Постанова № 56478986, 15.03.2016, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
15.03.2016
Номер справи
591/239/16-а
Номер документу
56478986
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/239/16-а

Провадження № 2-а/591/88/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2016 року

Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді -Прокудіної Н.Г.

при секретарі - Різниченко Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в достроковому призначенні пенсії, зобов'язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом про визнання протиправним та скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м.Сумах від 13.11.2015 року про відмову у призначенні йому дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій, зобов`язання відповідача призначити йому таку пенсію.

В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що в жовтні 2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Сумах з заявою про призначення йому дострокової пенсії на підставі ст. 16 Закону України « Про пенсійне забезпечення», абзацу 6 п. З Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відповідно до яких військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років за наявності страхового ту не менше 25 років. Ним були надані всі необхідні документи, зокрема, витяг із наказу командира військової частини-польова пошта В2231 № 230 від 07 вересня 2015 року, посвідчення учасника бойових дій, довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, які підтверджують його участь у бойових діях, трудову книжку, яка підтверджує наявність 25 років страхового стажу, копію паспорта, що підтверджує досягнення ним 55 річного віку та інші необхідні документи. 20 листопада 2015 року він отримав лист управління Пенсійного фонду України в м.Сумах від 20 листопада 2015 року № 2156/03-29, яким йому відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій,вважає таку відмову протиправною.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просить відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 в повному обсязі. Зазначає, що аналіз наданих документів ОСОБА_1 показує, що він був призваний під час мобілізації на військову службу на особливий період. Підстави для призначення ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій відсутні, оскільки особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.

Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.

Згідно ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Відповідно до змісту абз. 6 п. 3 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до якого військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

В жовтні 2015 року позивачем подано необхідні документи в управління Пенсійного фонду в м.Сумах .

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005 року визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.

Проте постановою КМУ № 413 від 20. 08.2014 року затверджено «Порядок надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції і забезпеченні її проведення».

В пункті 3 вищеназваної постанови КМУ зобов'язано Міністерства та інші органи виконавчої влади привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією постановою та рекомендувати іншим державним органам привести власні нормативно правові акти у відповідність із цією постановою.

Судом встановлено, що можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій передбачено статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою КМУ №. 413 від 20.08.2014 р. «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ .... а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.

Видача відповідних документів про участь у бойових діях та районах проведення таких дій покладено на командування відповідних військових формувань, а не на військові комісаріати.

Позивачем, крім посвідчення учасника бойових дій серія МВ № 011114 від 20.05.2015 року (а.с.8), надана довідка військової частини про участь в антитерористичної операції на території Донецької областей (а.с.11)., витяг з наказу командира військової частини польова пошта В2231 (по стройовій частині) від 07.09.2015 року № 230 (а.с.13).

Таким чином, позивачем були надані всі необхідні документи, зокрема, витяг із наказу командира військової частини-польова пошта В2231 (по стройовій частині) від 07.09.2015 року № 230, посвідчення учасника бойових дій, довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, які підтверджують його участь у бойових діях.

Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позивач надав документи в підтвердження наявності підстав отримання пенсії згідно вимог ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та абзацу 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", як військовослу-жбовець учасник бойових дій.

Відповідно відмова в призначенні пенсії не є правомірною. Пенсійний фондом невірно застосовані норми закону. Закон надаючи відповідне право виходу на пенсію військовослужбовцям учасникам бойових дій, не встановлює будь - яких певних категорій таких військовослужбовці (командний склад, мобілізовані тощо), тобто під дію закону підпадають всі військовослужбовці.

Тому рішення управління Пенсійного фонду України в м.Сумах № 8987 від 13 листопада 2015 року необхідно скасувати.

Суд також вважає, що управління Пенсійного фонду України у м.Сумах, виходячи зі змісту оскарженого рішення, не вивчало питання сплати страхових внесків, розрахунку трудового стажу та інші, а суд не може собою підміняти цей орган і за нього встановлювати відповідні обставини, а отже суд не може зобов`язати управління Пенсійного фонду України у м.Сумах призначити йому пенсію за віком на підставі ст. 16 Закону України « Про пенсійне забезпечення» та абзацу 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" , але може зобов`язати управління Пенсійного фонду України м.Сумах повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення йому пенсії відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення ». Позивач зазначає, що в нього стаж роботи більше ніж зазначає представник відповідача, однак в ціх даних є розбіжності, протилежного суду не надано.

Щодо позовних вимог про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком на підставі ст. 16 Закону України « Про пенсійне забезпечення» та абзацу 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", то суд не задовольняє позов в цій частині, оскільки право позивача захищається задоволенням вимоги про скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м.Сумах № 8987 від 13 листопада 2015 року.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1задовольнити частково.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Сумах № 8987 від 13.11.2015 року.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м.Сумах повторно розглянути заяву ОСОБА_1про призначення йому пенсії відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

В іншій частині у позові відмовити.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Повний текст виготовлено та підписано 15 березня 2016 року.

Суддя Н.Г.Прокудіна