Постанова № 56441903, 09.03.2016, Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
09.03.2016
Номер справи
398/3772/15-а
Номер документу
56441903
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 398/3772/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

"09" березня 2016 р.

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

судді - Нероди Л.М.,

секретарі - Борозни Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Олександрійського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в місті Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача вчинити певні дії, в якій просить: Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 в розмірі 86% від суми заробітної плати з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, у відповідності до довідки Кіровоградської митниці Міндоходів від 07.05.2015 року №88/11-70-05, враховуючи фактично отримані суми; стягнути моральну шкоду в розмірі 1000 грн.00 коп.

Зазначені вимоги, обґрунтовуються посиланнями на неправомірну відмову відповідачем у перерахунку пенсії відповідно до постанови Верховного Суду України від 20.02.2012 року та Постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року, тобто включити до заробітку суми матеріальної допомоги з квітня 2009 року.

Під час судового розгляду представник відповідача надав заяву про зміну назви з Управління пенсійного фонду України в місті Олександрії та Олександрійського району Кіровоградської області на Олександрійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області.

Представник Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області заперечуючи проти заявлених вимог, посилався на те, що 08.08.2008 року позивачу призначена пенсія зі зниженням пенсійного віку за Списком №1. 07.04.2009 року позивача переведено на пенсію відповідно до вимог Закону України «Про державну службу». 26.06.2015 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю, з моменту її призначення (квітень 2009 року) та згідно діючого на той моменту законодавства і просив додатково включити до заробітку суми матеріальної допомоги.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, та дослідивши інші докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

08.08.2008 року ОСОБА_1 призначена пенсія зі зниженням пенсійного віку за Списком №1. Пенсію за віком по Списку №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 було призначено з 08.04.2008 року, а з 07.04.2009 року ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком за Списком №1 на пенсію за віком на підставі його заяви, при загальному стажі роботи 32 роки 9 місяців та стажі державної служби 16 років.

При переведенні на інший вид пенсії позивач надав довідки: від 07.04.2009 року за №06/01-23/1587 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років); від 04.04.2009 року за №06/01-23/1588 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що відповідали формам довідок, що були затверджені Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року за №19-11.

26.06.2015 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління пенсійного фонду України в місті Олександрії та Олександрійського району Кіровоградської області в який просив перерахувати пенсію як державному службовцю з моменту її призначення (квітень 2009 року) та згідно діючого на той момент законодавства і додатково включити до заробітку суми матеріальної допомоги.

03.07.2015 року позивач особисто отримав лист №5732/08-33 від 03.07.2015 року яким управління пенсійного фонду України в місті Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області повідомило про розгляд заяви від 26.06.2015 року щодо перерахунку пенсії державного службовця та відмову у її задоволенні.

Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» встановлено, що у разі підвищення розміру заробітку працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітку працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.

Крім того, ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачається, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять до структури заробітної плати.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Отже позивач має право на включення всіх складових заробітної плати для обчислення пенсії.

Разом з тим, питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджено постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року №3-1.

Згідно пункту 4 цього Порядку подання документів заяв про переведення з одного виду пенсій та інший, про перерахунок пенсій подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Верховний Суд України, проаналізувавши зазначені нормативні акти, прийшов до висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють органи ПФУ. Вказаний висновок викладено у Постанові від 22 квітня 2014 року (Справа №21-484а13).

У вище згаданому рішенні Верховний Суд України зазначив, що за результатами розгляду заяви з доданими до неї документами пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову в перерахунку раніше призначеної пенсії.

Однак зміст заяви від 26.06.2015 року з якою ОСОБА_1 звернувся до Управління пенсійного фонду України в місті Олександрії та Олександрійського району Кіровоградської області про перерахунок є суперечливим.

Крім того, позовні вимоги позивача не ґрунтуються на нормах закону, так як згідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії,- з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Позивачем у позовних вимогах не вказано строк з якого він просить здійснити перерахунок.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.

Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Законом України «Про судовий збір», Пенсійний фонд України та його органи звільняються від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 6-14, 71, 102, ч. 3 ст. 122, 159-163, 167, 171 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через Олександрійський міськрайонний суду Кіровоградської області, протягом 10 днів.

СУДДЯ: Л.М. НЕРОДА