Копія
Справа № 822/225/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Лабань Г.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Хмельницьке будівельно-монтажне управління № 69" до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання протиправним та скасування розрахунку, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оформленого протоколом №6786 від 20.08.2015 року та визнати протиправним і скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з 2016 року, виставлений управлінням Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що на адресу приватного акціонерного товариства "Хмельницьке будівельно - монтажне управління № 69" надійшов розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій від 12.10.2015 року щодо відшкодування підприємством пенсії, призначеної ОСОБА_1 (дата призначення/дата досягнення пенсійного віку - ІНФОРМАЦІЯ_1) згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2015 року по справі №822/6082/15 задоволено адміністративний позов ПАТ "Хмельницьке будівельно-монтажне управління №69" до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому. Визнано протиправним та скасовано рішення правління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до пунктів "б"- "з" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", яке оформлене протоколом № 6786 від 20.08.2015 року та визнано протиправним та скасовано розрахунок фактичних втрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне врахування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" з жовтня 2015 року, який надісланий і ПАТ "Хмельницьке будівельно-монтажне правління № 69" м. Хмельницький згідно вихідного номеру 31660/04 від 2.10.2015 року. Скасовано рішення УПФУ про призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до пунктів "б"- "з" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", яке оформлене протоколом № 6786 від 20.08.2015 згідно якого фактично УПФУ здійснювало (направляло) розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсії.
Позов просить задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав суду заперечення в яких позовні вимоги не визнає повністю, та у задоволенні позову просить відмовити, в зв'язку з його безпідставністю.
На підставі ч.4, 6 ст. 128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, звернувся до позивача про надання довідки для призначення пенсії на пільгових умовах згідно статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на що підприємством видано таку довідку від грудня 2014 року №40 на підставі первинних документів, які містяться на підприємстві та відповідно до записів в трудовій книжці.
У довідці зазначено, що ОСОБА_1 працював на підприємстві з 05.02.1981 року (наказ від 11.02.1981 року) по 30.12.1991 року електрогазозварювальником.
Управлінням Пенсійного фонду України проведено зустрічну перевірку підприємства, складено акт від 29.07.2015 року та витребувано в позивача додаткову довідку від 30.07.2015 року №28.
Відповідачем надіслано позивачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій від 12.10.2015 року щодо відшкодування підприємством пенсії, призначеної ОСОБА_1 (дата призначення/дата досягнення пенсійного віку - ІНФОРМАЦІЯ_1) згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Згідно статті 100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених
раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до пункту 8 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.05 року N 383, застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 N 1173 (з наступними доповненнями) без необхідності надання підтверджуючих документів щодо проведення атестації робочих місць.
При визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Згідно із розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Суд звертає увагу на те, що право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.1992 року.
Суд також приймає до уваги те, що підприємством надано довідку згідно статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тому рішення про призначення пенсії мало б виноситись відповідно до статті 100 Закону, що виключає обов'язок позивача відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.
Така ж позиція висловлена в рішеннях Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 27.11.2012 року по справі №К/9991/6677/11 та в ухвалі від 03.06.2014 року по справі №К/800/121/14.
Зазначені обставини встановлені Постановою ХОАС від 14 грудня 2015 року по справі №822/6082/15 якою визнано протиправним та скасовано рішення правління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до пунктів "б"- "з" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", яке оформлене протоколом № 6786 від 20.08.2015 року та визнано протиправним та скасовано розрахунок фактичних втрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне врахування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" з жовтня 2015 року, який надісланий і ПАТ "Хмельницьке будівельно-монтажне правління № 69" м. Хмельницький згідно вихідного номеру 31660/04 від 2.10.2015 року. Скасовано рішення УПФУ про призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до пунктів "б"- "з" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", яке оформлене протоколом № 6786 від 20.08.2015 згідно якого фактично УПФУ здійснювало (направляло) розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсії.
Постанова набрала законної сили 02.03.2016 року.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статтей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності своїх висновків, оскільки вони є необґрунтованими та такими, що не підтверджуються матеріалами справи, а відтак вони підлягають скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2016 року щодо відшкодування підприємством пенсії, призначеної ОСОБА_1, виставлений управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому .
Стягнути на користь приватного акціонерного товариства "Хмельницьке будівельно-монтажне управління № 69" м. Хмельницький судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча тридцять сімдесят вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/Г.В. Лабань"Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань