ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр. Науки, 5
У Х В А Л А
03.03.2016р. Справа № 905/184/16
Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду справу № 905/184/16
за позовом: Маріупольського міського центру зайнятості
до відповідача: Приватного підприємства «Дитячий ясла садок «АЛЬТЕР ЕГО»
про стягнення 3002,43 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: не зявився
від відповідача: не зявився
В С Т А Н О В И В:
Маріупольський міський центр зайнятості звернувся до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд стягнути з ПП «Дитячий ясла садок «АЛЬТЕР ЕГО» суму одержаної дотації, наданої для створення додаткового робочого місця для працевлаштування безробітної ОСОБА_1 за направленням Державної служби зайнятості на покриття витрат на заробітну плату в розмірі 3002,43 грн. з врахуванням індексу інфляції. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору № 115 від 09.12.2011р. про працевлаштування безробітного з наданням дотації, ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затвердженого наказом Мінпраці від 10.01.2001р. № 1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26.01.2001р. за № 75/5266 (із змінами).
Ухвалою господарського суду Донецької області від 15.01.2016р. за вказаним позовом порушено провадження у справі № 905/184/16.
09.02.2016р. за вх. № 4277/16 господарський суд одержав від Маріупольського міського центру зайнятості клопотання про розгляд справи без участі представника позивача; за вх. № 4278/16 супровідний лист з додатком документів.
09.02.2016р. за вх. № 4275/16 господарський суд одержав від ПП «Дитячий ясла садок «АЛЬТЕР ЕГО» звернення з додатком документів.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 09.02.2016р. розгляд справи відкладений на 03.03.2016р.
01.03.2016р. за вх. № 680/01 на офіційну електронну адресу господарського суду надійшли письмові пояснення Маріупольського міського центру зайнятості з додатком документів.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд дійшов висновку про припинення провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі в т.ч. справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім, зокрема, спорів, що виникають із публічно правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного суду України та адміністративних судів.
Згідно з ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у звязку з публічним формуванням субєкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.
Відповідно п. 14 ст. 3 КАС України адміністративний договір - дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. (п.7 ст. 3 КАС України).
Згідно з п. 1.ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ст. 1 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. (ст. 8 вказаного Закону).
Згідно з п. 6 ст. 10 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та цього Закону.
Відповідно до Положення про Маріупольський міський центр зайнятості (далі Центр), останній є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у м. Маріуполі Донецької області. Центр забезпечує реалізацію завдань, повязаних із соціальним захистом населення від безробіття, сприянням громадянами у підборі підходящої роботи, наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг, професійної орієнтації, наданням послуг роботодавцям щодо добору працівників та інформаційно консультаційних послуг, а також реалізацію інших завдань визначених законодавством у сфері зайнятості населення та загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на території міста Маріуполь.
Основними завданнями Центру є, зокрема, реєстрація, перереєстрація та ведення обліку громадян, які шукають роботу, та безробітних; надання особам, які звертаються до центрів зайнятості, у т.ч. тим, що потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, соціальних послуг, передбачених ст. 7 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»; здійснення виплати матеріального забезпечення відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»; контроль за додержанням законодавства про зайнятість та загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття всіма підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, а також фізичними особами, які використовують найману працю на території міста Маріуполь; забезпечення цільового використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відповідно до затвердженого кошторису видатків; контроль за правильністю витрат за страхуванням на випадок безробіття.
Центр, відповідно до покладених на нього завдань, виконує наступні функції: здійснює облік осіб, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, наданням їм послуг, реєстрацію громадян у встановленому порядку як таких, що шукають роботу, та безробітних; виплачує матеріальне забезпечення на випадок безробіття та надає соціальні послуги в установленому законодавством порядку; здійснює надання дотації роботодавцям для працевлаштування безробітних, в т.ч. молоді на перше робоче місце, відповідно до чинного законодавства; контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття та проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення та ін.
Як вбачається з матеріалів справи, між Маріупольським міським центром зайнятості (позивач) та ПП «Дитячий ясла садок «АЛЬТЕР ЕГО» (відповідач, роботодавець) укладений договір № 115 від 09.12.2011р. про працевлаштування безробітного з наданням дотації, згідно з яким відповідач працевлаштовує на постійну роботу за направленням позивача безробітну ОСОБА_1, а позивач надає дотацію відповідачу на створення додаткового робочого місця для працевлаштування безробітного у розмірі витрат на заробітну плату прийнятої за направленням державної служби зайнятості особи відповідно до ст. 30 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затвердженого наказом Мінпраці від 10.01.2001р. № 1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26.01.2001р. за № 75/5266 (із змінами).
Зазначеним Порядком (який був чинним на момент укладення договору) визначено, зокрема, умови та порядок надання дотації; умови договору про працевлаштування безробітного з наданням дотації; визначено, що рішення про надання роботодавцю дотації приймається директорами районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, які є робочими органами виконавчої дирекції Фонду.
Вказані правовідносини сторін не є за своїм характером ані цивільними в розумінні статті 1 Цивільного кодексу України, ані господарськими в розумінні статті 3 Господарського кодексу України.
Укладення договору про працевлаштування безробітного з наданням дотації є формою реалізації державної політики у сфері соціального страхування на випадок безробіття. Зміст цього договору складають права та обовязки сторін, що випливають із функцій центру зайнятості щодо забезпечення зайнятості населення шляхом надання дотацій роботодавцям на створення додаткових робочих місць. У спірних правовідносинах центр зайнятості діє як орган владних повноважень при реалізації владних управлінських функцій на основі законодавства.
Зі змісту договору про надання дотації та відповідних приписів Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних (який був чинний на момент укладення договору), вбачається наявність відносин влади і підпорядкування між сторонами договору.
Таким чином, даний спір з приводу виконання договору про надання дотації є публічно-правовим та таким, що підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
У п. 16 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011р. № 10 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» також розяснено, що не підлягають розглядові в господарських судах справи у спорах, повязаних із здійсненням владних повноважень: - виконавчими дирекціями Фондів соціального страхування, їх робочими органами у відносинах, повязаних із здійсненням керівництва та управління окремими видами загальнообовязкового державного соціального страхування, проведенням збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, забезпеченням фінансування виплат за загальнообовязковим державним страхуванням та здійсненням інших функцій згідно з затвердженими статутами.
З огляду на вищевикладене, провадження у даній справі підлягає припиненню на підставі п.1. ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, яким встановлено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Суд звертає увагу Маріупольського міського центру зайнятості на те, що сплачена сума судового збору може бути повернена ухвалою суду на підставі п. 5 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір» у разі звернення до суду з відповідним клопотанням.
Керуючись п.1 ч.1 ст.80, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
Провадження у справі № 905/184/16 припинити.
Ухвалу про припинення провадження у справі може бути оскаржено.
Суддя Л.В. Ніколаєва