н\п 2-а/490/193/2015 Справа № 490/6870/15-а
Центральний районний суд м. Миколаєва
_____________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2016 року м. Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого судді Гуденко О.А.,
при секретарі Гудковій Є.С.,
за участю представника позивача ОСОБА_1
представників відповідачів ОСОБА_2 ОВК та Міністерства оборони України,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4 , до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату, Міністерста оборони України, треті особи ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про визнання бездіяльності неправомірною, стягнення одноразової грошової допомоги ,
ВСТАНОВИВ:
Улипні 2015рокупозивачка звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату ( далі -МОВК) про визнання протиправною бездіяльності щодонездійснення у встановлений строк виплати синові загиблоговійськовослужбовця ОСОБА_7 одноразової грошової допомоги та стягнення цієї допомоги у розмірі , що відповідає скалду сім'ї загиблого на момент його смерті.
Ухвалою суду від 25.11.2015 року в якості співівідповідача за клопотанням представника МОВК залучено Міністерство оборони України, а ухвалою суду від 22.10.2015 року в якості третіх осіб залучено батьків загиблого військовослужбовця ОСОБА_6 та ОСОБА_5, які отримали в повному обсязі грошову допомогу.
Позов обґрунтувала тим, що МОВК отримало від неї заяву в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_4 на виплату як члену сім'ї військовослужбовця , загиблого під час виконанняслужбових обов'язків, одноразової грошовоїдопомоги, однак відповідач у встановлений термін не здійснив необхідних дій та не прийняв рішення з цього приводу.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача МОВК в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що кошти вже виплачені в повному обсязі в рівних частках батькам загиблого, вини комісаріату в тому, що невідомо було під час збирання необхідних документів про наявність у нього неповнолітноьої дитини немає, отже комісаріат не є належним відповідачем у даній справі.
В судовому засіданні представник Міністерств оборони України, просив про відмову у задоволенніпозовнихвимог саме до Міністерства. Зазначив про те, що не направлення посадовими особами МОВК необхідних документів та висновку відносно дитини загиблого військовослужбовця щодо виплати відповідної частки грошової допомоги до Міністерства є дійсно протиправними. Проте жодних винних дій Міністерства щодо невиплати цієї допомоги немає, , оскільки такі документи на адресу відповідача взагалі не надходили, а отже вирішення дане питання було неможливим. Більш того, після отримання цих документів буде прийматися відповідне рішення і не виключено, що кошти будуть виплачені позивачеві у добровільному порядку.
Третя особа ОСОБА_5 в судовому засіданні підтвердила той факт, що нею та чоловіком отримані по 304 500 грн. одноразової грошової допомоги після загибелі сина ОСОБА_7, які вони вже витратили на покупку квартири. Про те, що слід було повідомити МОВК про наявність у загиблого неповнолітнього сина, їм відомо не було.
Судом неодноразово надавася сторонам за їх клопотанням час для позасудового врегулювання спору, проте відповідачі та треті особи таким правом не скористалися.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи , суд вважає, що позовпідлягаєчастковомузадоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, є сином ОСОБА_3 та ОСОБА_7.
ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, був призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період 01 серпня 2014 року Березанським районним військовим комісаріатом Миколаївської області до в\ч В0095. Відповідно до свідоцтва про смерть від 18.10.2014р. ОСОБА_7 помер 06.10.2014 року у м. Миколаїв Миколаївської області. Причиною його смерті стала гостра крововтрата внаслідоквогнепальногокульового поранення черевної порожнини з ушкодженням внутрішніх органів . Наказом командира військової частини - польова пошта В0095 від 09.10.2014 р.. №211 старшого солдата ОСОБА_7 , який загинув 06 жовтня 2014 року на військовому полігоні біля с.Ульянівка Миколаївського району Миколаївської області , з 09 жовтня 2014 року виключено зі списків особового складу частини, знято зі всіх видів забезпечення. Відповідно до Наказу командира ВЧ В0095 від 07.11.2014 року № 84 , смерть солдата ОСОБА_7 пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (під час патрулювання).
На утриманні загиблого перебували батько ОСОБА_6 та мати ОСОБА_5 (відповідно до Довідки Кимівської сільської ради Березнаського району ОСОБА_2 міської ради) , а також малолітній син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (відповідно до свідоцтва про народження серії І-ФП № 022439).
ОСОБА_3 в квітні 2015 року звернулася до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_7 для його сина ОСОБА_4
Відповідно до Наказу військового комісару МОВК № 147 від 19.12.2014 року Про виплату грошової допомоги , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 перераховано кошти, отримані для виплати одноразової грошової допмоги, у розмірі по 304 500 грн. кожному.
Судом встановлено, і таке визнано представником МОВК , до теперішнього часу не направлено висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги синові солдата ОСОБА_7 разом з пакетом документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, отже , як наслідок, у встановлений законодавством місячний строк рішення про виплату одноразової грошової допомоги прийняти можливості не було.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що не направляючи висновок та необхідних документи щодо виплати позивачеві відповідної частки одноразової грошової допомоги до Міністерства Оборони України, МОВК діяв не на підставі та не у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
Підпунктами 1, 2 і 3 пункту 2статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ(далі - Закон № 2011-ХІІ) передбачено,щоодноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби; загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Згідно зістаттею 16-1 цього Законуу випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту2статті16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Cімейного кодексу України, а утриманці - відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Стаття 16. Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі500-кратного прожиткового мінімуму, встановленогозакономдля працездатних осіб, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2статті 16 цього Закону(частина 1статті16-2 Закону№ 2011).
Відповідно достатті 16 -3 Закону № 2011одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1 - 3 пункту 2статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її отримання. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті161цьогоЗакону, від отримання одноразової грошової допомоги її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:
а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;
б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;
в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги (стаття 16-4 Закону № 2011).
Ці положення кореспондуються з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служб у військовому резерві, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975(далі - Порядок № 975).
Пунктом 10 Порядку № 975 встановлено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:- заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; - витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);- витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної, ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні.
Відповідно до пункту13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в п. 10 і п. 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Таким чином, суд приходить до висновку, що бездіяльність ОСОБА_2 обласного військового комісаріату щодо не направлення до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги синові старшого солдата ОСОБА_7 , який загинув 06.10.2014 року , разом з пакетом документів є протиправними.
Верховний Суд України в постановах від 18 березня 2014 року (справа № 21-11а14) та від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) сформулював правову позицію у подібнихправовідносинах, згідно з якою підставою для повідомлення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги є рішення суб'єкта владних повноважень, прийняте з цього питання.
Оскільки звернення про виплату одноразової грошової допомоги відповідачі не розглянули та відповідного рішення не прийняли, то суд повинен зобов'язати відповідні органи вчинити необхідні дії та розглянути це звернення згідно з вимогами чинного законодавства України, а не підміняти орган, на який покладено вирішення цього питання.
Таким чином, вимоги позивача про стягнення відповідної частки одноразової грошової компенсації не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріальногоправа і задоволенню не підлягають.
Разом з тим, для захисту порушених прав позивача , суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги частково, та у відповідності до вимог чинного законодавства зобов'язати МОВК направити протягом 15 днів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України відповідний висновок разом з пакетом документів , а Міністерство оборони України зобов'язати прийняти у встановлений законодавством строк після отримання необхідного висновку рішення щодо можливості виплати такої одноразової грошової допомоги ОСОБА_4.
Відповідно до ст. 94 КАС України, пропорційно до задоволених позовних вимог з МОВК слід стягнути на користь позивача 73 грн. 08 коп. судового збору.
Керуючись ст. ст. 100, 122,158,159,163,167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України , суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 обласного військового комісаріату щодо не направлення висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги синові старшого солдата ОСОБА_7 , який загинув 06 жовтня 2014 року , разом з пакетом документів.
Зобов'язати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат направити протягом 15 днів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, синові старшого солдата ОСОБА_7 , який загинув 06 жовтня 2014 року , разом з пакетом документів відповідно до вимог законодавства.
Зобов'язати Міністерство оборони України прийняти у встановлений законодавством строк після отримання необхідного висновку рішення щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги члену родини загиблого військовослужбовця ОСОБА_7 синові ОСОБА_4.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 з ОСОБА_2 обласного військового комісаріату 73 грн. 08 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови суду.
Суддя О.А. Гуденко