Справа № 539/467/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.03.2016 Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Іващенка Ю. А.
при секретарі - Мирна Т.Ф.,
з участю - позивача ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2.,
представника відповідача - Мірошниченко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лубенського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зарахування страхового стажу та зобов»язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Лубенського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зарахування страхового стажу та зобов»язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що 15.10.2015 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду у м. Лубнах та Лубенському районі по питанню призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років, як жінці, яка народила п"ятеро дітей, що передбачено ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого, жінки, які народили п»ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу.
Рішенням управління Пенсійного фонду у м. Лубнах та Лубенському районі від 23.10.2015 року № 447 їй було відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком, у зв»язку з відсутністю необхідної тривалості стажу, підтвердженого в установленому законом порядку.
Так, відповідно до запису 01 трудової книжки, виданої 13.07.2015 року вона працювала в районі Галі, село Ачигвари на фермі чаю робітником з 01.02.1976 року. Трудову книжку їй видано за рішенням Сухумського і Гагра-Гудаутського районного суду, справа №3/61-13 від 24.06.2015 року. Відповідно до запису 02 трудової книжки від 01.07.1992 року (дата звільнення) зазначено «тяжка праця на мікрофабриці». При заповненні трудової книжки, працівником, який її заповняв було допущено помилку, оскільки рішенням Сухумського і Гагра-Гудаутського районного суду, справа №3/61-13 від 24.06.2015 року встановлено що у період з 01.02.1976 року по 01.06.1992 року вона працювала в районі Галі, село Ачигвари на чайній фермі робітницею.
Також вона зверталась на Урядову гарячу лінію з приводу призначення дострокової пенсії. За результатами розгляду її звернення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області їй направлено роз"яснення від 23.12.2015 року , де сказано, що відповідно до ст.62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», який діяв до 01.01.2004 року, та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (зі змінами), основним документом, що підтверджує стаж роботи , є трудова книжка. Порядок ведення трудових книжок затверджено Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників. Зокрема, записи про прийняття на роботу , переведення на іншу постійну роботу, звільнення, вносяться до трудових книжок роботодавцем на підставі оригіналу наказу (розпорядження) не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і мають точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Відомості про період роботи з 01.02.1976 року по 01.07.1992 року внесені сільськогосподарським департаментом захисту природи і природних ресурсів Абхазької Автономної республіки за рішенням Сухумського і Гагра-Гудаутського районного суду, хоча рішенням вказаного суду на сільськогосподарський департамент захисту природи і природних ресурсів Абхазької Автономної Республіки не покладались зобов'язання щодо внесення записів та видачі трудової книжки. Отже, вона не може слугувати підставою для підтвердження її трудового стажу у визначеному законом порядку.
В результаті початку військових дій у Абхазькій Автономній республіці вона та її сім"я вимушені були примусово покинути цю країну заради спасіння життя.
20.06.2003 року вона отримала дозвіл на постійне проживання в Україні з реєстрацією у м. Горлівка, Донецької області, вул. Покидька, 17.
З 05.12.2014 року вона є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України, районів проведення АТО та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення та перебуває на обліку у Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Лубенської міської ради. Термін дії відповідної довідки продовжено до 07.06.2016 року.
На підставі викладеного, позивач ОСОБА_1 прохала суд : зарахувати їй період роботи з 01.02.1976 р. по 01.07.1992 р. в районі Галі село Агичвари Абхазької Автономної республіки на чайній фабриці робітницею до страхового стажу та зобов»язати Лубенське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести призначення та виплату їй дострокової пенсії за віком з 15.10.2015 року з врахуванням вищезазначеного стажу.
До суду надано письмові заперечення від відповідача Лубенського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, згідно яких відповідач прохав суд відмовити в задоволенні позову. Заперечення обгрунтовуються тим, що відповідно до п. З розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на достроковий вихід на пенсію за віком мають жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, після досягнення 50 років та наявності не менше 15 років страхового стажу.
Відповідно до ст. 24 вищевказаного Закону страховий стаж - це період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Порядок ведення трудових книжок затверджено Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників.
Зокрема, записи про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення, вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Відповідно до запису 01 трудової книжки, виданої 13.07.2015 року позивач працювала в Абхазькій Автономній Республіці на фермі чаю робітником 01.02.1976 року. Трудову книжку видано за рішенням Сухумського і Гагра-Гадаутського районного суду, справа № 3/61-13 24.06.2015.
Відповідно до запису 02 трудової книжки - 01.07.1992 року - тяжка праця на мікрофабриці.
Рішенням Сухумського і Гагра-Гадаутського районного суду, справа № 3/61-13 від 24.06.2015 року встановлено, що Нона Квітія з 1 лютого 1976 року по 1 червня 1992 року працювала на чайній фермі робітницею.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2. позов прохали задовольнити.
Представник відповідача Мірошниченко О.М. проти задоволення позову заперечувала, вважала, що по справі відсутні підстави для задоволення позову, оскільки дії управління є правомірними.
Суд, дослідивши матеріали справи та наявні по справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суб'єкт владних повноважень - відповідач у справі зобов'язаний подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі, незалежно від того, на чию користь вони можуть бути використані - на користь відповідача чи навіть позивача.
Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що 15.10.2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду у м. Лубнах та Лубенському районі по питанню призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років, як жінці, яка народила п"ятеро дітей.
Позивач ОСОБА_1 є громадянкою Грузії.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області №447 від 23.10.2015 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком.
Станом на час звернення з заявою про призначення дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1., виповнилося більше ніж 50 років.
Позивач ОСОБА_1 народила 5 дітей та виховала їх до шестирічного віку, що підтверджується відповідними свідоцтвами про народження дітей : ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.
Згідно ст. 17 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми.
Згідно ст. 1 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» іноземці та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію нарівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міждержавними угодами. У тих випадках, коли договорами (угодами) між Україною та іншими державами передбачено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, то застосовуються правила, встановлені цими договорами (угодами).
Відповідно до п. З розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на достроковий вихід на пенсію за віком мають жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, після досягнення 50 років та наявності не менше 15 років страхового стажу.
Згідно ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Питання участі іноземців і осіб без громадянства в системі пенсійного забезпечення в Україні та участі громадян України в іноземних пенсійних системах регулюються відповідно цим Законом, іншими законами з питань пенсійного забезпечення та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
22.12.1995 року набрала законної сили Угода між Урядом України і Урядом Республіки Грузія «Про співробітництво в галузі пенсійного забезпечення».
Згідно ст. 3 даної Угоди при визначенні права на пенсію, зокрема на пільгових умовах і за вислугу років, враховується трудовий стаж, набутий на території України (і) або Республіки Грузія, а також трудовий стаж, що визнається на території будь-якої зі Сторін.
Ст. 1 Угоди передбачено, що пенсійне забезпечення громадян Сторін, а також осіб без громадянства Сторін, членів їх сімей, крім випадків, передбачених статтями 6, 7 цієї Угоди, здійснюється компетентними установами по законодавству і за рахунок коштів Сторони, на території якої вони постійно проживають.
Таким чином, відповідно до Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Грузія «Про співробітництво в галузі пенсійного забезпечення» на позивача громадянку Грузії Квітія Нону, яка постійно проживає на території України, поширюються вимоги Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Крім цього, рішенням Сухумського і Гагра-Гудаутського районного суду, справа №3/61-13 від 24.06.2015 року встановлено що у період з 01.02.1976 року по 01.06.1992 року ОСОБА_1 працювала в районі Галі, село Ачигвари на чайній фермі робітницею.
Відповідно до запису 01 трудової книжки, виданої 13.07.2015 року сільськогосподарським департаментом захисту природи і природних ресурсів, ОСОБА_1 працювала в Абхазькій Автономній Республіці, в районі Галі, село Ачигвари на фермі чаю робітником з 01.02.1976 року. Відповідно до запису 02 трудової книжки від 01.07.1992 року (дата звільнення) зазначено «тяжка праця на мікрофабриці».
Відповідно до ст. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ( 637-93-п ) встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Суд вважає, що сам по собі факт, що дані про роботу внесено до трудової книжки позивача департаментом захисту природи і природних ресурсів Абхазької Автономної Республіки, не свідчить про незаконність дій даного органу та про незаконність видачі позивачу трудової книжки.
Як пояснила позивач , у неї на даний час відсутня можливість виїзду до Грузії для виправлення помилки, допущеної департаментом захисту природи і природних ресурсів Абхазької Автономної Республіки у частині звільнення у липні місяці замість вірного червні місяці та причин звільнення із роботи, про які не було вказано у судовому рішенні.
За вказаних обставин , суд вважає, що допущені департаментом захисту природи і природних ресурсів Абхазької Автономної Республіки помилки у трудовій книжці у частині звільнення позивача з роботи у липні місяці замість вірного червні місяці та причин звільнення із роботи, про які не було вказано у судовому рішенні, не є підставою для відмови відповідача у призначенні позивачу дострокової пенсії за віком, яка, як за даними у рішенні суду від 24.06.2015 р., так і за даними, зазначеними у трудовій книжці, має страховий стаж більше 15 років.
Разом із тим, відповідно до ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.
Суд вважає, що позовні вимоги позивача в частині зарахування їй періоду роботи до страхового стажу не є належним способом захисту свого права в порядку КАС, а тому вказані вимоги задоволенню не підлягають, у зв»язку з чим позов підлягає задоволенню частково.
Крім цього, як вбачається із матеріалів справи перешкодою позивачу у реалізації свого права на призначення та виплату їй дострокової пенсії за віком стало рішення відповідача від 23.10.2015 р., яким їй в задоволенні заяви було відмовлено.
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи викладене, з метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області №447 від 23.10.2015 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком.
Таким чином, суд вважає за необхідне скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області №447 від 23.10.2015 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком та зобов'язати Лубенське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком починаючи з 15.10.2015 року з урахуванням стажу роботи з 1 лютого 1976 року по 1 червня 1992 року в районі Галі, в селі Ачигварі на чайній фермі робітницею.
Керуючись ст.ст. 5, 9-12, 122, 128, 158 -163 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Лубенського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зарахування страхового стажу та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області №447 від 23.10.2015 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком - скасувати.
Зобов'язати Лубенське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком починаючи з 15.10.2015 року з урахуванням стажу роботи з 1 лютого 1976 року по 1 червня 1992 року в районі Галі, в селі Ачигварі на чайній фермі робітницею.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Іващенко Ю. А.