ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
14.03.2016 Справа № 5021/454/2011Господарський суд Сумської області у складі судді Костенко Л.А., секретаря судового засідання Олтушевської І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи № 5021/454/2011, про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Полісся" (41100, м. Шостка, вул. Онупрієнка, б.1; ід. код 00444085)
За участі представника ліквідатора Авраменко О.В.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Сумської області від 02.03.2011р. порушено провадження у справі № 5021/454/2011 про банкрутство ВАТ "Полісся" за заявою кредиторів, що об'єднали свої вимоги: Шосткинської міжрайонної державної податкової інспекції, Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімбуд-3", м. Шостка, Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" НАК "Нафтогаз України" Шосткинського управління по експлуатації газового господарства, м. Шостка, відповідно до ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду Сумської області від 07.05.2012р. боржник ВАТ "Полісся" (ід. код 00444085) визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура, ліквідатором призначений арбітражний керуючий Чупрун Є.В.
До господарського суду звернувся ліквідатор банкрута арбітражний керуючий Чупрун Є.В. з заявою №02-01/5021/454/2011/1848 від 20.11.2015р. в якому просить суд зобов'язати Шосткинську міську раду прийняти до комунальної власності без додаткових умов об'єкт цивільної оборони, який обліковується за банкрутом, а саме: бомбосховище № 68269, місткістю 150 чоловік, 1984 року введення в експлуатацію, розташоване в будівлі літ. З ВАТ "Полісся" (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Онупрієнка, б.1; ід. код 00444085).
Вказана заява ухвалою господарського суду від 25.11.2015р. призначена до розгляду. Зазначеною ухвалою суду до участі у справі залучена Шосткинська міська рада. Розгляд заяви неодноразово відкладався в зв'язку із необхідністю надання додаткових письмових пояснень по справі.
Шосткинська міська рада надіслала листа № 01-28/613 від 04.03.2016р. в якому зазначається про підтримання вимог, та просить розглядати справу без участі представника.
Від Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області надійшов лист (факс) про розгляд справи без участі представника у зв'язку з неможливістю його прибуття в судове засідання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника ліквідатора, суд встановив наступне:
Постановою господарського суду Сумської області від 07.05.2012р. у справі № 5021/454/2011 визнано банкрутом Відкрите акціонерне товариство «Полісся» (код ЄДРПОУ 00444085) та введено процедуру ліквідації. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Чупруна Є.В.
Листом №68 від 30.03.2013 р. Управління з питань надзвичайних ситуацій Шосткинської міської ради проінформувало ліквідатора про те, що по обліку захисних споруд цивільного захисту міста Шостка знаходиться сховище №68269, місткістю 150 чол., 1984 року введення в експлуатацію.
З матеріалів справи вбачається що ліквідатор звернувся до Шосткинської міської ради про проведення обстеження об'єкту цивільної оборони ВАТ «Полісся» та надав згоду на включення його до комісії щодо визначення належності об'єктів ВАТ «Полісся».
Шосткинська міська рада надала до суду письмове пояснення на заяву ліквідатора в якому вказала на те що відповідно акту комплексної перевірки захисної споруди цивільної оборони від 26.02.2015р. сховище № 68269 оцінюється як «Не готове» до прийняття осіб, що укриваються. З метою приведення сховища у готовність до використання за призначенням необхідно, відповідно до «Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час» (затвердженої наказом МНС України від 09.10.2006 р. № 653), усунути недоліки, указані в акті перевірки. На це потрібні значні кошти, яких в місцевому бюджеті немає.
Посилаючись на зазначене Шосткинська міська рада просить суд відмовити в задоволенні заяви ліквідатора про передачу до комунальної власності об'єкту цивільної оборони - бомбосховища №68269.
Згідно з приписами статті 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до п. 1 ст. 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції Закону що діяла до 19.01.2013р.) усі вид майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансування в установленому порядку.
Отже, об'єкт цивільного захисту - захисна споруда, не включений до переліку об'єктів, що передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад згідно статті 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" без додаткових умов.
Постановою Кабінету Міністрів України №253 від 25.03.2009р. затверджено Порядок використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб (далі - Порядок), яким встановлено вимоги до використання фонду захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, особливості їх реконструкції і подальшого використання у разі зміни власника чи балансоутримувача.
Згідно пункту 2 Порядку уповноваженим органом управління є центральний чи місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що здійснює управління відповідно державним та комунальним майном, у складі якого перебувають захисні споруди, або суб'єкт права приватної власності, у власності якого перебувають захисні споруди, чи уповноважений ним орган.
Відповідно до пункту 27 Порядку питання щодо подальшого використання захисної споруди у разі банкрутства (ліквідації) підприємства, на балансі якого вона перебуває, вирішує комісія з питань подальшою використання захисної споруди, утворена Радою міністрів Автономної Республіки Крим або місцевою держадміністрацією за ініціативою уповноваженого органу управління. До складу комісії входять представники уповноваженого органу управління, територіального органу МНС, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань надзвичайних ситуацій або відповідного структурного підрозділу місцевої держадміністрації та підприємства. У разі потреби до роботи комісії можуть залучатися представники інших органів та установ за згодою їх керівників Комісія разом з розпорядником майна, керуючим санацією чи ліквідатором готує пропозиції щодо подальшого використання захисної споруди та вжиття заходів до її зберігання та утримання у належному технічному стані. Відповідно до висновків комісії уповноважений орган управління забезпечує виконання рішення комісії згідно із законодавством. Координацію дій державних органів, відповідальних за виконання такого рішення, здійснює МНС або його відповідний територіальний орган.
Підпунктом 26 п. 2 статті 19 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд.
Як вбачається з матеріалів справи відповідного рішення уповноваженими законом органами в порядку передбаченому чинним законодавством щодо подальшого використання захисної споруди що обліковується у ВАТ «Полісся» прийнято не було, отже підстави для передачі спірної захисної споруди до комунальної власності міської ради відсутні.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви ліквідатора ВАТ «Полісся» щодо зобов'язання Шосткинської міської ради прийняти до комунальної власності об'єкт цивільної оборони, а саме: сховища №68269.
Керуючись ст. 24, ст. 26 Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 4-1, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. В задоволенні заяви №02-01/5021/454/2011/1848 від 20.11.2015р. поданої ліквідатором у справі № 5021/454/2011 - відмовити.
2. Копію ухвали надіслати ліквідатору, комітету кредиторів, Шосткинській міській раді.
Повний текст ухвали складений 16.03.2016р.
СУДДЯ Л.А. КОСТЕНКО