Постанова № 56452330, 03.03.2016, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
03.03.2016
Номер справи
926/1471/15
Номер документу
56452330
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" березня 2016 р.Справа № 926/1471/15

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого - суддіКравчук Н.М.

суддівМирутенко О.Л.

ОСОБА_1

розглянувши апеляційну скаргу Хотинської районної державної адміністрації, за вих. № 22-450-02-14 від 10.11.2015р. (вх. № ЛАГС 01-05/5858/15 від 11.12.2015р.)

на рішеннягосподарського суду Чернівецької області від 27.10.2015р.

у справі № 926/1471/15

за позовом:товариства з обмеженою відповідальністю Буктехсад (надалі ТзОВ Буктехсад), с. Ставчани, Хотинський район, Чернівецька область

до відповідача:Хотинської районної державної адміністрації, м. Хотин, Чернівецька область

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні

відповідача:ОСОБА_2, с. Крестенці, Хотинський район, Чернівецька область

провизнання незаконним розпорядження

за участю представників:

від позивача: не зявився;

від відповідача: не зявився;

від третьої особи: не зявився

Заяв про відвід суддів та клопотань про здійснення технічної фіксації судового процесу від сторін не надходило.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Чернівецької області від 27.10.2015р. у справі № 926/1471/15 (суддя Байталюк В.Д.) позовні вимоги задоволено. Визнано незаконним та скасовано розпорядження Хотинської районної державної адміністрації Чернівецької області від 16.06.2014р. №238-р Про затвердження технічної документації та виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок (паїв) в адміністративних межах Керстенецької сільської ради в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Керстенецької сільської ради виготовленої на замовлення ОСОБА_2 стосовно земельної ділянки за кадастровим номером 7325083200:03:002:0167, площею 2,7793 га. Визнано незаконним та скасовано пункт 6 додатку Список громадян, яким виділяються земельні частки (паї) в натурі із земель пайового фонду Керстенецької сільської ради до розпорядження Хотинської районної державної адміністрації Чернівецької області від 16.06.2014р. №238-р Про затвердження технічної документації та виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок (паїв) в адміністративних межах Керстенецької сільської ради в частині виділення ОСОБА_2 в натурі із земель пайового фонду Керстенецької сільської ради земельної ділянки за кадастровим номером 7325083200:03:002:0167, площею 2,7793 га. Стягнуто з Хотинської районної державної адміністрації на користь ТзОВ Буктехсад судовий збір в розмірі 2436,00 грн.

Вказане рішення мотивоване тим, що при прийняті Хотинською районною державною адміністрацією Чернівецької області розпорядження № 238-р від 16.06.2014р. було порушено вимоги Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) та Порядок організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 04.02.2004р. № 122, зокрема виділення ОСОБА_3 земельної ділянки № 139 відбулося без дотримання умови про проведення зборів власників земельних часток, без затвердження проекту землеустрою, а технічна документація із землеустрою виготовлена за відсутності рішення про надання дозволу на її виготовлення.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Хотинська районна державна адміністрація подала апеляційну скаргу, в якій вказує, що судом першої інстанції не в повному обсязі зясовано всі обставини справи, які мають значення для правильного вирішення господарського спору, не враховано надані нею докази, а відтак, винесено необєктивне рішення, просить його скасувати, прийняти нове, яким у задоволені позовних вимог відмовити повністю. Зокрема, скаржник зазначає, що судом не взято до уваги той факт, що земельна ділянка виділена ОСОБА_3 із земель пайового фонду невитрибуваних земельних часток (паїв), правове регулювання яких має свою специфіку, оскільки невитребувані земельні ділянки - частки (паї) не є землями державної чи комунальної власності, а перебувають лише у розпорядженні відповідних рад та адміністрацій. Відтак, ОСОБА_3 може замовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на підставі договору, укладеного між землевласником та розробником документації, що і було зроблено.

Згідно протоколу про автоматичний розподіл справ між суддями від 11.12.2015р. дану справу розподілено до розгляду судді-доповідачу ОСОБА_4, склад колегії сформований з суддів: Кравчук Н.М. головуючий суддя, ОСОБА_5 та ОСОБА_6

Ухвалами Львівського апеляційного господарського суду від 14.12.2015р. поновлено строк на подання апеляційної скарги, прийнято її до провадження та призначено її до розгляду на 21.01.2016р.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 21.01.2016р. розгляд апеляційної скарги відкладено на 11.02.2016р.

У звязку з тимчасовою непрацездатністю судді Гнатюк Г.М., розпорядженням в.о. голови суду від 11.02.2016р. внесено зміни в склад колегії суддів для розгляду справи № 926/1471/15, замість судді Гнатюк Г.М. введено суддю Якімець Г.Г.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 11.02.2016р. розгляд апеляційної скарги відкладено на 03.03.2016р.

Скаржник участі уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, у клопотанні № 22-209-02-14 від 17.02.2016р. (зареєстроване в канцелярії суду за вх№ 01-04/1510/16 від 24.02.2016р.) просить розглядати справи без його участі.

Позивач участі уповноваженого представника в судове засідання жодного разу також не забезпечив, причини неявки не повідомив, у відзиві на апеляційну скаргу проти доводів скаржника заперечив, (зареєстрований в канцелярії суду за вх№ 01-04/296/16 від 19.01.2016р.) просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Третя особа участі уповноваженого представника в судове засідання жодного разу не забезпечила, причини неявки не повідомила, хоча належним чином була повідомлена про дату, час і місце розгляду справи.

Розглянувши апеляційну скаргу, матеріали справи, Львівський апеляційний господарський суд встановив наступне.

22.03.2010р. Хотинська районна державна адміністрація прийняла розпорядження № 237-р «Про затвердження технічної документації по виготовленню договорів оренди невитребуваних земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Керстенецької сільської ради», відповідно до якого передаються земельні ділянки в оренду на 49 років загальною площею 44,87 га (а.с. 55-56). У п. 6 вказаного розпорядження зазначається, що земельні ділянки надаються в оренду до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку. В додатку до розпорядження вказані 24 ділянки, що передається в оренду, в т. ч у п.7 додатку зазначена спірна невитребувана земельна ділянка № 139 площею 2,7795 га, кадастровий номер 7325083200:03:002:0167 (а.с. 57-58).

На підставі вказаного розпорядження, 07.06.2010р. між Хотинською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТзОВ Буктехсад (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно з умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в адміністративних межах Керстенецької сільської ради Хотинського району за кадастровим номером 7325083200:03:002:0167, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 041082000010 (а.с. 16-17).

В п.2, п.6 договору зазначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,7795 га для вирощування багаторічних насаджень строком на 49 років.

Пунктами 29, 30, 31 договору оренди сторони передбачили, що дія договору припиняється шляхом його розірвання до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку; договір може бути розірвано в односторонньому порядку з ініціативи орендодавця; перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для зміни умов договору або його розірвання.

16.06.2014р. Хотинська районна державна адміністрація прийняла розпорядження № 238-р «Про затвердження технічної документації та виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок (паїв) в адміністративних межах Керстенецької сільської ради», яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на території Керстенецької сільської ради та виділено в натурі (на місцевості) земельні ділянки власникам земельних часток (паїв), згідно додатку, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Керстенецької сільської ради відповідно до технічної документації із землеустрою (а.с. 18).

Згідно додатку до вказаного розпорядження «Список громадян, яким виділяються земельні частки (паї) в натурі із земель пайового фонду Керстенецької сільської ради» ОСОБА_2 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Керстенецької сільської ради та виділено в натурі (на місцевості) земельну ділянку № 139 площею 2,7793 га, кадастровий номер 7325083200:03:002:0167 (а.с. 21).

ТзОВ «Буктехсад» вважає, що розпорядження Хотинської районної державної адміністрації № 238-р 16.06.2014р. порушує його права та обовязки як орендаря спірної земельної ділянки, оскільки земельна ділянка № 139 площею 2,7793 га, кадастровий номер 7325083200:03:002:0167 перебуває в нього в оренді згідно договору оренди земельної ділянки від 07.06.2010р., даний договір не є розірваний.

Відтак, ТзОВ «Буктехсад» звернувся до господарського суду з позовом про визнання незаконним та скасування вказаного вище розпорядження в частині затвердження ОСОБА_2 технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Керстенецької сільської ради та виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки № 139 площею 2,7793 га, кадастровий номер 7325083200:03:002:0167.

При цьому позовні вимоги обґрунтовує тим, що приймаючи оскаржуване розпорядження, Хотинською районною державною адміністрацією було порушено вимоги Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) та Порядок організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), зокрема, вважає, що виділення ОСОБА_3 земельної ділянки № 139 відбулося без дотримання умови про проведення зборів власників земельних часток, без затвердження проекту землеустрою, а технічна документація із землеустрою виготовлена за відсутності рішення про надання дозволу на її виготовлення.

Приймаючи постанову, колегія суддів керувалася наступним.

Згідно з ч.1 ст. 81 Земельного Кодексу громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності визначені Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Статтею 1 Закону встановлено, що право на земельну частку (пай) мають зокрема, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.

У ч.1 ст. 2 Закону зазначено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що земельна ділянка на території Керстенецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області, відносно якої відповідачем прийнято спірне розпорядження, перебувала у користуванні колгоспу "Зоря", що підтверджується державним актом на право колективної власності на землю (а.с. 137-140).

Розпаювання земель колгоспу «Зоря» села Керстенці було проведено у 1996 році (а.с. 104).

19.06.2003р. було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) ОСОБА_7 члену колгоспу «Зоря» (а.с. 37-38).

Згідно з п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Статтею 1216 ЦК України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно із ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Право на земельну ділянку (пай), яке належало померлому ОСОБА_7 було успадковано спадкоємцем його дочкою ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом на право на спадщину за законом від 15.06.2013р. (а.с. 39).

Частиною 2 статті 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» передбачено, що документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є свідоцтво про право на спадщину.

11.07.2014р. було видано свідоцтво про право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 2,7793 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за кадастровим номером 7325083200:03:002:0167 (а.с. 66-67).

Судом також встановлено, що на час укладення договору оренди від 07.06.2010р. між Хотинською районною державною адміністрацією та ТзОВ Буктехсад розпайована земельна ділянка власником сертифіката ОСОБА_7 не була витребувана.

Згідно з п. 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 122 від 04.02.2004р., нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що і було зазначено у договорі оренди земельної ділянки зокрема, у пунктах 29-30, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Системний аналіз вищенаведених норм права дає підстави стверджувати, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки - частки (паї) не є землями державної чи комунальної власності, а перебувають лише у розпорядженні відповідних рад та адміністрацій до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку.

Як зазначалося вище, умови договору оренди від 07.06.2010р. містили застереження щодо дії договору оренди. Отже, позивач був повідомлений та усвідомлював, що договір оренди укладається до моменту коли власник земельної ділянки отримає правовстановлюючі доку менти.

В звязку з переходом права власності на орендовану земельну ділянку до ОСОБА_3 у липні 2014 року, Хотинська районна державна адміністрація направляла позивачу листа, в якому повідомила про припинення договору оренди в односторонньому порядку та надсилала .проект угоди про розірвання договору оренди (а.с. 124).

Щодо твердження ТзОВ «Буктехсад» про порушення Хотинською районною державною адміністрацією при прийнятті оскаржуваного розпорядження вимоги Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) та Порядок організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), зокрема, що виділення ОСОБА_3 земельної ділянки № 139 відбулося без дотримання умови про проведення зборів власників земельних часток, без затвердження проекту землеустрою, а технічна документація із землеустрою виготовлена за відсутності рішення про надання дозволу на її виготовлення, то колегія суддів зазначає наступне.

Паювання земель у с. Керстенці проводилося у 1996р., про що свідчить розпорядження РДА від 21.08.1996р. №320-р. на підставі чого були видані сертифікати на право на земельну частку (пай) (а.с. 104).

Статтею 1 Указу Президента України від 08.08.1995р. № 720 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" визначено, що паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Розпорядженням РДА від 04.02.2005р. № 33-р було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) на території Керстенецької сільської ради (а.с. 105).

Відповідно до ч.2, ч.5 ст.7 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» у проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) визначаються місце розташування земельних ділянок, їх межі та площі сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), їх цільове призначення, дії обмежень (обтяжень) у використанні земельних ділянок, у тому числі земельних сервітутів. Проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) зберігається у відповідній сільській, селищній, міській раді за місцем проживання більшості власників земельних часток (паїв) та в районному відділі земельних ресурсів.

Згідно ст. 3 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації. Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).

21.11.2005р. Керстенецька сільська рада прийняла рішення № 171/11-2005р. «Про передачу земельних ділянок (паїв) та виготовлення державних актів на право власності на земельну ділянку», яким надано згоду на виготовлення державних актів в замін сертифікатів на право на земельну частку (пай) громадянам згідно списку із земель пайового фонду в адмінмежах Керстенської сільської ради (а.с. 106-110).

У п.64 додатку №2 до даного рішення «список померлих громадян села Керстенці» значиться прізвище ОСОБА_7 (а.с. 110).

Слід зазначити, що такі заяви в с.Керстенці подавалися власниками паїв поетапно і розподіл земельних ділянок проводився по урочищах.

По мірі надходження заяв проводилася процедура передбачена Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» та «Порядком організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)».

Тобто, відповідно до ст. 9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (в редакції чинної на момент прийнятті рішення Керстенецькою сільською радою) розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування.

Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі.

Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).

Матеріали щодо розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) зберігаються у відповідній сільській, селищній, міській раді за місцем проживання більшості власників земельних часток (паїв) та в районному відділі земельних ресурсів.

Після успадкування ОСОБА_3 права на земельну ділянку (пай), який належав померлому ОСОБА_7, 14.04.2014р. ОСОБА_3 звернулася до Керстенецької сільської ради із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою (а.с. 118).

Колегія суддів вважає безпідставним посилання позивача на те, що розподіл спірної земельної ділянки відбувся з порушення вищенаведеного порядку, оскільки враховуючи, що заява була подана лише від ОСОБА_3, то відповідно до ст.9 вказаного вище Закону розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться шляхом жеребкування.

29.04.2014р. Керстенецька сільська рада рішенням № 281/34/14 порекомендувала ОСОБА_3, що для вирішення питання виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельні ділянки взамін сертифікату на право на земельну частку (пай) звернутися в Хотинську районну державну адміністрацію та проінформувала, що на земельну ділянку розташовану на урочищі «Сумоська долина», ділянка № 139 площею 2.78 га технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) не виготовлялася (а.с. 36).

В матеріалах справи наявний протокол погодження розподілу земельних часток (паїв) між громадянами, які вийшли з членів КСП «Зоря», згідно якого вбачається, що Керстенецька сільська рада погодила ОСОБА_3 земельну частку № 139. Даний протокол датований 15.05.2014р., підписаний секретарем В.О. Проскурняк та скріплений печаткою сільської ради (а.с. 142).

Зі змісту ст.11 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)" вбачається, що встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку. Земельні ділянки, які будуть використовуватися їх власниками, самостійно закріплюються межовими знаками встановленого зразка кожна окремо.

З наведеного вбачається, що встановлення меж земельних ділянок здійснюється за зверненням власників земельних ділянок на підставі документів, що посвідчують право власності на землю.

Відповідно до ст. 22 Закону України "Про землеустрій" (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного розпорядження) землеустрій здійснюється на підставі: рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; судових рішень.

Статтею 26 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі. Розробниками документації із землеустрою є юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.

Колегія суддів зазначає, що розпорядженням Хотинської РДА № 33-р від 04.02.2005р. було надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) на території Керстенецької сільської ради ДП «Чернівецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (а.с. 105).

У 2014 році ДП «Чернівецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» було розроблено ОСОБА_3 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) № 139 орієнтовною площею 1,78 га для ведення товарного с/г виробництва (а.с. 141-146).

Відтак на підставі наданих ОСОБА_3 документів, Хотинська РДА 16.06.2014р. прийняла розпорядження № 238-р «Про затвердження технічної документації та виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок (паїв) в адміністративних межах Керстенецької сільської ради».

Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Передумовою виникнення права на користування земельною ділянкою, здійснення інших дій щодо оформлення цього права згідно чинного законодавства України є, в тому числі, рішення місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань використання землі, і природних ресурсів, охорони довкілля.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів дійшла висновку, що прийнявши розпорядження № 238-р від 16.06.2014р. «Про затвердження технічної документації та виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок (паїв) в адміністративних межах Керстенецької сільської ради», яким затверджено ОСОБА_2 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Керстенецької сільської ради та виділено в натурі (на місцевості) земельну ділянку № 139 площею 2,7793 га, кадастровий номер 7325083200:03:002:0167, Хотинська районна державна адміністрація діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законам України, прав ТзОВ «Буктехсад» не порушувала.

Відтак, висновок суду першої інстанції щодо незаконності розпорядження Хотинської районної державної адміністрації № 238-р від 16.06.2014р. «Про затвердження технічної документації та виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок (паїв) в адміністративних межах Керстенецької сільської ради» є помилковим.

Слід також зазначити, що Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», на який посилається позивач, регулює відносини між власниками паїв при розподілі між ними земельних ділянок, при цьому в матеріалах справи відсутні докази оскарження мешканцями с. Керстенці (власники паїв) виділення ОСОБА_3 саме ділянки № 139 кадастровий номер 7325083200:03:022:0167.

Статтею 32 ГПК України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Частиною 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення місцевого господарського суду слід скасувати, а апеляційну скаргу задоволити.

В силу ст. 49 ГПК України при відмові в позові судовий збір покладається на позивача.

Керуючись, ст.ст. 99, 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ :

1.Апеляційну скаргу задоволити.

2.Рішення господарського суду Чернівецької області від 27.10.2015р. у справі № 926/1471/15 скасувати, прийняти нове ре рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

3.Стягнути з ТзОВ «Буктехсад» (Чернівецька область, Хотинський район, с.Ставчани, вул. Гагаріна,41 код 36362837) на користь Хотинської районної державної адміністрації (Чернівецька область, Хотинський район, м. Хотин, вул. О.Кобилянської, 2А, код 25081554) судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 2 679,60 грн.

4.Судовий збір за подання позовної заяви залишити за ТзОВ «Буктехсад».

5.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з розділом ХІІ-1 ГПК України.

6.Справу передати до господарського суду Чернівецької області.

Головуючий суддяКравчук Н.М.

судді Мирутенко О.Л.

ОСОБА_1