Справа № 686/4239/16-а
УХВАЛА
25 лютого 2016 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Мороз В.О., ознайомившись із адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, Головного управління Державної казначейської служби у Хмельницькій області про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними та зобовязання до вчинення дій та відшкодування моральної шкоди,
встановила:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, Головного управління Державної казначейської служби у Хмельницькій області про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними та зобовязання до вчинення дій та відшкодування моральної шкоди.
Вивченням даного адміністративного позову, встановлено, що його подано із порушенням вимог адміністративно-процесуального законодавства.
Відповідно до п.п. 3, 5, 6 ч. 1ст. 107 КАС Українисуддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленимст. 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 3ст. 106 КАС Українидо позовної заяви додається, також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Проте такий судовий збір не сплачено, а одночасно, із адміністративним позовом позивачем заявлено клопотання про звільнення її від сплати судового збору на підставі ч. 1 ст. 88 КАС України та ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан позивача. На підтвердження факту низького майнового стану впродовж останніх пяти років позивач подала довідки Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 22.05.2013 року, 21.10.2015 року про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послух та повідомлення про призначення субсидії № 611968.
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюєтьсяст. 8 Закону України «Про судовий збір» із змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року, що набрав чинності 01.09.2015 року. А саме: враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зазначене положення закону кореспондується з приписами ч. 1ст. 88 КАС України, а саме: суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 1ст. 71 КАС Україниповинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Разом з тим, у відповідності до правової позиції, викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір», визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від його сплати.
Між тим, з урахуванням дії принципу змагальності, питання щодо звільнення від сплати судового збору вправі поставити перед судом позивач шляхом подання відповідного обґрунтованого клопотання, у якому повинно бути наведено обставини, котрі свідчать про незадовільне скрутне матеріальне становище особи, та подати судувідповідні докази. Такими доказами можуть бути, зокрема, документи про рівень доходу позивача, документи про заборгованість за комунальні послуги, документи про стягнення заборгованості з позивача в межах виконавчого провадження, відомості про відсутність рухомого чи нерухомого майна, від яких позивач може отримувати доходи, тощо.
Отже, позивачу потрібно подати до суду належні докази на підтвердження обставин того, що її майновий стан перешкоджає сплаті судового збору за подану заяву у встановленийзакономпорядку, або сплатити судовий збір за подання до суду адміністративного позову.
А саме, згідно ст. 6 ч. 3 ЗУ «Про судовий збір» із змінами внесеними ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року, що набрав чинності 01.09.2015 року, за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Відповідно до п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року, що набрав чинності 01.09.2015 року, ставка судового збору за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, а за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою, становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати.
А тому, позивач у разі не надання підтверджуючих відомостей про її низький майновий стан, повинна сплатити судовий збір в розмірі 1102,40 грн.
Судовий збір підлягає сплаті за такими реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у Хмельницькому районі, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38045535, банк отримувача ГУДКСУ в Хмельницькій області, код банку отримувача (МФО) 815013,рахунок отримувача 31212206700490, код класифікації доходів бюджету 22030001 (ідентифікаційний код суду: 26515061).
Враховуючи те, що позивач не надала підтверджуючих даних про її низький майновий стан, судовий збір не сплатила, тому згідно ст.108 КАС України, адміністративний позов підлягає залишенню без руху, з наданням можливості усунути недоліки.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання документу про сплату судового збору або подання до суду належних доказів на підтвердження обставин того, що майновий стан позивача перешкоджає сплаті судового збору за подану заяву у встановленийзакономпорядку.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 106, 108 КАС України, суд -
постановила:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, Головного управління Державної казначейської служби у Хмельницькій області про визнання рішень, дій та бездіяльності протиправними та зобовязання до вчинення дій та відшкодування моральної шкоди, залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків десять днів з дня отримання позивачем ухвали.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: