Постанова № 56446325, 11.03.2016, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Дата ухвалення
11.03.2016
Номер справи
500/239/16-а
Номер документу
56446325
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 500/239/16-а

Провадження № 2-а/500/46/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2016 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

в складі: головуючого судді - Бурнусуса О.О.,

при секретарі - Петровій В.В.,

за участю сторін: позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Щербини О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізмаїлі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, яким просила визнати протиправними дії Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугою років та обмеження її розміру та зобов'язати Ізмаїльське об'єднане управління пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок її пенсії з 21 липня 2015 року відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 09.07.2012 року № 67, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на даний час позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України і отримує пенсію за вислугою років, призначену у 2005 році та перераховану у 2009 році відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991 року з послідуючими змінами) в розмірі 90% середньомісячного заробітку. Стаж роботи позивача, що дав право на пенсію за вислугою років становив 21 рік 3 місяці 13 днів, у тому числі на прокурорсько - слідчих посадах - 15 років 0 місяців 4 дні.

09.08.2012 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та надала довідку прокуратури Одеської області від 09 липня 2012 року № 67 про розмір середньомісячного заробітку, який становив 6690,11 грн. Відповідач здійснив перерахунок пенсії, починаючи з 01 липня 2012 року, виходячи з розміру 80% від заробітної плати, що зазначена в довідці. 12 січня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з проханням здійснити перерахунок її пенсії внаслідок підвищення заробітної плати прокурорсько - слідчим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». Проте Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області повідомило позивачу, що згідно норм діючого законодавства обчислення розміру пенсії позивача проводиться в розмірі 80%, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час перерахунку. Також, позивач вважає, що відповідач, приймаючи таке рішення, діяв протиправно і фактично відмовив позивачу у перерахунку пенсії, незаконно обмежив розмір пенсії позивача (80% від місячного заробітку за відповідну вислугу років), чим суттєво обмежив зміст та обсяг прав позивача.

Також, як посилається позивач в позові, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» з 01 жовтня 2011 року пенсії прокурорам і слідчим прокуратури призначаються в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати, а згідно із Законом України «Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні» з 01 квітня 2014 року відповідно в розмір 70% середньомісячного заробітку. Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько - слідчих працівників, які реалізовують своє право на пенсію із 01 жовтня 2011 року та з 01 квітня 2014 року. Таким чином перерахунок пенсії, призначеної до 01 жовтня 2011 року проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії, і правила щодо перерахунку пенсії таких працівників прокуратури залишаються незмінними.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила позов задовольнити.

Представник відповідача Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на те, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років з 10.11.2005 року, розраховану відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 12.01.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90% середньомісячного заробітку. Листом № 01/К-01 від 21.01.2016 року управлінням роз'яснено, що немає підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1, адже такий перерахунок пенсії за заявою позивача від 09.08.2012 року управлінням з 01.07.2012 року було вже зроблено позивачеві за довідкою, наданою прокуратурою Одеської області за № 67 від 09.07.2012 року. При перерахунку пенсії «з більшого заробітку» застосовуються норми законодавства, чинні на момент відповідного перерахунку, тому у серпні 2012 року при перерахунку пенсії по заробітній платі позивачеві було застосовано процент розрахунку пенсії.

Від заробітку 80% у зв'язку зі змінами в законодавстві, які відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» набули чинності з 01.10.2011 року і повинні застосуватися до тих осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду з заявою для призначення (перерахунку) пенсії після 01.10.2011 року. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», який прийнято 28.12.2014 року, зазначено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», тобто підстави в управління для перерахунку та призначення пенсії за Законом України «Про прокуратуру» після 01.06.2015 року відсутні.

Також, заперечуючи проти задоволення позову, представник відповідача Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області зазначила, що перерахунок пенсії за довідкою № 67 від 09.07.2012 року було вже здійснено на підставі відповідної заяви пенсіонера ще у серпні 2012 року, а звернулась ОСОБА_1 до суду лише 21.01.2016 року, тому позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними. Отже, неможливо визнати розпорядження № 145779 від 17.08.2012 року про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 43-45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправним після пропуску шестимісячного строку звернення до суду з відповідним адміністративним позовом, адже у вересні 2012 року позивач отримала пенсію за вислугу років в новому розмірі, а при поданні відповідної заяви 09.08.2012 року спеціалістом з призначення пенсії в усній формі було роз'яснено про суть перерахунку та про діючі норми Закону України «Про прокуратуру» на момент перерахунку, тобто про застосування 80% розміру заробітку для обчислення пенсії.

Крім цього, оскільки відбулась реорганізація управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області в Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області, то представник відповідача в судовому засіданні просила подальший розгляд справи продовжити за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ізмаїльському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області та отримує пенсію за вислугу років з 10.11.2005 року розраховану відповідно до Закону України «Про прокуратуру», що підтверджено посвідченням НОМЕР_1 від 30.06.2009 року.

09.08.2012 року позивач ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», та надала довідку прокуратури Одеської області від 09 липня 2012 року № 67 про розмір її середньомісячного заробітку, який склав 6690,11 грн.

Про наслідки розгляду заяви ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області повідомлено не було.

12.01.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії в розмірі 90% середньомісячного заробітку.

Листом від 21.01.2016 року за № 01/К-01 наданим Ізмаїльським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України позивачу ОСОБА_1 повідомлено, що на даний час вона отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру». З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати працівників органів прокуратури» з 01 липня 2012 року підлягають перерахунку пенсії призначені згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до заяви, наданої 09 серпня 2012 року позивачу ОСОБА_1 зроблено перерахунок пенсії по заробітній платі на підставі довідки, наданої прокуратурою Одеської області, яка складалася станом на 14 червня 2012 року та з урахуванням розміру середньомісячного заробітку, який становив 6690,11грн. Отже обчислення розміру пенсії в результаті проведення перерахунку по заробітній платі по додатково наданим позивачем документам проводиться згідно норм чинного законодавства, тобто в розмірі 80% виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час перерахунку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Редакція зазначеної статті змінювалась.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011 року положення ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI.

Однак, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч. 13 та ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VI змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом № 3668- VI зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13, ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668- VI не зазнали.

Згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Також, слід зазначити, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.

В рішеннях Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп\99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року №5-рп\2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій вказано, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Тобто, розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Аналогічна правова позиція зі спірного питання викладена Верховним судом України постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 та у постанові від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо перерахунку позивачу пенсії по заробітній платі із застосуванням проценту розрахунку пенсії від заробітку 80 відсотків.

Таким чином, аналіз вищенаведених норм діючого законодавства та обставин справи дають підстави для висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 9-11, 69 -71, 158-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років та обмеження її розміру.

Зобов'язати Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 21 липня 2015 року відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 09.07.2012 року за № 67, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку та здійснити відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 (двадцять) копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.О.Бурнусус