Постанова № 56433303, 11.02.2016, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.02.2016
Номер справи
759/19739/15-а
Номер документу
56433303
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/19739/15-а

пр. № 2-а/759/54/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2016 року м. Київ

Святошинський районний суд м. Києва

під головуванням судді Сенька М.Ф.,

при секретарі Ніколенку В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій на виконання постанови суду, стягнення недоплаченої пенсії та відшкодування моральної шкоди,

в с т а н о в и в:

Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 03.10.2011 року було відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в м. Києві про перерахунок пенсії (справа №2а-3969/11).

Київський апеляційний адміністративний суд своєю постановою від 18.04.2013 року скасував наведене рішення суду першої інстанції і ухвалив нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру посадового окладу у відповідності з наказом МО України від 28.07.2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових вищих навчальних закладів»; зобов'язано ГУ ПФУ в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру посадового окладу з 01.09.2008 року; в іншій частині позову відмовлено.

Дане рішення набуло чинності в день його постановлення і в наступному було звернуте до примусового виконання.

Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у м. Києві від 27.02.2014р. виконавче провадження ВП №40154723, що заведене на виконання вказаної постанови апеляційного суду, визнано закінченим за підстав реального виконання боржником.

В обґрунтування постанови держвиконавцем покладено повідомлення боржника від 04.12.2013р. №30166/12 про те, що ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії в індивідуальному порядку, починаючи з 01.09.2008 року, з урахуванням посадового окладу в розмірі 1460 грн., після проведеного перерахунку, на виконання рішення суду, розмір пенсії зменшився відповідно до раніше встановленого розміру, а тому виплата пенсії здійснюється в раніше встановленому розмірі.

Такі дії державного виконавця та боржника на виконання рішення суду ОСОБА_1 неодноразово оскаржувались в адміністративному порядку до вищестоящих органів, а також до наглядових, правоохоронних інстанцій та до суду.

Оскільки, відповіді та рішення вказаних органів за результатами розгляду скарг не влаштували заявника, він в грудні 2015р. звернувся до суду з позовною заявою, за якою фактично просив визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в м. Києві на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 року про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, а також просив стягнути з ГУ ПФУ в м. Києві на його користь різницю в пенсії, що виявиться в наслідок належного виконання постанови суду, в сумі 47230,78 грн., а також 5000 грн. на відшкодування моральної шкоди, заподіяної в наслідок неправомірних дій відповідача.

Згідно з ст. 267 ч. 9 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.

Тому, дане звернення ОСОБА_1 судом розцінене і розглянуте, як заява позивача в порядку контролю за виконанням судового рішення, що постановлене на його користь.

Позивач та його представник ОСОБА_2 в судовому засіданні на вимогах заяви наполягали і по суті спору пояснили, що перерахунок пенсії заявника на виконання постанови суду мав би бути проведений з грошового забезпечення, розрахованого з посадового окладу встановленого постановою КМ України від 28.07.2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових вищих навчальних закладів», тобто в Порядку, затвердженому наказом МО України від 13 лютого 2008 р. N 45, проте відповідачем такий перерахунок здійснено в порядку, розробленому самостійно, що суперечить законодавству.

Представник відповідача Зорка Ю.В. заперечила проти вимог заяви і пояснила, що рішення суду про перерахунок пенсії позивача виконано в строгій відповідності до його приписів.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, оглянувши матеріали пенсійної справи позивача № ФА 80691, суд приходить до висновку про часткове задоволення вимог заяви, за таких підстав.

Так, ст. 255 КАС встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Згідно з ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

Порядок виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 судом не встановлювався, не покладався цією постановою на відповідача і обов'язок забезпечити виконання рішення.

Отже, суд виходив з того, що постановлене ним рішення підлягає виконанню в порядку та строки визначені законом. При цьому, посилання на такий закон містяться безпосередньо в постанові суду, а саме суд посилався на статті 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлені підстави перерахунку пенсії строки проведення перерахунку, та покладено на КМ України обов'язок встановити порядок проведення перерахунку пенсій, призначених за цим законом.

Саме на виконання частини третьої статей 43 і 63 вказаного закону КМ України постановою від 13 лютого 2008 р. N 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Даний Порядок є чинним.

Згідно з п. 4 Порядку, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону ( 2262-12 ). Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у

межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови,

почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах,

установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової

служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З аналізу наведеного, суд приходить до висновку, що відповідач на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 року, мав би здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до Порядку, виходячи з грошового забезпечення розрахованого з урахуванням посадового окладу, встановленого у відповідності з наказом МО України від 28.07.2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових вищих навчальних закладів», за відповідною позивачу посадою (за обставин справи відповідачем визначено, а позивачем визнається, що посадовий оклад для перерахунку пенсії становить 1460 грн.) При цьому, складові грошового забезпечення, розмір яких пов'язаний з посадовим окладом, мають бути враховані в грошовому забезпеченні, з якого проводиться перерахунок пенсії, в розмірі відповідному новому посадовому окладу. Таким же чином мають змінитись і розмір надбавок, доплат, підвищень до пенсії, розрахованих з урахуванням посадового окладу, в тому числі і підвищення по постанові КМ України 2012р. №355, на що зокрема справедливо звертає увагу позивач.

З огляду ж на перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 01.09.2013 року, видно, що він здійснений відповідачем із грошового забезпечення до складу якого входить лише посадовий оклад в розмірі визначеному рішенням суду, тобто відповідачем здійснено перерахунок в порядку визначеному на свій розсуд.

Такі дії відповідача, на переконання суду, суперечать наведеним вище вимогам законодавства та безпосередньо приписам і суті рішення суду.

Крім того, здійснюючи такий перерахунок, відповідач вийшов за межі, наданих йому повноважень.

Так, ГУ ПФУ в м. Києві є органом державної влади, що наділений функціями з призначення, перерахунку, нарахування та забезпечення виплати пенсій громадянам відповідно до пенсійного законодавства України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки, ГУ ПФУ в м. Києві на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 року, здійснила перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, без застосування порядку, встановленого законом для такого перерахунку, то такі дії визнаються судом неправомірними, а відповідні вимоги заяви такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки, права позивача на належне виконання рішення суду, що постановлене на його користь, діями відповідача порушені, то суд на відновлення таких прав вважає за необхідне вийти за межі заявлених вимог, зобов'язавши ГУ ПФУ в м. Києві виконати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1, в точній відповідності до його приписів в порядку та строки визначеними законодавством, тим самим відновити порушене право.

Що стосується вимог заяви про стягнення різниці в пенсії, що виявиться в наслідок належного виконання рішення суду, то вони на переконання суду, заявлені зайво, оскільки поняття перерахунку пенсії включає в себе і зобов'язання виплати різниці в пенсії, що виявиться в наслідок такого перерахунку.

Вимоги про стягнення відшкодування моральної шкоди, виходять за межі встановлені ст.ст. 192, 267 ч. 9 КАС України, а тому судом не розглядались.

Інші докази, досліджені судом, кожен окремо і в сукупності, не ставлять під сумнів наведені вище висновки суду.

Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 88, 159, 162, 163, 267 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

Заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій на виконання постанови суду, стягнення недоплаченої пенсії та відшкодування моральної шкоди задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 року, що постановлена в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії (справа №2а-3969/11).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виконати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 року, що постановлена в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії (справа №2а-3969/11), у точній відповідності до приписів постанови, в порядку та строки, що визначені статтями 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМ України від 13 лютого 2008 р. N 45.

В задоволенні решти вимог заяви відмовити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня оголошення постанови.

Головуючий Сенько М.Ф.