипенко О.Є.

Повний текст постанови складений:15.03.16р.

Головуючий суддя Шелест С.Б.

Судді: Глущенко Я.Б.

Пилипенко О.Є.