Постанова № 56478991, 16.03.2016, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
16.03.2016
Номер справи
591/145/16-а
Номер документу
56478991
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/145/16-а

Провадження № 2-а/591/82/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2016 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді Кривцової Г.В.

при секретарі Кальченко М.В.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Соколенка А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13.01.2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплачувати пенсію державного службовця в розмірі 90 відсотків заробітної плати починаючи з 01.09.2015 року.

Позов обґрунтовує тим, що постановою Зарічного районного суду м. Суми від 21.09.2015 року було зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити починаючи з 01 вересня 2015 року здійснити перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відповідно до довідки Сумської обласної ради від 20.08.2015 року № 76 та здійснити виплати. Рішення суду набрало законної сили 19.11.2015 року.

16.12.2015 року позивач звернулась до УПФУ в м. Сумах із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаного рішення суду, в розмірі 90% від заробітної плати.

Листом УПФУ в м. Сумах від 06.01.2016 року № 634/Л позивача повідомлено, що оскільки судовим рішенням не вирішено питання про зобов'язання управління ПФУ в м. Сумах здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця у розмірі 90%, то на підставі норм чинного законодавства постанова суду була виконана наступним чином: пенсія обчислена у розмірі 60% від заробітку. Проводити перерахунок пенсії недоцільно, оскільки її розмір зменшиться.

Позивач вважає, що УПФУ в м. Сумах безпідставно зменшив загальний відсоток розрахунку її пенсії з 90% до 60%, такі дії суперечать як нормам закону , так і судовому рішенню.

В судовому засіданні позивач підтримала свої позовні вимоги в повному обсязі, просила їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, подав письмові заперечення (а.с.20). Суть заперечень зводиться до того, що з 01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким були внесені зміни в ст. 37 Закону України «Про державну службу». Зокрема, в нові редакції статті зазначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому в запереченнях вказано, що оскільки судовим рішенням не вирішено питання про зобов'язання управління ПФУ в м. Сумах здійснити перерахунок ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії державного службовця у розмірі 90%, то на підставі норм чинного законодавства постанова суду була виконана наступним чином: пенсія обчислена у розмірі 60% від заробітку. Проводити перерахунок пенсії недоцільно, оскільки її розмір зменшиться.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та документи пенсійної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Як встановлено судом і вбачається з матеріалів пенсійної справи, з листопада 2010 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Сумах і їй призначена пенсія за віком як державному службовцю у відповідності до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% (а.с. 22).

При проведенні перерахунку пенсії позивача загальний процент розрахунку пенсії від заробітку не змінювався і залишався 90%.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 21.09.2015 року було зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити починаючи з 01 вересня 2015 року здійснити перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відповідно до довідки Сумської обласної ради від 20.08.2015 року № 76 та здійснити виплати. Рішення суду набрало законної сили 19.11.2015 року (а.с.8-9).

16.12.2016 року позивач звернулась до УПФУ в м. Сумах із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаного рішення суду, в розмірі 90% від заробітної плати (а.с.5).

Листом УПФУ в м. Сумах від 06.01.2016 року № 634/Л позивача повідомлено, що оскільки судовим рішенням не вирішено питання про зобов'язання управління ПФУ в м. Сумах здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця у розмірі 90%, то на підставі норм чинного законодавства постанова суду була виконана наступним чином: пенсія обчислена у розмірі 60% від заробітку. Проводити перерахунок пенсії недоцільно, оскільки її розмір зменшиться (а.с.6).

На виконання судового рішення при перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сумах застосовано загальний процент розрахунку пенсії від заробітку 60 процентів заробітної плати державного службовця (а.с.7).

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу», чинну на час призначення пенсії позивача, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до частини 4 статті 37 Закону України «Про державну службу», чинну на час призначення пенсії позивачки, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Саме виходячи з цих норм позивачці в листопаді 2010 року була призначена пенсія з розрахунку 90 відсотків її заробітку.

Обґрунтовуючи застосування 60 відсотків заробітної плати при перерахунку пенсії за судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду посилається на те, що з 01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким були внесені зміни в ст. 37 Закону України «Про державну службу». Зокрема, в нові редакції статті зазначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Однак суд вважає таке посилання є помилковим.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року, який набув чинності 01.01.2015 року, стаття 37 Закону України «Про державну службу» викладена в новій редакції, зокрема частина перша: «На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, стаття 37 Закону України «Про державну службу» регулює питання виключно призначення пенсій державним службовцям, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Між тим, пенсія позивачу призначена у листопаді 2010 року, тобто, до внесення змін до Закону України "Про державну службу".

Вирішуючи питання про застосування Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» у часі, суд виходить з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

При цьому, в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивача виникло ще при призначенні пенсії.

Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому суд вважає, що внесені Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловлену в постанова від 10.12.2013 року справа № 21-348а13 та від 17.12.2013 року справа № 21-445а13, де зазначено, що вирішуючи питання про застосування Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. При перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках,яка діяла на момент призначення пенсії

Згідно з приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, при перерахунку вже призначеної пенсії в розмірі 90 відсотків заробітної плати в Управління Пенсійного фонду не було підстав зменшувати відсоток заробітної плати з 90 до 60, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач при зверненні до суду сплатила судовий збір в сумі 551,21 грн. (а.с.2) та сплатила витрати на правову допомогу в сумі 1000 грн. (а.с.12.13), то в зв'язку із задоволенням позову на підставі ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в м. Сумах.

Керуючись ст.ст.2, 9, 41, 98-100, 158-163, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах починаючи з 01 вересня 2015 року здійснити перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії за віком як державному службовцю ОСОБА_1 в процентному розмірі 90 % від сум її заробітної плати.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в м. Сумах понесені нею судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,21 грн. та витрати на правову допомогу у розмірі 1000 грн..

Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова суду в повному обсязі складена протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи.

Суддя Г.В.Кривцова