Справа № 569/1444/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2016 року Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді - Галінська В.В.
при секретарі - Капріян І.В.
з участю: представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради (постійно діюча міжвідомча комісія зх розгляду питань, пов"язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП про зобов"язання надати дозвіл на відключення від мереж центрального опалення та влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 звернулася до Рівненського міського суду з адміністративним позовом до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради (постійно діюча міжвідомча комісія зх розгляду питань, пов"язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП про зобов"язання надати дозвіл на відключення віж мереж центрального опалення та влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що вони є власниками квартири АДРЕСА_1. Оскільки якість послуг по теплопостачанню, які надаються, їх не задовольняють, у вересні 2015 року ОСОБА_2 в інтересах якої виступає мати ОСОБА_1, звернулася до відповідача з заявою про надання дозволу на відключення від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання у квартирі. Однак 23 вересня 2015 року рішенням постійнодіючої комісії з розгляду питань, пов"язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання і установки індивідуального опалення позивачу було відмовлено у наданні дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання та влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання.
Виходячи з вищезазначеного, позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови у відключенні квартири АДРЕСА_1 від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання та влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання незаконні. Просить суд визнати протиправною відмову Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради у наданні ОСОБА_2 дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуальної системи теплопостачання. Зобов"язати Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради в особі постійнодіючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1, належної на праві власності ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3 і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання в цій квартирі.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судове не з"явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причину неявки суду не повідомив, клопотань про розгляд справи без його присутності та заперечення проти позову до суду не подав.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що квартира АДРЕСА_1, належить на праві власності ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого управлінням житлового господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради 23 лютого 1999 року згідно з наказом №33 від 23.02.1999 року та договору про визначення часток від 11 вересня 2015 року, посвідченого приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Хомутовським В.С. зареєстрованого в реєстрі за №612.
21 вересні 2015 року позивачка звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на відключення від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання у квартирі і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.
Згідно витягу з протоколу №3 від 23 вересня 2015 року засідання постійнодіючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов"язаних з відключенням споживачів віж мереж центрального опалення і гарячого водопостачання, постійнодіюча міжвідомча комісія з розгляду питань, пов"язаних з відключенням від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання розглянувши звернення ОСОБА_2 прийняла рішення відмовити в наданні дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання та влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ч. 1. 2, 6 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Держава не втручається у здійснення власником права власності. Це означає, що власник може чинити стосовно своєї речі усе, що не заборонено законом або не суперечить соціальній природі власності. Воля власника щодо реалізації влади над річчю, тв ому числі і над нерухомою, виражається у володінні, користуванні і розпорядженні нею.
Своє право на річ власник здійснює завжди своєю владою та у своєму (власному) інтересі. Незважаючи на передбачене цивільним законодавством право власника вільно користуватися та розпоряджатися належним йому майном, Відповідач обмежує таке право шляхом заборони власнику відокремленого приміщення вибирати спосіб опалення нежитлового приміщення, пов'язуючи такий вибір із волею власників інших окремих житлових приміщень багатоквартирного будинку. В такому випадку воля власника розпоряджатися приміщенням на свій розсуд обмежується бажанням або небажанням інших власників в такий же самий спосіб обігрівати приміщення.
Власник майна, права якого суттєво порушені, відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу України має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Таке. право особи реалізується шляхом звернення до суду з позовом про захист свого порушеного права та усунення будь-яких перешкод у вільному та на власний розсуд користуванні та розпорядженні майном.
Відносини щодо отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води регулюються між власниками окремих житлових та нежитлових приміщень та постачальниками таких послуг на підставі договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, укладеними між конкретними споживачами та комунальними підприємствами, які надають такі послуги.
Згідно вище зазначених договорів виконавці, тобто комунальні підприємства, зобов'язуються надавати споживачам вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а споживачі зобов'язуються своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором. У разі порушення умов договору однією із сторін договір може бути розірваний. Підставами для розірвання договору з ініціативи споживача може згідно п. 2 Типового договору "Правил надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, зникнення потреби в отриманні послуги, або відмова споживача від, користування послугами, або невиконання умов договору виконавцем.
Позивача не задовольняє якість послуг наданих виконавцем та вона виявила намір розірвати договір про отримання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і відокремитися від мережі централізованого опалення.
Враховуючи вимоги ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суб'єктів владних повноважень повинні бути прийняті на підставі та у відповідності із Конституцією та законами України, обґрунтовано, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи.
Однак в даному випадку відповідач прийняв рішення без врахування інтересів власника житлового приміщення та з порушенням його прав щодо вільного користування та розпорядження майном.
Відповідно до ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом. Право особи на звернення до суду, у тому числі адміністративного, на захист її прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом є одним із найважливіших прав, гарантованих Конституцією України. Законодавством про судоустрій, Кодексом адміністративного судочинства України гарантується усім суб'єктам правовідносин захист їх прав , свобод і законних інтересів. Кожен має право звернення до суду і будь-які угоди про відмову від звернення є недійсним.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю, або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обгрунтовані та підлягають до задоволення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради (постійнодіюча міжвідомча комісія з розгляду питань, пов"язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП про зобов"язання надати дозвіл на відключення від мереж центрального опалення та влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління житлово-комунального господарства
виконавчого комітету Рівненської міської ради у наданні ОСОБА_2 дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуальної системи теплопостачання.
Зобов"язати Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради в особі постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1, належної на праві власності ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3 і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання в цій квартирі.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя -