КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
23 лютого 2016 року № 810/613/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши позовну заяву Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області до Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області з позовом до Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій.
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення), немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розміри ставок судового збору визначені статтею 4 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" (далі - ЗУ "Про судовий збір").
Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру для суб'єктів владних повноважень, юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців розмір судового збору становить 1 розмір мінімальної заробітної плати, для фізичних осіб 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, а за подання позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою, розмір судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати, а який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем, розмір судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати.
Однак, слід зазначити, що відповідно до частини третьої статті 6 ЗУ "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, сплачується судовий збір за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивачем не надано до суду документу, що підтверджує сплату судового збору, який належить сплачувати у розмірі визначеному відповідно до вимог ЗУ "Про судовий збір", проте в позовній заяві міститься клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Вирішуючи вищевказане клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно статті 88 КАС, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
В обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач зазначає, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2015 №67, видатки органам Пенсійного фонду на сплату судового збору не передбачені.
Так, 22.05.2015 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" №484-VIII, що набрав чинності з 01.09.2015, яким, зокрема, Пенсійний фонд України та його органи виключено з переліку осіб, які мають пільги щодо звільнення від сплати судового збору.
Однак, відповідно до частини другої прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", Кабінету Міністрів України доручено забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Крім цього, прийняття рішення щодо звільнення від сплати судового збору є правом суду. Вищевказані норми не передбачають обов'язку суду звільнити особу від сплати судового збору у випадку наявності відповідного клопотання.
Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд України в ухвалі від 27.10.2015 (номер в ЄДРСР - 52867921).
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що вказані у клопотанні обставини не є поважними причинами для звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення недоліків.
Системний аналіз зазначеного приводить суд висновку, що позовна заява не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому вбачає за необхідне залишити її без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду заяви, яка міститиме оригінал документа, що свідчить про сплату судового збору у розмірі, вирахуваному відповідно до Закону України "Про судовий збір" та обґрунтування підстав, що унеможливлюють самостійне звернення та дійсність волевиявлення на звернення до суду державного органу в особі якого звертається позивач.
Керуючись статтями 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області до Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС про про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, - залишити без руху.
2. Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви до 28 березня 2016 року.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Терлецька О.О.