справа № 566/134/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2016 року Млинівський районний суд
Рівненської області
в складі:
одноособово - головуючого судді Лободзінського А.С.
за секретаря - Драган Л.М.
розглянувши у порядку скороченого провадження в смт. Млинів Рівненської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплатити різницю (недоплату), яка виникла внаслідок неправильного здійснення розрахунку пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі, в якому просить визнати дії відповідача про відмову в перерахунку пенсії неправомірними.
В обгрунтування позовних вимог вказав, що 14.02.2014 року йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 70% від суми заробітної плати.
26.10.2015 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок і виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації, які отримані ним перед зверненням за призначенням пенсії. Однак, відповідачем листом від 25.11.2015 року повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки зазначені виплати не належать до інших надбавок, визначених Законом України "Про державну службу", чим відмовлено у його заяві про здійснення перерахунку.
Вважає такі дії управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області неправомірними та просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням виплачених сум, починаючи з 14.02.2014 року.
25.02.2016 року судом вирішено питання про відкриття скороченого провадження у справі, про що повідомлено позивача та відповідача.
Від відповідача отримано заперечення проти позову, в яких управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі позов не визнало. В обгрунтування заперечень посилається на те, що позивач, при зверненні 14.02.2014 року, надав довідку управління праці та соціального захисту населенння Млинівської районної державної адміністрації в Рівненській області за № 05-10/397 в якій була відсутня в графі "Інші виплати" сума коштів отриманих за 60-тимісячний період роботи, які він просить врахувати при призначенні йому пенсії. В запереченнях, посилаючись на ст.ст. 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач вказав, що призначення та перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення особи (заяви) до відповідного територіального Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи, пенсія призначається чи перераховується з дня звернення.
Дослідивши письмові докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та з 14.02.2014 року отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".
26 жовтня 2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань та індексації доходів громадян.
Листом від 25 листопада 2015 року № 2570/04 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії з зазначенням, що для врахуваня вказаних виплат та перерахунку розміру пенсії немає підстав. (а.с. 8 -9)
З довідки про складові заробітної плати ( за 60 календарних місяців у період з 01.03.2012 року по 14.02.2014 року), виданої 14.02.2016 року управлінням праці та соціальної політики Млинівської районної державної адміністрацї Рівненської області вбачається, що розмір надбавок, премій та інших виплат за цей період становив 15839,07 грн. (а.с. 12)
Вказану довідку суд приймає в якості належного допустимого і достовірного доказу, оскільки зворотнього відповідачем не підтверджено. Так, згідно ст. 101 З.У. "Про пенсійне забезпечення", органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.
Проте, відповідачем всупереч ч.2 ст. 71 КАС України не доведено, що відомості у довідці з місця роботи ОСОБА_1 про складові його заробітної плати в сумі 15 839,07 грн. є необгрунтованими. А наявна у справі довідка від 14.02.2016 року цих відомостей не спростовує, оскільки результатів проведення зустрічної перевірки відповідачем суду не представлено.
Згідно вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).
Згідно частини 2 статті 2 Закону України "Про оплату праці" визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення повинна входити до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХИ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Висновки Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів № 3723-ХП та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той час, як перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-ІУ та стаття 66 Закону №1788.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11). За приписами ч.2 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною платою.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна пата підлягає індексації у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення| крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Як видно з матеріалів справи ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Млинівському районі Рівненської області з заявою про призначення пенсії 14.02.2014 року. При цьому, станом на вказану дату останній набув право на призначення пенсії у відповідності до законодавства, чинного на момент звернення.
Зазначене право ОСОБА_1 передбачає призначення пенсії у відповідному розмірі від заробітної плати, включаючи всі складові заробітної заробітної плати, які наведені вище.
Отже, саме з дати звернення - 14.02.2014 року має бути здійснений перерахунок пенсії позивача, виходячи із складових його заробітної плати зазначених у довідці від 14.02.2016 року за період з 01.03.2012 року по 14.02.2014 року).
При цьому, суд приходить до висновку, що позивачем не пропущено строки звернення до суду, оскільки письмову обгрунтовану відповідь від управління Пенсійного фонду України Млинівського району Рівненської області про відмову у перерахунку пенсії, він отримав 26.10.2015 року. Саме з цього часу ОСОБА_1 дізнався про порушення свого права, і, що є визначальним, про причини і підстави такої відмови.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області зробити перерахунок та виплачувати йому пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань та індексації відповідно до Закону України "Про державну службу" є обгрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню. При цьому не заслуговують на увагу та підлягають відхиленню покликання відповідача на те, що внаслідок змін у законодавстві ( п.5 прикінцевих положень З.У. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення") з 01.06.2015 року не передбачено при призначенні пенсії застосування З.У. "Про державну службу", оскільки ці зміни мали місце після виникнення у ОСОБА_1 права на призначення пенсії з усіма доплатами і надбавками, а отже, не застосовуються до спірних правовідносин, що виникли на той час.
Положеннями частини 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до вимог статті 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінюючи на предмет законності відмову управління Пенсійного фонду України у Млинівському районі Рівненської області в перерахунку пенсії ОСОБА_1, яка є предметом оскарження, суд виходить з критеріїв оцінки рішень суб'єктів владних повноважень, викладених у частині 3 статті 2 КАС України. За змістом зазначеної норми закону, суб'єкт владних повноважень при прийнятті рішення повинен враховувати ті обставини, на які вказує закон і які мають значення у конкретній ситуації, уникаючи прийняття невмотивованих рішень.
На підставі статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи наведене, на підставі ст.83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",ст. 33 Закону України "Про державну службу", правової позиції Верховного Суду України від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11), керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 18, 71, 72, 86, 159, 161, 163 КАС України, ,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплатити різницю (недоплату), яка виникла внаслідок неправильного здійснення розрахунку пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області стосовно відмови в перерахунку неправильно призначеної пенсії державному службовцю по віку та не включення, ОСОБА_1 до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань, індексації.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Млинівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань, індексації, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії в розмірі 15839,07 гривень відповідно до Закону України "Про державну службу" з 14 лютого 2014 року, з урахуванням виплачених сум та призначеної пенсії в розмірі 70 відсотків суми його заробітної плати.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Млинівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення.
СУДДЯ: