Постанова № 56456730, 11.03.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2016
Номер справи
809/5/16
Номер документу
56456730
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" березня 2016 р. Справа № 809/5/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Григорука О.Б.

при секретарі Пиріг Х.І.,

за участю: позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Богусевич Г.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення №3 від 29.10.2015 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт НОМЕР_1 від 21.08.2014,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення №3 Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 29.10.2015 про скасування реєстрації повідомлення від 21.08.2014 про початок виконання будівельних робіт на будівництво житлового будинку та господарських будівель в АДРЕСА_1, яке зареєстроване за НОМЕР_2.

Позивач вважає, що виявлені відповідачем розбіжності у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 21.08.2014 не дають підстав для скасування даного повідомлення та вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Позивач та його представник у судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити його в повному обсязі.

Представник відповідача щодо задоволення позову заперечив. В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами діючого законодавства.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, вислухавши пояснення позивача, його представника, представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

21.08.2014 Інспекцією ДАБК в Івано-Франківській області зареєстровано за НОМЕР_1 повідомлення про початок виконання будівельних робіт на будівництво житлового будинку та господарських будівель по АДРЕСА_1, замовника ОСОБА_1 (а. с. 14).

20.10.2015 управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, за результатами чого було складено: акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким встановлено, що ОСОБА_1 подано недостовірні дані у повідомленні про початок виконання будівельних робіт, а саме: у повідомленні зазначені господарські будівлі, які не запроектовані у будівельному паспорті, будівельний паспорт розроблений на бланку ГПВАПБ Надвірнянської міської ради, а у повідомленні зазначено, що паспорт виданий відділом архітектури та містобудування Надвірнянської міської ради, чим порушено п.1 ч.1 ст.34 Закону України "Про врегулювання містобудівної діяльності" (а. с. 9).

Крім цього, 20.10.2015 щодо виявлених порушень складено протокол про адміністративне правопорушення та припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт (а. с. 10, 11).

Керуючись ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області 29.10.2015 прийнято рішення №3 про скасування реєстрації повідомлення від 21.08.2014 про початок виконання будівельних робіт на будівництво житлового будинку та господарських будівель в АДРЕСА_1, замовника ОСОБА_1, яке зареєстроване за НОМЕР_1 (а. с. 7).

Підставою для скасування вищевказаного повідомлення стало те, що за результатами позапланової перевірки від 20.10.2015 встановлено, що замовником ОСОБА_1 подано недостовірні дані в повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 21.08.2014, а саме: найменування будівництва та найменування органу, який видав будівельний паспорт не відповідає інформації у будівельному паспорті, виданому на дане будівництво.

В матеріалах справи міститься будівельний паспорт на забудову земельної ділянки по АДРЕСА_1, виданий ОСОБА_1 на бланку Госпрозрахункового проектно-виробничого архітектурно-планувального бюро Надвірнянської міської ради (а.с. 70-76).

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності та забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлює Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011.

Згідно ч.2 ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Статтею 376 Цивільного кодексу України визначено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Будівництво житлового будинку та господарських будівель в АДРЕСА_1 здійснювалося на земельній ділянці, що була відведена для цієї мети, при наявності будівельного паспорту на забудову земельної ділянки, який виданий на бланку Госпрозрахункового проектно-виробничого архітектурно-планувального бюро Надвірнянської міської ради.

Частиною 1 ст.3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, законами України "Про Генеральну схему планування території України", "Про основи містобудування" "Про архітектурну діяльність" "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду", "Про землеустрій", іншими нормативно-правовими актами.

Державні будівельні норми "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" поширюються на проектування нових і реконструкцію існуючих міських і сільських поселень України.

Ці норми обов'язкові для органів державного управління, місцевого і регіонального самоуправління підприємств і установ незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування, громадських об'єднань і громадян, які здійснюють проектування, будівництво і благоустрій на території міських і сільських поселень.

Так, п.3.24 передбачено, що у містах і селищах міського типу на присадибних ділянках при дотриманні санітарних протипожежних і будівельних норм можуть бути розміщені господарські будівлі та гаражі, вбудовані у житловий будинок, прибудовані до нього, або у вигляді окремої будівлі.

При цьому, зазначення позивачем у повідомленні про початок будівельних робіт найменування будівництва: «Житловий будинок та господарські будівлі» не свідчить про те, що будівельні роботи не відповідають проектній документації, а такі господарські будівлі будуються у вигляді окремої будівлі.

Під час судового розгляду представником відповідача не наведено обставин, передбачених ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", які б слугували підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, а зазначені в оскаржуваному рішенні недоліки не свідчать що об'єкт є самочинним будівництвом. Будь-яких відхилень при виконанні будівельних робіт від передбачених та визначених у будівельному паспорті, відповідачем при здійсненні перевірки не встановлено. Також відповідачем не доведено невідповідність будівельного паспорта вимогам чинного законодавства.

Крім цього, під час розгляду справи судом встановлено, що будівництво здійснюється при наявності відповідного будівельного паспорта на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності позивача, що підтверджується копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 77,78).

За таких обставин, позивачем здійснюються роботи на земельній ділянці, яка перебуває у його власності при наявності визначених чинним законодавством дозвільних документів.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області прийнято рішення № 3 від 29.10.2015 необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому оскаржуване рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області №3 від 29.10.2015 про скасування реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт НОМЕР_1 від 21.08.2014.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Григорук О.Б.

Постанова складена в повному обсязі 16.03.2016.