Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 32/35626.02.09 За позовомОбслуговуючого кооперативу «Дачне товариство «Плато» До Севастопольської міської ради
Третя особаОбслуговуючий кооператив «Дачно-будівельне товариство «Сяйво Севастополя»
Про відміну рішення
Суддя Хрипун О.О.
Представники сторін:
Від Позивача Филонович Є.Д. предст.
Від Відповідача Чиркова О.М. заст..юр.від.
Від Третьої особи Налесна Г.А.адв., Василевський Е.С. адв. Обставини справи:
Обслуговуючий кооператив «Дачне товариство «Плато»звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Севастопольської міської ради про відміну рішення 10 сесії Севастопольської міської ради від 10.06.2008 № 4468 «Про дачу згоди громадянам членам Обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельного товариства «Сяйво Севастополя»щодо передачі у власність земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва в районі Фіолентовского шосе та згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».
Свої вимоги Позивач обґрунтовує порушенням Відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення положень статті 124 Земельного кодексу України, статті 16 Закону України «Про оренду землі», Положення про порядок передання в оренду земельних ділянок, затвердженого рішенням № 912 від 11.10.2006.
Відповідач проти заявлених позовних вимог заперечує, вважає їх необґрунтованим, такими, що заявлені без достатніх правових підстав, оскільки оскаржуване рішення було прийнято у відповідності до чинного законодавства, зокрема, Відповідач зазначив, що громадяни члени Обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельного товариства «Сяйво Севастополя»звернулися до Відповідача з клопотанням про надання у власність в межах норм безоплатної приватизації земельних ділянок.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача проти позову заперечила та просила відмовити в його задоволенні через необґрунтованість, зазначивши, що посилання Позивача на порушення його прав та інтересів є незаконним, оскільки Позивач керується іншими нормами чинного законодавства ніж ті, що регулюють правовідносини, які склались між сторонами.
Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи та надані докази, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
10.06.2008 Севастопольською міською радою V скликання 10 сесії прийнято рішення № 4468 «Про дачу згоди громадянам членам Обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельного товариства «Сяйво Севастополя»щодо передачі у власність земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва в районі Фіолентовского шосе та згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки»
Частиною 1 ст. 13 та ч. 1 - 3 ст. 14 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно частини 5 статті 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Повноваження міських рад, в тому числі у сфері земельних відносин, передбачені Законом України ”Про місцеве самоврядування в Україні”. Так відповідно до статті 26 цього Закону до повноважень міської ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно зі ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Севастопольської міської ради у галузі земельних відносин на її території, зокрема, належить: розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності в порядку, передбаченому цим Кодексом; викуп земельних ділянок для суспільних потреб міста; припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом; прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади; встановлення та зміна меж сіл, селищ, районів у містах; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; інформування населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок; внесення у встановленому порядку пропозицій до Верховної Ради України щодо встановлення та зміни меж міст; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Рішенням Севастопольської міської ради від 11.10.2006 № 912 було затверджено Положення про порядок надання земельних ділянок для житлової забудови житлово-будівельним, обслуговуючим кооперативам та товариствам індивідуальних забудовників, яким визначено, що земельні ділянки, повноваження по розпорядженню якими надано Севастопольській міській раді, і які згідно з Генеральним планом м. Севастополя передбачені для житлової забудови, надаються житлово-будівельним, обслуговуючим кооперативам і товариствам індивідуальних забудовників (далі -ЖБК, ОК, ТІЗ) в порядку, визначеному Земельним кодексом України, рішеннями Севастопольської міської ради, з урахуванням особливостей, визначених даним Положенням.
Згідно з п. 2.1 цього Положення для надання земельної ділянки для житлової забудови ЖБК, ОК та ТІЗ звертаються в міську раду з відповідним клопотанням про надання земельної ділянки, до якого мають бути додані матеріали попереднього узгодження місця розташування земельної ділянки та об'єктів будівництва на неї, зокрема: викопіювання з генплану або іншої містобудівної документації, земельно-кадастрову довідку про наявність зареєстрованих власників (землекористувачів) на земельній ділянці, матеріали вибору земельної ділянки, погоджені у встановленому порядку, з нанесенням на ньому варіантів розміщення об'єктів будівництва із зазначенням площі під об'єктом, комплексний містобудівний висновок про можливість житлового будівництва на даній ділянці, висновок Головного управління земельних ресурсів, установчі та реєстраційні документи ЖБК, ОК та ТІЗ, перелік членів ЖБК, ОК та ТІЗ, заяви членів ЖБК, ОК та ТІЗ про надання безоплатно у власність земельної ділянки в межах норм, визначених Земельним кодексом України, з наданням документів, які підтверджують громадянство України і факт того, що своє право на отримання безоплатно у власність (приватизацію) земельної ділянки за даним цільовим призначенням не використано, заяви членів ЖБК, ОК та ТІЗ про надання в оренду земельної ділянки в межах норм, визначених Земельним кодексом України, - в разі, якщо член кооперативу (товариства) не є громадянином України або використав своє право на отримання безоплатно у власність (приватизацію) земельної ділянки за даним цільовим призначенням. В разі відсутності будь-якого з документів, зазначених в даному пункті Положення, питання про надання ЖБК, ОК і ТІЗ земельної ділянки на розгляд міської ради не вноситься.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
При цьому, суд зазначає, що субєктами права на землю в даному випадку виступають відповідні кооперативи як юридичні особи, що в свою чергу, виключає можливість застосування до спірних правовідносин положень статті 118 Земельного кодексу України, якою передбачено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянам.
Вказана норма Земельного кодексу України передбачає можливість безоплатної передачі кооперативу у власність кооперативу земельних ділянок державної або комунальної власності, однак, за буквальним змістом статті, без застосування норм безоплатної приватизації, оскільки в розумінні ч. 1 ст. 41 Земельного кодексу України йдеться саме про приватизацію ділянок кооперативами як юридичними особами.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України).
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України).
З аналізу положень Земельного кодексу України про приватизацію земель громадянами не вбачається підстав вважати, що земельні ділянки кооперативів можуть бути приватизовані громадянами - членами кооперативу, а ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України серед різних видів передачі земельних ділянок громадянам не згадує можливість отримання громадянами земельних ділянок житлово-будівельних (житлових) та гаражних кооперативів.
Відповідно до частини другої статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою та третьою статті 134 цього Кодексу.
В свою чергу, частина друга статті 134 Земельного кодексу України передбачає, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, крім випадків відмови власника розташованого на земельній ділянці нерухомого майна від її викупу або укладення договору оренди; використання земельних ділянок для користування надрами та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій); використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; перебування в користуванні земельних ділянок або розташованих на них будівель підприємств, установ та організацій, що належать до державної та комунальної власності, підприємств і громадських організацій у сферах культури і мистецтв (у тому числі національних творчих спілок); розміщення дипломатичних та прирівняних до них представництв іноземних держав і міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; будівництва та обслуговування лінійних об'єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, газопроводів, водопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафто- та газових терміналів, електростанцій тощо); проведення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду відповідно до закону; будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено.
Існування вказаних обставин на момент прийняття спірного рішення Відповідачем до матеріалів справи не надано.
Частина 3 статті 134 Земельного кодексу України виключає можливість проведення земельних торгів при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу. Як було встановлено судом, прийняття спірного рішення стосується виключно юридичних осіб, а не громадян-членів кооперативу, а тому не є можливим застосування до спірних правовідносин норм земельного законодавства при наданні земельних ділянок громадянам.
Матеріалами справи встановлено, що Позивач 26.07.2007 звернувся до Севастопольської державної адміністрації та Севастопольської міської ради з клопотанням про передачу в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 11,61 га для будівництва та обслуговування дачного кооперативу в районі м. Фіолент, та з відповідним клопотання від 14.08.2007 Позивач звернувся до Севастопольського міського управління земельних ресурсів.
Севастопольське міське управління земельних ресурсів своїм листом № 1170/1/9-07 від 16.08.2007 зазначило, що для прийняття відповідного рішення про передачу земельної ділянки необхідно погодити місце розташування зазначеної земельної ділянки.
Згідно з висновком від 30.10.2007 № 03-814, затвердженим першим заступником начальника Головного управління земельних ресурсів в м. Севастополь, по матеріалам погодження місця розташування та цільового призначення земельної ділянки орієнтовною площею 11,61 га, розташованої в районі м. Фіолент, для дачного будівництва громадян членів Обслуговуючого кооперативу ”Дачне товариство ”Плато”, Головне управління земельних ресурсів в м. Севастополь вирішило можливим розглянути питання щодо надання зазначеної земельної ділянки на конкурентних началах.
Суд зазначає, що аналогічний висновок Головного управління земельних ресурсів в м. Севастополь був отриманий і Обслуговуючим кооперативом ”Дачно-будівельне товариство ”Сяйво Севастополя”, в якому також було визначено можливість передачі земельної ділянки на конкурентних засадах.
Однак, Відповідачем, в порушення вимог чинного законодавства, без оголошення та проведення відповідних земельних торгів, було прийнято рішення, яким громадянам членам Обслуговуючого кооперативу ”Дачно-будівельне товариство ”Сяйво Севастополя” надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в районі балки Фіолентовського шосе, а також, надано згоду громадянам членам Обслуговуючого кооперативу ”Дачно-будівельне товариство ”Сяйво Севастополя” на передачу у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських споруд та прибудов (присадибні ділянки).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, то передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Обслуговуючого кооперативу «Дачне товариство «Плато»є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Державне мито, судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на Відповідача.
Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним рішення 10 сесії Севастопольської міської ради від 10.06.2008 № 4468 «Про дачу згоди громадянам членам Обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельного товариства «Сяйво Севастополя»щодо передачі у власність земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва в районі Фіолентовского шосе та згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».
Стягнути з Севастопольської міської ради (99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 3, код 04055587) на користь Обслуговуючого кооперативу «Дачне товариство «Плато» (99053, с. Севастополь, вул. Вакуленчука, 18, кв. 97, код 35276145) 85 (вісімдесят пять) грн. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржене у порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя О.О.Хрипун
Дата підписання рішення: 20.03.2009