Провадження № 2-а/712/71/16
Справа № 712/1399/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2016 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - ПИРОЖЕНКО С.А.
при секретарі - ТІТОВА О.І.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби у справах дітей Черкаської міської ради, треті особи: Черкаська міська рада, Виконавчий комітет Черкаської міської ради, Департамент освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та стягнення невиплаченої заробітної плати,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та стягнення невиплаченої заробітної плати, посилаючись на те, що з 24 вересня 1996 року вона працювала у службі у справах дітей виконкому Соснівської районної ради м. Черкаси. 16 листопада 2011 року її було звільнено з посади головного спеціаліста служби у справах дітей виконавчого комітету Соснівської районної ради м. Черкаси згідно з п.5 ч.І ст. 36 КЗпП України у зв'язку з переведенням на роботу у службу у справах дітей Черкаської міської ради за її згодою. Таке переведення було здійснено у зв'язку з припиненням діяльності служби у справах дітей виконавчого комітету Соснівської районної ради м. Черкаси. З 16 листопада 2011 року і по даний час вона працює у службі у справах дітей Черкаської міської ради.
До 16 листопада 2011 року їй нараховувалась і виплачувалась індексація заробітної плати, а після переходу на роботу до міської служби у справах дітей її заробітну плату бухгалтерія не індексувала.
27 грудня 2011 року начальником служби у справах дітей Черкаської міської ради Шишлюк С.О. було видано наказ за № 23/30-01-21 "Про визначення базового місяця для нарахування індексації працівникам служби", який суперечить Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення від 17 липня 2003 року № 1078 та порушує трудові права працівників служби. Вказаний наказ був оскаржений у судовому порядку.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 20 травня 2015 року за її позовом, даний наказ скасований, службу у справах дітей Черкаської міської ради зобов'язано здійснити нарахування індексації заробітної плати починаючи з 16 листопада 2011 року по травень 2015 року. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2015 року постанова суду першої інстанції залишена без змін. Рішення суду було подане на виконання до Державної виконавчої служби. Постановою державного виконавця від 01 жовтня 2015 року виконавче провадження було закрите у зв'язку з повним фактичним виконанням, а саме - здійснено перерахунок заробітної плати згідно рішення суду. Так, за період з листопада 2011 року по травень 2015 року нарахована сума індексації в розмірі 18 951 грн. 88 коп. та сума відпускних, матеріальних допомог та лікарняних в розмірі 6 541 грн. 41 коп. Однак, нараховані суми до цього часу не виплачені. Відповідач відмовляється виплачувати нараховані кошти, посилаючись на суворе дотримання ним рішення суду, яким його зобов'язали лише здійснити перерахунок заробітної плати, а про виплату коштів в рішенні суду не йшлося.
В зв'язку з цим, проситьвизнати протиправною бездіяльність служби у справах дітей Черкаської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу індексації заробітної плати; стягнути із служби у справах дітей Черкаської міської ради на її користь невиплачену індексацію заробітної плати за період з листопада 2011 року по травень 2015 року в розмірі 18 951 грн. 88 коп. та суму індексації відпускних, матеріальних допомог та лікарняних в розмірі 6 541 грн. 41 коп., а також допустити негайне виконання рішення суду.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги уточнила та просила стягнути з відповідача на її користь невиплачену з листопада 2011 року по грудень 2015 року суму індексації заробітної плати в розмірі 21 701 грн. 06 коп. та суму індексації відпускних, матеріальної допомоги та лікарняних в сумі 7 156 грн. 72 коп., а також допустити негайне виконання рішення суду.
Представники Служби у справах дітей Черкаської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та заперечували проти їх задоволення.
Представник Черкаської міської ради та Виконавчого комітету Черкаської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити у їх задоволенні.
Представник Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити у їх задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами трудового законодавства та Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 24 вересня 1996 року вона працювала у службі у справах дітей виконкому Соснівської районної ради м. Черкаси. 16 листопада 2011 року її було звільнено з посади головного спеціаліста служби у справах дітей виконавчого комітету Соснівської районної ради м. Черкаси згідно з п.5 ч.І ст. 36 КЗпП України, про що свідчить розпорядження Соснівської районної ради м. Черкаси Виконавчого комітету №144/1-05-01 від 15 листопада 2011 року.
Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судамитрудових спорів» від 06 листопада 1992 року № 9роз'яснено, що розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням, суди зобов'язані з'ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не дав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався працівник переважним правом на залишенні на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення.
У випадках зміни власника підприємства (установи, організації) чи його реорганізації (злиття з іншим підприємством, приєднання до іншого підприємства, поділу підприємства, виділення з нього одного або кількох нових підприємств, перетворення одного підприємства і інше, наприклад, державного підприємства в орендне підприємство або підприємства в господарське товариство) дія трудового договору не припиняється.
Відповідно до ст.36 ч.2 КЗпП України зміна підпорядкованості підприємства, установи, організації не припиняє дії трудового договору. У разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується.
Згідно з розпорядженням міського голови м. Черкаси №586-/2(к) від 18 листопада 2011 року, позивача переведено на посаду головного спеціаліста сектору служби у справах дітей Черкаської міської ради за її згодою. Таке переведення було здійснено у зв'язку з припиненням діяльності служби у справах дітей виконавчого комітету Соснівської районної ради м. Черкаси.
До 16 листопада 2011 року позивачу нараховувалася і виплачувалася індексація заробітної плати, а після переходу на роботу до міської служби у справах дітей її заробітну плату бухгалтерія не індексувала.
Наказом начальника Служби у справах дітей Черкаської міської ради №23/30-01-21 від 27 грудня 2011 року, для проведення індексації працівникам служби у справах дітей Черкаської міської ради встановлено базовим місяцем листопад 2011 року.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, який дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів та послуг. Індексація грошових доходів громадян, по суті, є державною гарантією, що компенсує підвищення індексу споживчих цін.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення від 17 липня 2003 року № 1078, індексацію зобов'язані проводити всі роботодавці, у тому числі фізичні особи - підприємці, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 20 травня 2015 року, наказ начальника служби у справах дітей Черкаської міської ради від 27 грудня 2011 року № 23/30-01- 21 "Про визначення базового місяця для нарахування індексації працівникам служби" скасований, службу у справах дітей Черкаської міської ради зобов'язано здійснити нарахування індексації заробітної плати починаючи з 16 листопада 2011 року по травень 2015 року. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2015 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Рішення суду було подане на виконання до Державної виконавчої служби. Постановою державного виконавця від 01 жовтня 2015 року виконавче провадження було закрите у зв'язку з повним фактичним виконанням, а саме - здійснено перерахунок заробітної плати згідно рішення суду. Так, за період з листопада 2011 року по травень 2015 року нарахована сума індексації в розмірі 18 951 грн. 88 коп. та сума відпускних, матеріальних допомог та лікарняних в розмірі 6 541 грн. 41 коп. Однак, нараховані суми до цього часу не виплачені.
Судом встановлено, що в період з 05 жовтня 2015 року по 08 жовтня 2015 року заступником начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Ткаченко Л.І. проведено позапланову перевірку служби у справах дітей Черкаської міської ради щодо додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За результатами перевірки складено акт перевірки № 23-01-48/001 та винесено припис № 23-01-48/001 від 08 жовтня 2015 року про усунення виявлених порушень.
Перевіркою встановлено порушення законодавства про працю, а саме: ч.4 ст.97 КЗпП України щодо неправомірного прийняття в односторонньому порядку рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством; п.4.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, ст.2,6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. 33 Закону України «Про оплату праці» щодо безпідставного припинення проведення індексації за листопад 2011 року - травень 2014 року та нарахування індексації за травень-серпень 2014 року не в повному обсязі, ст.103 КЗпП України, ч.1,2 ст.115 КЗпП України.
11 грудня 2015 року начальником відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів управління Держпраці складено протокол про адміністративне правопорушення та 14 грудня 2015 року винесено постанову про накладення адміністративного стягнення стосовно начальника служби у справах дітей Черкаської міської ради Шишлюк С.О.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 03 лютого 2016 року, постанову про накладення адміністративного стягнення відносно Шишлюк С.О. скасовано, а матеріали направлені до Управління Держпраці у Черкаській області на новий розгляд, оскільки вказана винесена передчасно, без врахування всіх обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Посилання представника служби у справах дітей Черкаської міської ради Шишлюк С.О. на ту обставину, що виконати постанову не має можливості, так як на розгляді Вищого адміністративного суду знаходиться касаційна скарга Служби на рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі за позовом ОСОБА_1, суд оцінює критично, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.5 ст. 254 КАС України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції, набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала Київського апеляційного суду прийнята судом 21 липня 2015 року.
Таким чином, станом на сьогодні наказ начальника служби у справах дітей Черкаської міської ради від 27 грудня 2011 року № 23/30-01- 21 скасовано, нарахування та виплата позивачу індексації невиплаченої заробітної плати не проведена.
Згідно наданого представником відповідача письмового перерахунку сума індексації заробітної плати за період з листопада 2011 року по грудень 2015 року становить 21 701 грн. 06 коп., а сума індексації відпускних, матеріальної допомоги та лікарняних - 7 156 грн. 72 коп., які і підлягають до стягнення з відповідача на користь з позивача.
Також суд вважає стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 256 КАС України суд, ухвалюючи рішення, може допустити негайне його виконання у разі стягнення заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць.
В зв'язку з цим, постанова в частині стягнення заробітної плати в межах платежу суми за один місяць підлягає до негайного виконання.
В решті позовних вимог - відмовити.
Керуючись 2, 6, 9, 17-18, 69-74, 79, 100, 158 - 163, 256 КАС України, ст. 36 КЗпП України, ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», суд -
П О С Т А Н О В И В:
Стягнути із Служби у справах дітей Черкаської міської ради на користь ОСОБА_1 нараховану за період з листопада 2011 року по грудень 2015 року суму індексації заробітної плати в розмірі 21 701 грн. 06 коп. та суму індексації відпускних, матеріальної допомоги та лікарняних в сумі 7 156 грн. 72 коп., а всього 28 857 грн. 78 коп.
Стягнути із Служби у справах дітей Черкаської міської ради до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови
Постанова в частині стягнення заробітної плати в межах платежу суми за один місяць підлягає до негайного виконання.
ГОЛОВУЮЧИЙ: