Справа № 761/8238/16-а
Провадження № 2-а/761/174/2016
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2016 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Осаулов А.А., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної прикордонної служби України про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського районного суду м.Києва суду із адміністративним позовом, в якому посилаючись на ст. 183-5 КАС України просить визнати рішення Державної прикордонної служби України нечинним та скасувати його, а також та зобов»язати відповідача внести зміни до паспорту ОСОБА_1, дозволивши їй вільний в'їзд на територію України.
Між тим, суд не знаходить підстав для прийняття вказаної заяви до розгляду з огляду на необхідність її повернення для подачі до належного адміністративного суду з врахуванням суб»єктного складу сторін у цій справі та предмету позовних вимог, враховуючи наступне.
Згідно ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.(ч. 1 ст. 17 КАС України).
Частиною другою ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до вимог ст.19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративними судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи - позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач помилково звернувся до місцевого суду як адміністративного, не врахувавши те, що відповідно до ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Висновок позивача про те, що зазначений спір може розглядатися Шевченківським районним судом м. Києва як адміністративним судом є хибним.
Як вбачається із позовної заяви, позивач оскаржує дії Державної прикордонної служби України. Тобто позовні вимоги не відноситься до випадків, передбачених ч.1 ст.18 КАС України, а тому справу належить розглядати Окружному адміністративному суду м. Києва.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Таким чином, виходячи з вимог ч. 1 ст. 18 КАС України, даний спір не підсудний Шевченківському районному суду м. Києва, а тому позовна заява повертається позивачу для подачі до належного адміністративного суду.
При цьому, вимоги ст. 185-3 КАС України до вказаних правовідносин застосуванню не підлягають, з огляду на те, що вони стосуються видворення з території України, а у цій справі оскаржується рішення про заборону в'їзду в Україну та зобов'язання дозволити такий в'їзд.
Керуючись ст.ст.5, 17, 18, п. 6 ч. 3 ст. 108, 160, 165 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського управління юстиції в м.Києві про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії, - повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Ухвала набирає законної сили після закінчення вищезазначених строків, або після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: