Постанова № 56477392, 16.03.2016, Арцизький районний суд Одеської області

Дата ухвалення
16.03.2016
Номер справи
492/218/16-а
Номер документу
56477392
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 492/218/16-а

У К Р А Ї Н А

АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

________________

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 березня 2016 року м. Арциз

Арцизький районний суд Одеської області у складі: головуючого судді Борисової С.П.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області (далі управління ПФУ) про визнання протиправним невключення до розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю, індексації заробітної плати та зобовязати відповідача включити до розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати на суму 10691,60 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вона з 01.06.2009 р. знаходиться на обліку в управлінні ПФУ на підставі Закону України «Про державну службу». Для призначення пенсії позивачка надавала позивачу довідку про складові заробітної плати № 105 від 02.02.2016 року, однак при призначенні пенсії відповідачем не включені матеріальна допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, у звязку з чим вона 02 лютого 2016 року звернулася до відповідача за наданням відповідних розяснень. Листом від 05.02.2016 р. № 388/03 позивачці було розяснено, що діючим законодавством не передбачені складові заробітної плати державного службовця, як індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань. Вважаючи не включення зазначених виплат до її пенсії протиправним, позивачка просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат, згідно наданої довідки.

Ухвалою суду від 02.03.2016 року відкрито скорочене провадження у адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.

Відповідач 12.03.2016 року подав до суду письмові заперечення проти адміністративного позову. В обґрунтування заперечень відповідач зазначає, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області та отримує пенсію згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з 30.03.2011 року, для розрахунку розміру пенсії взято стаж роботи державного службовця в органах місцевого самоврядування 10 років 10 місяців 28 днів та оклад у розмірі 2987,50 грн. Пенсію призначено у розмірі 80 відсотків від суми її заробітної плати. В розрахунок суми заробітної плати включено посадовий оклад, надбавка за високі досягнення у праці та суми премій. Довідка, яку надала позивачка містить також такі виплати, як допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, які не належать до складових заробітної плати державного службовця, тому підстав для врахування зазначених виплат при розрахунку пенсії немає. Такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення не передбачена ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою. Крім того, відповідач посилається на постанову Кабінету міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок призначеної раніше пенсії. Матеріальна допомога на оздоровлення для перерахунку пенсії зазначеною постановою не передбачена та не включається в заробіток для нарахування (перерахування пенсій державним службовцям). Загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії встановлений ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (у редакції на час призначення та перерахунку пенсії заявниці). Частиною 1 статті 66 якого встановлено, що у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру. Проте, матеріальна допомога на оздоровлення з якої утримуються та нараховуються пенсійні внески відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року враховується при призначенні пенсії згідно вимог цього Закону. Розмір пенсії позивачки виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення врахована в частині призначеної та виплаченої пенсії за рахунок коштів ПФУ (солідарна система). Виходячи з вищенаведеного, відповідач просить суд позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Дослідив матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 працювала на посаді Прямобалківського сільського голови, що підтверджується копією трудової книжки позивачки (а.с. 8-13). Стаж роботи на державній службі в органах місцевого самоврядування складає 10 років 10 місяців 28 днів. З 30 березня 2011 року позивачці призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Судом також встановлено, що 02 лютого 2016 позивачка звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Відповідач відмовив позивачці в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги, оскільки матеріальна допомога не є складовою заробітної плати для обчислення пенсії згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» (а.с. 5-7).

Відповідно до довідки Прямобалківської сільської ради Арцизького району Одеської області від 02 лютого 2016 року № 105 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданих ОСОБА_1 про те, що інші виплати за період з 01.06.2009р. по 28.02.2011р. становили: матеріальна допомога для оздоровлення на суму 5638,40 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 2792,20 грн., грошова винагорода за сумлінну працю 1300,00 грн., індексація заробітної плати 961,00 грн. (а.с. 4). Сума заробітної плати , на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування становить 1300,00 грн.

Згідно розрахунку окладу (а.с. 4), розмір заробітної плати ОСОБА_1, з якої призначено пенсію, складається з: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення в праці та премій.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Так, зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення).

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Беручи до уваги вищевикладені правові норми, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України № 1788-ХІІ, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В силу статті 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІV, до заробітної плати(доходу)дляобчисленняпенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як наслідок, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

В даному випадку при вирішенні спірних правовідносин перевагу у застосуванні мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»та ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а не положення Законів України «Про державну службу»та «Про оплату праці», які до спірних правовідносин є загальними.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13,яка з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України «Про оплату праці»).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» враховуються при обчисленні пенсій.

Тому, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 повинна враховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі в органах місцевого самоврядування матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Але щодо періоду з якого треба провести перерахунок пенсії, то суд зазначає, що предметом даного спору є незаконна відмова в перерахунку пенсії за заявою пенсіонера з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, що підтверджується і змістом позовних вимог, за якими позивачка просить зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з урахуванням суми 10691,60 грн. Оскільки позивачка звернулась до суду з вищевказаним позовом 18.02.2016р., оскаржує дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії і, має право на пенсію державного службовця, то вказана пенсія підлягає перерахунку за правилами ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Тому, оскільки позивачка ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 18.02.2016 р., тобто після 15-го числа місяця звернення, тому їй повинна бути перерахована пенсія з першого числа наступного місяця, тобто з 01.03.2016 року.

Таким чином, суд вважає необхідним визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області здійснити з 01.03.2016 року перерахунок пенсії державного службовця виходячи з 80% щомісячного окладу державного службовця з включенням до розміру пенсії щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Законом України «Про оплату праці», ст. ст. 159 163, 167, 1832, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області здійснити з 01 березня 2016 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1), виходячи з 80% щомісячного окладу державного службовця з включенням до розміру пенсії щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації заробітної плати, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.

Зобовязати Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Арцизький районний суд Одеської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, у разі ж оскарження її в апеляційному порядку ухвала суду апеляційної інстанції по цій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СУДДЯ

Арцизького районного суду ОСОБА_2