Постанова № 56469493, 15.03.2016, Віньковецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
15.03.2016
Номер справи
670/320/14-а
Номер документу
56469493
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Справа № 670/320/14-а

Провадження № 2-а/670/7/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2016 року смт. Віньківці

Віньковецький районний суд Хмельницької області у складі:

головуючого - судді Волкової О.М.

за участі секретаря Сікорської В.О.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача, Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області -- Сидорчук І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Віньківці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області, Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.12.2015 року скасовано постанову Віньковецького районного суду Хмельницької області від 29.05.2014 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.07.2014 року, та адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області, Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах направлено на новий розгляд до Віньковецького районного суду.

Встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Віньковецького районного суду із вказаним адміністративним позовом 29.04.2014 року, у якому з уточненням позовних вимог просив:

-- визнати протиправним та скасувати рішення № 5612/02 від 02.04.2014 року Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі Комісія), рішення № 2450/03 від 16.04.2014 року управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області (далі - УПФ) щодо відмови йому у призначенні пенсії по віку на пільгових умовах в порядку п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення";

-- зобов'язати Комісію зарахувати до пільгового стажу роботи стаж роботи на посаді тракториста, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періоди роботи з 01.01.1994 року по 09.03.2002 року, з 11.04.2003 року по 15.09.2006 року, з 15.03.2003 року по 10.04.2003 року, також період служби в армії з 04.05.1977 року по 27.05.1979 року та навчання в профтехучилищі в період з 01.09.1979 року по 28.04.1980 року;

-- зобов'язати УПФ призначити йому виплату пенсії по віку на пільгових умовах згідно з п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з часу виникнення права на пенсію - 17 листопада 2013 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказував, що досяг 55-річного віку. З 1980 по лютий 2007 року він постійно працював трактористом, та згідно записів трудової книжки має загальний страховий стаж роботи 29 років, з яких стаж на посаді тракториста, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах - 26 років. Безпосередньо був зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції. У листопаді 2013 року він звернувся із заявою до УПФ про призначення йому пенсії згідно п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», після чого управління направило його документи до Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. При цьому підтвердженню підлягав стаж роботи трактористом у період з 15.06.1980 року по 15.03.2002 року, з 15.03.2003 року по 10.04.2003 року, з 11.04.2003 року по 15.09.2006 року.

Комісія розглянула документи та прийняла рішення, яким відмовила в зарахуванні до стажу період роботи з 01.01.1994 року по 09.03.2002 року, з 11.04.2003 року по 15.09.2006 року, оскільки первинними документами не підтверджено роботу на посаді тракториста; з 15.03.2003 року по 10.04.2003року, оскільки він працював в ДП "Новий шлях", ТОВ "ЛАН", відомості про ліквідацію якого без правонаступника відсутні.

Комісією зараховано до пільгового стажу роботи трактористом період з 15.06.1980 року по 31.12.1993 року у колгоспі "Новий шлях", та по даних ПФУ всього стажу роботи трактористом нараховується 12 років 1 місяць 8 днів, тому призначити пенсію на пільгових умовах немає підстав.

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач вказує, що згідно статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, про це ж зазначено в Постанові Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.

У його трудовій книжці № 1517823 здійснено записи про те, що 01.11.1980 року він прийнятий трактористом на роботу в колгосп "Новий шлях". Звільнений з роботи тракториста 09.03.2002 року з реорганізованого СГК "Вікторія". 01.05.2002 р. прийнятий на роботу тракториста ДП "Новий шлях" ТОВ "Лан", звідки 10.04.2003 р.був звільнений. 11.04.2003р. прийнятий на роботу трактористом в ГК "Зоря", а звільнений 19.02.2007 року.

Отже, впродовж усієї трудової діяльності, починаючи з 1980 року і по 2007 рік він безперервно працював трактористом та був задіяний у сільському господарстві. Його трудова книжка заповнена у відповідності до вимог чинного законодавства.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Окрім трудової книжки його трудовий стаж підтверджено архівною довідкою № 826 від 13.12.13 р., згідно якої він дійсно працював у колгоспі "Новий шлях" (КСП "Новий шлях", СГК "Вікторія") с. Говори з червня 1980 року по березень 2002 року. В довідці зазначено людинодні та розмір заробітної плати.

Тому рішення відповідачів позивач вважає неправомірними, у зв'язку з чим за захистом свого права змушений звернутися до суду.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали повністю з підстав, викладених у позовній заяві, та просили задовольнити.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області за довіреністю Сидорчук І.П. у судовому засіданні позов не визнала і просила відмовити в його задоволенні.

Крім того, представник відповідача, а саме голова комісії з припинення управління М.І. Тернавська, надала до суду заперечення на позов, у яких зазначила, що у трудовій книжці позивача зазначено лише періоди та місце роботи, що підтверджує стаж роботи, а для визначення права на пільгову пенсію записів трудової книжки недостатньо, так як у ній не вказано, чи позивач був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року у тваринництві, як це вимагає норма пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Оскільки всього підтверджено первинними документами стажу роботи трактористом 12 років 1 місяць 8 днів, то УПФ не може призначити ОСОБА_1 пенсію по віку на пільгових умовах.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області за довіреністю Роюк В.Ю., будучи належним чином повідомленою про дату та час розгляду справи, у суд на розгляд справи не з'явилась, надала суду письмову заяву, у якій зазначила, що проти позову заперечує у повному обсязі, та просила розгляд справи провести за її відсутності.

Заслухавши пояснення учасників процесу - позивача, представника позивача, представника відповідача, їхні доводи та заперечення, свідків, дослідивши письмові матеріали, оцінивши досліджені докази по справі в їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково.

Згідно з ч. 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 2 цієї статті встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує органи державного управління, їх посадових осіб діяти тільки з підстав, у межах повноважень та в спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 55 Конституції України кожний має право оскаржити у суді неправомірні рішення, дії або бездіяльність органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчинюється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затверджений Указом Президента України № 121/2001 від 01.03.2001 року, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади і здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Згідно з п. 16 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно - правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до статті 26 цього Закону право на призначення пенсії за віком мають чоловіки - після досягнення ними 60 років, жінки - 55 років, за наявності у них страхового стажу не менше п'яти років, а згідно з пунктом 2 розділу ХІ зазначеного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, і які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється за окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди пенсії зазначеним особам призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення ними пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка регулює питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах, (станом на час виникнення спірних правовідносин), право на такий вид пенсії мають зокрема,трактористи - машиністи, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах та інших підприємствах сільського господарства. Зазначений вид пенсії призначається чоловікам після досягнення 55 років і при загальному стажу роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років - на зазначеній роботі.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7.

До трактористів - машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах, інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільськогосподарських робіт у рослинництві або тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії „тракторист-машиніст", запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.

Віднесення трактористів - машиністів до безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, вирішується адміністрацією підприємства за місцем роботи шляхом видачі довідки про стаж роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення. Вказана довідка видається на підставі первинних документів за час виконання роботи. Якщо такі підприємства ліквідовані, то довідки видаються правонаступником або державними архівними установами (в залежності від того, куди були здані архіви даного підприємства).

У разі, якщо підприємство, установа або організація були ліквідовані без визначення правонаступника, періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, встановленої для окремої категорії працівників, підтверджуються у відповідності до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 р. № 18-1 (далі Порядок), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за N 1231/13105.

Так, пунктом 3 Порядку передбачено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головних управліннях ПФУ в АРК, областях, містах Києві і Севастополі.

Відповідно до п. 11 Порядку, для підтвердження стажу роботи заявник подає до органу ПФУ за місцем свого проживання ряд документів, перелік яких визначений цим пунктом, в тому числі: заяву про підтвердження стажу роботи, довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, або інші документи, що підтверджують факт припинення юридичної особи (в тому числі архівні); трудову книжку; документи, видані архівними установами (довідку про заробітну плату, копії документів для проведення атестації робочих місць, копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати). У разі необхідності, заявник може подавати і інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Вказані документи перевіряються органом ПФУ за місцем проживання заявника на предмет правильності їх оформлення та відповідність викладених у них відомостей даним паспорта та документам про стаж заявника, та передаються до головних управлінь ПФУ в областях, для розгляду по суті (п. 13 Порядку).

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач ОСОБА_1 досяг 55-річного віку.

14.02.2014 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за віком як тракторист, надавши при цьому відповідні документи, в тому числі трудову книжку та архівні довідки, які управлінням ПФУ України у Віньковецькому районі були направлені на розгляд Комісії при Головному управлінні ПФУ у Хмельницькій області для підтвердження пільгового стажу роботи позивача трактористом з 15.06.1980 року по 15.03.2002 року у колгоспі «Новий шлях», з 15.03.2003 року по 10.04.2003 року у ДП «Новий шлях» ТОВ «Лан», з 11.04.2003 року по 15.09.2006 року у КП «Зоря» відповідно до п. «в» Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Комісія при Головному управлінні ПФУ у Хмельницькій області, розглянувши заяву ОСОБА_1, рішенням № 5 від 27.03.2014 року зарахувала до пільгового стажу період роботи з 15.06.1980 року по 31.12.1993 року відповідно до п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Водночас Комісія відмовила позивачу у зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи з 01.01.1994 року по 09.03.2002 року, з 11.04.2003 року по 15.09.2006 року, оскільки первинними документами не підтверджено роботу на посаді тракториста, та з 15.03.2003 року по 10.04.2003 року, оскільки позивач працював у ДП «Новий шлях», ТОВ «Лан», відомості про ліквідацію якого без правонаступника відсутні.

Згідно листа Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі за вих. № 2450/03 від 16.04.2014 року, адресованого на ім'я ОСОБА_1, Управління Пенсійного фонду у Віньковецькому районі, розглянувши надані позивачем документи для оформлення пенсії за віком на пільгових умовах направило їх на розгляд Комісії при Головному управлінні ПФУ у Хмельницькій області для підтвердження пільгового стажу роботи, та у зв'язку з тим, що Комісія зарахувала до пільгового стажу роботи трактористом період з 15.06.1980 року по 31.12.1993 року, і всього стажу роботи трактористом нараховується 12 років 1 місяць 8 днів, призначити пенсію на пільгових умовах немає підстав.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Зазначеній нормі відповідає п. 1 Порядку «Підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, згідно якого, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності записів у трудовій книжці, а також у випадках, коли у трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів. Для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, виписки із наказів, особові рахунки, відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори, інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за відсутності документів про наявний трудовий стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи. організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Як передбачено п. 43 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

На підтвердження стажу своєї роботи на посаді тракториста у колгоспі «Новий шлях» (згодом КСП «Новий шлях», ССВ «Новий шлях», СГК «Вікторія») яке згідно довідки з Єдиного державного реєстру ліквідоване у зв'язку із банкрутством, відповідно до вимог п. 11 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії пільгових умовах або за вислугу років, позивач серед інших документів, надав також трудову книжку та архівні довідки про нарахування йому заробітної плати протягом спірного періоду.

Зазначені документи були предметом розгляду в Управлінні ПФУ у Віньковецькому районі, на засіданні Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 27.03.2014 року, а також досліджені в судовому засіданні.

Так, відповідно до записів трудової книжки колгоспника НОМЕР_1, заведеної на ім'я ОСОБА_1, останній вступив у члени колгоспу «Новий шлях» 01.11.1980 року, та його професія записана як «тракторист».

Як вбачається із цієї ж трудової книжки, 01.11.1980 року протоколом № 11 від 01.11.1980 року він прийнятий на роботу в колгосп «Новий шлях» трактористом; 26.06.2000 року КСП Новий шлях» реорганізовано у СГК «Вікторія»; протоколом № 3 від 06.03.2002 року ОСОБА_1 звільнений з роботи тракториста СГК «Вікторія» з 09.03.2002 року за власним бажанням.

Факт роботи позивача у колгоспі «Новий шлях» (СГК «Вікторія») підтверджується також архівною довідкою трудового архіву Віньковецької районної ради № 826 від 13.12.2013 року, виданої на підставі відомостей нарахування заробітної плати, згідно з якою ОСОБА_1 починаючи з червня 1980 року і до квітня 2002 року безперервно працював у колгоспі «Новий шлях» (КСП «Новий шлях», СГК «Вікторія») с. Говори, виробив встановлений мінімум людино-днів та отримував заробітну плату.

Водночас, період роботи трактористом з 15.06.1980 року по 31.12.1993 року у вказаному господарстві зарахований до пільгового стажу роботи Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області.

Про те, що позивач дійсно працював трактористом у спірні періоди роботи, зокрема протягом 1994-2002 років, та був зайнятий у сільському господарстві протягом повного польового періоду у судовому засіданні засвідчили свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7

Вказані свідки, допитані кожен окремо, у суді пояснили, що за рішенням суду їм було зараховано до пільгового стажу періоди роботи на посаді тракториста у колгоспі «Новий шлях» (СГК«Вікторія») та на теперішній час вони отримують пільгову пенсію. ОСОБА_1 вони знають по спільній роботі у місцевому колгоспі, оскільки позивач, так само як і вони, працював у колгоспі с. Говори трактористом, починаючи з 1980 року і до березня 2002 року, тобто до ліквідації господарства. За позивачем був закріплений трактор, та щороку протягом повного польового періоду він був зайнятий на виробництві сільськогосподарської продукції - орав, сіяв, культивував, збирав урожай, а в зимовий період ремонтував техніку, підвозив корма худобі на ферму, вивозив гній тощо.

Пояснення свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 про те, що вони дійсно працювали у спірний період в колгоспі «Новий шлях» (СГК «Вікторія») с. Говори трактористами та у зв'язку з цим набули права на отримання пільгової пенсії, підтверджуються постановами Віньковецького районного суду від 29.09.2014 року та 09.10.2014 року, які набрали законної сили.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 70 КАС України).

Суд, повно та всебічно дослідивши наявні у справі докази, не погоджується з висновками відповідача про відмову у зарахуванні до стажу періоду роботи з 01.01.1994 року по 09.03.2002 року, що дає право на пільгову пенсію, оскільки трудова книжка ОСОБА_1 за цей період містить відомості щодо його роботи на посаді тракториста, а характер роботи і факт його безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду засвідчили свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які знають позивача по спільній роботі в одному сільськогосподарському господарстві.

Зауважень з боку відповідача щодо оформлення трудової книжки ОСОБА_1 за 1994-2002 роки до суду не поступало, та не заперечувався факт його трудової діяльності у колгоспі «Новий шлях» (СГК «Вікторія») на посаді тракториста.

При цьому суд бере до уваги, що відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

На підставі викладеного суд доходить висновку, що позивачем надано достатньо відомостей, що підтверджують факт його роботи на посаді тракториста протягом 1994-2002, та зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції, однак Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі не зарахували цей період до стажу роботи позивача на посадах, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, чим порушено його законні права та інтереси.

Статтею 162 КАС України встановлені повноваження суду при вирішенні справи, до переліку яких входить право суду прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Оскільки з матеріалів справи вбачається, що періоди роботи позивача трактористом та зайнятість безпосередньо в виробництві сільськогосподарської продукції підтверджуються відповідними архівними довідками, трудовою книжкою, показаннями свідків, та враховуючи, що ОСОБА_1 виповнилось 55 років, що підтверджується копією паспорта, спеціальний та загальний стаж його роботи є достатній для оформлення пенсії на пільгових умовах, необхідно зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі зарахувати стаж роботи трактористом з 01.01.1994 року по 09.03. 2002 року та призначити пенсію на пільгових умовах за віком, що буде належним способом захисту та відновлення порушених прав позивача.

Водночас належить зарахувати до пільгового стажу період навчання позивача у професійно-технічному училищі з 01.09.1979 року по 28.04.1980 року.

Так, підстави до зарахування часу навчання у професійно-технічному навчальному закладі до трудового стажу учня врегульовано Законом України від 10.02.1998 року № 103/98-ВР «Про професійно-технічну освіту». Відповідно до частини першої статті 38 цього нормативного акту час навчання у професійно-технічному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, в тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Аналіз вказаної норми дає підстави до висновку, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі повинен бути зарахованим до трудового стажу учня, слухача, в тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, за наявності двох підстав. Перше -- випадку, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу не перевищує трьох місяців. Друге -- особа зарахована на роботу за набутою професією.

Як видно із атестату НОМЕР_2, виданого 28.04.1980 року, та довідки Говорівського професійного аграрного ліцею від 28.11.2013 року, ОСОБА_1 з 01.09.1979 року по 28.04.1980 року навчався у Говорівському професійно-технічному училищі № 2.

Після цього, а саме починаючи з 15.06.1980 року, що підтверджено Комісією при Головному управлінні ПФУ у Хмельницькій області з питань підтвердження пільгового стажу роботи, тобто до спливу трьохмісячного строку після закінчення навчання, ОСОБА_1 був зарахований на посаду тракториста у колгосп «Новий шлях», а тому вказаний період навчання належить зарахувати до пільгового стажу роботи.

Щодо часу призначення пільгової пенсії, суд враховує, що статтею 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.

Позивач звернувся із заявою про призначення йому пільгової пенсії не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, пенсія на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» належить до пенсій за віком, а тому підлягає призначенню позивачу з набуття права на неї, тобто з 17 листопада 2013 року.

Що стосується позовних вимог ОСОБА_1 про зарахування до пільгового стажу роботи періоду роботи на посаді тракториста з 11.04.2003 року по 15.09.2006 року, з 15.03.2003 року по 10.04.2003 року, а також період служби в армії з 04.05.1977 року по 27.05.1979 року, то суд вважає за необхідне у цій частині позовних вимог відмовити з огляду на таке.

Згідно записів трудової книжки колгоспника НОМЕР_1, ОСОБА_1 11.04.2003 року був прийнятий на роботу в КП «Зоря» трактористом, та був звільнений із вказаної посади 19.02.2007 року.

Разом з тим, як вбачається із статуту комунального підприємства «Зоря», затвердженого рішенням п'ятої сесії Говорівської сільської ради 23 скликання від 23.01.2003 року, та зареєстрованим розпорядженням голови районної державної адміністрації у Віньковецькому районі від 12.02.2003 року, метою діяльності підприємства є експлуатація і утримання в належному технологічному стані споруд і устаткування житлово-комунального господарства, яке знаходиться у віданні Говорівської сільської ради.

Тому, на думку суду, відповідачем правомірно відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу вказаного періоду роботи.

Суд також не вбачає підстав для зарахування до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію, періоду служби в армії з 04.05.1977 року по 27.05.1979 року, оскільки позивач до призову на строкову військову службу за фахом у професійно-технічному закладі не навчався, та на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, не працював, а лише після повернення із армії вступив на навчання у професійне - технічне училище, де здобув професію тракториста.

А статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби,та стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Також у суді не здобуто даних на підтвердження роботи позивача трактористом та його зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в період з 15.03.2003 року по 10.04.2003 року у ДП «Новий шлях», ТОВ «Лан».

Крім того, суд бере до уваги, що Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (Комісія) є дорадчим органом вказаного управління Пенсійного фонду України, в той час як рішення з призначення чи не призначення пенсії на пільгових умовах приймає відповідне управління Пенсійного фонду України. Таким чином, Комісія не є суб'єктом владних повноважень в розумінні КАС України. А оскільки при подачі позивачем документів для призначення пільгової пенсії до УПФ України у Віньковецькому районі, що в подальшому були надіслані на розгляд Комісії, не була виконана вимога закону щодо підтвердження факту безпосередньої зайнятості у вирощуванні сільськогосподарської продукції у колгоспі та інших підприємствах сільського господарства протягом 2001-2002 років, відповідач -управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі як суб'єкт владних повноважень, відмовляючи ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено чинним законодавством, що дає суду підстави відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним рішень відповідачів щодо відмови позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах в порядку п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

На підставі викладеного, керуючись ст. 46, ст. 55 Конституції України, ст. 9, ст. 11, ст. 17, ст. 18, ст. 70, ст. 71, ст. 153, ст. ст. 159-163, ст. 167 КАС України, ст. 13 п. "в", ст. 83, ст. 104 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області, Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 період роботи на посаді тракториста, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у колгоспі «Новий шлях» (згодом КСП «Новий шлях», ССВ «Новий шлях», СГК «Вікторія») с. Говори Віньковецького району Хмельницької області з 01 січня 1994 року по 09 березня 2002 року, а також період навчання у Говорівському професійно-технічному училищі з 01 вересня 1979 року по 28 квітня 1980 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області призначити ОСОБА_1 виплату пенсії по віку на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» починаючи з часу виникнення права на пенсію - 17 листопада 2013 року.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова в межах суми стягнення пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ст. 254 КАС України, постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її складання в повному обсязі через Віньковецький районний суд Хмельницької області.

Суддя О.М. Волкова