ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2016 р.м.ОдесаСправа № 523/10577/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гудіна Н.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси на постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 17 грудня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
08.07.2015 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси, в якому (з урахуванням доповнення до адміністративного позову від 07.09.2015 року) просила визнати неправомірними дії відповідача щодо перерахунку пенсії державного службовця, стосовно зміни базового місяця нарахування індексації з наростаючим підсумком після виконання постанови Суворовського районного суду м. Одеси від 22.12.2014 року по справі №523/18474/14-а; зобов'язати відповідача відновити їй з 01.11.2014 року індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до п.п. 1-1 п.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та повернути невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням здійснених виплат; зобов'язати відповідача здійснити розрахунок пенсії з 12.08.2009 року з урахуванням інших виплат у розмірі 88% від сум заробітної плати працюючого державного службовця, на які нараховані, та з яких утримані страхові внески.
Постановою Суворовського районного суду м. Одеси від 17.12.2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково; зобов'язано УПФУ в Суворовському районі м. Одеси здійснити позивачу розрахунок пенсії з 12.08.2009 року з урахуванням інших видів виплат у розмірі 88% від суми заробітної плати працюючого державного службовця, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язано УПФУ в Суворовському районі м. Одеси відновити позивачу з 08.01.2015 року індексацію пенсії з наростаючим підсумком та повернення невиплаченої суми індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, 29.01.2016 року Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси подало апеляційну скаргу на постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 17.12.2015 року.
Апелянт зазначає, що постанова Суворовського районного суду м. Одеси від 17.2015 року прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та просить суд постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть учать у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Колегія суддів з матеріалів справи вбачає, що ОСОБА_2 з 12.08.2009 року призначена пенсія з розрахунку 83 відсотки заробітної плати працюючого державного службовця у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
У листопаді 2014 року позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси, в якому просила зобов'язати відповідача врахувати до пенсії інші виплати.
22.12.2014 року Суворовським районним судом м. Одеси ухвалено постанову по справі № 523/18474/14-а, відповідно до якої адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково; визнано неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію, а також зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію, починаючи 01.11.2014 року (а.с.7-8).
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.03.2015 року вказана постанова залишена без змін (а.с.9-10).
За зверненням ОСОБА_2, 24.04.2015 року Суворовським районним судом м. Одеси по справі № 523/4432/15-а винесено додаткову постанову, якою визнано неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з урахуванням положень ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, а саме з 12.08.2009 року в розмірі 83% заробітної плати та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, а саме з 12.08.2009 року в розмірі 83% заробітної плати (а.с. 45).
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2015 року вказана додаткова постанова скасована (а.с.41-44).
Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси по справі № 523/12952/15-а від 28.08.2015 року задоволена заява ОСОБА_2 про роз'яснення постанови суду від 22.12.2014 року, та роз'яснено постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 22 грудня 2014 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, шляхом вказання у її резолютивній частині, що Управління Пенсійного фонду України у Суворовському районі м. Одеси на підставі вищевказаної постанови суду зобов'язане здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з урахуванням сум отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення з розрахунку 83% заробітної плати державного службовця без зміни базового місяця індексації пенсії, та провести відповідні виплати з 01 листопада 2014 року (а.с.31).
Листом від 12.06.2015 року УПФУ в Суворовському районі м. Одеси повідомило ОСОБА_2, що згідно постанови суду від 22.12.2014 року позивачу перераховано пенсію з 01.11.2014 року у розмірі 70% від заробітної плати з урахуванням всіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію.
Суд першої інстанції в розглядуваній справі, задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, виходив з того, що позивач має право на пенсію у розмірі 88% від сум заробітної плати працюючого державного службовця, на які нараховані, та з яких утримані страхові внески.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне:
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
На момент призначення пенсії загальний стаж ОСОБА_2 складав 35 років 11 місяців 29 днів. До стажу державної служби було зараховано 13 років 7 місяців 4 дні (держслужба - з 05.04.1994 року по 06.07.2001 року та з 07.04.2003 року по 07.08.2009 року).
25.12.2014 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача з заявою, в якій просила дозарахувати їй стаж держслужби.
Відповідно до розпорядження УПФУ в Суворовському районі м. Одеси № 826672 від 06.01.2015 року ОСОБА_2 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» при страховому стажі 35 років 11 місяців 29 днів, в тому числі, 18 років 03 місяці 09 днів - робота на посаді державного службовця (дозараховано період з 14.04.1980 року по 18.12.1984 року).
Відповідно до листа УПФУ в Суворовському районі м. Одеси від 22.07.2015 року №6706/05 станом на 01.07.2015 року позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» при страховому стажі 35 років 11 місяців 29 днів, в тому числі, 18 років 03 місяці 09 днів - робота на посаді державного службовця (зараховані періоди з 14.04.1980 року по 18.12.1984 року, з 05.04.1994 року по 06.07.2001 року та з 07.04.2003 року по 07.08.2009 року).
Таким чином, пенсія ОСОБА_2 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) повинна становити 88% заробітної плати державного службовця.
Проте, розпорядженням УПФУ в Суворовському районі м. Одеси № 826672 від 27.01.2015 року, прийнятого на виконання рішення суду по справі № 52318474/14-а ОСОБА_2 при стажі державного службовця - 18 років 03 місяці 09 днів з 01.11.2014 року враховано відсоток пенсії від заробітку 70%, а не 88 %, а також змінено базовий місяць на січень 2014 року.
Колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що зміна пенсійним органом відсотку від заробітної плати, який встановлює розмір пенсії та зміна базового місяця є неправомірними з огляду на наступне.
Перерахунок розміру пенсії врегульовано положеннями Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII (далі - Закон № 1282) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Відповідно до статті 1 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з статтею 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру, а саме: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.
Таким чином, пенсійні виплати є грошовими доходами, що підлягають індексації.
Відповідно до статті 4 Закон № 1282 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1-1 пункту 1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року.
Сума індексації пенсії не залежить від розміру пенсії, а залежить від прожиткового мінімуму.
Відповідно до ч.2 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відрахування з пенсії провадяться у встановленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов та вироків (у відношенні майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень та постанов, виконання яких у відповідності до закону провадиться у порядку встановленому для виконання судових рішень.
Таким чином, колегія суддів вважає, що відповідач, під час виконання перерахунку пенсії позивача по рішенню не може змінювати базовий місяць, оскільки перерахунок пенсії в даному випадку проводиться на відновлення порушеного права особи та не є підвищенням тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З огляду на зазначене, колегія суддів доходить висновку, що індексація грошових доходів населення, у тому числі і пенсії позивача повинна провадиться згідно чинного законодавства наростаючим підсумком зі зміною базового місяця лише у місяцях підвищення розмірів заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанов Уряду. Проте, підстав для зміни відповідачем базового місяця, передбаченого абзацом першим пункту 5 Порядку № 1078 відсутні, оскільки місяць перерахунку розміру пенсії позивача на виконання рішення суду не є базовим місяцем, в якому відбулося підвищення розмірів заробітної плати для індексації грошових доходів населення у розумінні цієї норми Порядку, а є відновленням права позивача на розмір пенсії гарантованого державою.
Також, колегія суддів наголошує, що на момент призначення пенсії ОСОБА_2 у 2009 році, редакція ст. 37 Закону України «Про державну службу» передбачала право позивача на отримання пенсії у відсотковому співвідношенні від заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відсоток визначається у кожному конкретному випадку у відповідності від стажу та варіюється від 80% до 90%.
Таким чином, пенсія ОСОБА_2 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) при стажі державного службовця - 18 років 03 місяці 09 днів повинна становити 88% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Разом з тим, позивачем заявлена вимога про зобов'язання відповідача провести розрахунок пенсії з 12.08.2009 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції звертає увагу на те, що лише пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений. При цьому, поважними можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.
Колегія суддів зазначає, що пенсійні виплати носять періодичний характер та виплачуються ОСОБА_2 з моменту призначення.
ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з позовом лише 08.07.2015 року, доказів поважності пропуску строку до суду не надала, а відтак, колегія суддів доходить висновку про задоволення позовних вимог позивача у межах шестимісячного строку звернення до суду, тобто з 08.01.2015 року. В свою чергу, позовні вимоги за період з 12.08.2009 року по 07.01.2015 року підлягають залишенню без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин справи порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постановлене судове рішення на підставі ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись ст. ст. 184, 185, 197, 198, 202, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси задовольнити частково.
Постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 17 грудня 2015 року скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 у розмірі 70 % від заробітку, а також щодо зміни базового місяця та нарахування індексації з наростаючим підсумком при перерахунку пенсії державного службовця, після виконання постанови Суворовського районного суду м. Одеси від 22.12.2014 року по справі №523/18474/14-а.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси відновити ОСОБА_2 базовий місяць та провести індексацію наростаючим підсумком відповідно до п.п. 1-1 п.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 з 08 січня 2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 08 січня 2015 року з урахуванням інших виплат у розмірі 88% від сум заробітної плати працюючого державного службовця, на які нараховані, та з яких утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахування виплачених сум.
Позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 12 серпня 2009 року по 07 січня 2015 року залишити без розгляду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси (вул. Чорноморського козацтва, 95, м. Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 26302738) до Державного бюджету України на рахунок №31212206781008, одержувач УК у м. Одесі / Приморський р-н./ 22030101, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області МФО: 828011, Код ЄДРПОУ суду 34380461, код класифікації доходів бюджету 22030101 несплачений судовий збір за подачу апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції у розмірі 80 (вісімдесят) грн. 39 коп.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: А.В.Бойко
Суддя: Т.М.Танасогло
Суддя: О.В. Яковлєв