Постанова № 56396865, 10.03.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2016
Номер справи
808/632/16
Номер документу
56396865
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2016 року о/об 12 год. 56 хв.Справа № 808/632/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Бурашнікової О.С., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3

до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 (надалі - позивач або ОСОБА_3.) до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі відповідач або ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №13-18 від 24.12.2015, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 14583 грн. 33 коп.

У позові зазначено, що позивачу на праві власності належить автомобіль TOYOTA LAND CRUISER 150 4.0А/Т Бензин Premium, 2010 року випуску, д.н.НОМЕР_1, об'єм двигуна 3956 куб.см. Першу реєстрацію цього транспортного засобу було здійснено 06.08.2010. Контролюючим органом всупереч вимогам пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України оскаржуване податкове повідомлення-рішення складено після 01.07.2015. Транспортний податок є елементом податку на майно. Згідно з пп.10.1.1 п.10.1 ст.10 Податкового кодексу України податок на майно належить до місцевих податків. Податкові зобов'язання по місцевому податку можуть визначатися податковим органом лише в разі, якщо міська рада своїм рішенням встановила цей місцевий податок. При цьому, визначення податкових зобов'язань з місцевого податку розпочинається не раніше, ніж настання наступного бюджетного періоду (року), що настає за періодом (роком), в якому прийняте відповідне рішення міської ради. Транспортний податок в м.Запоріжжі встановлено Рішенням Запорізької міської ради №8 від 15.01.2015. Отже, правила стосовно визначення податкового зобов'язання щодо транспортного податку у розмірі 25000 гривень за легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб.см., встановлені ст.267 Податкового кодексу України (з урахуванням приписів пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 та пп.4.1.9 п.4.1 ст.4 цього Кодексу) не можуть застосовуватися раніше 2016 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення, в яких зазначено, що ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя 05.06.2015 отримало контрольне завдання ГУ ДФС у Запорізькій області, яким визначено коло платників (АС «Податковий блок» - облік платежів - транспортний податок) для проведення роботи з громадянами по звірці та встановленні платників податків, формування та вручення податкових повідомлень-рішень по транспортному податку. 15.06.2015 на виконання вимог п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя направила запит до сектору адресно-довідкової роботи УДМС України в Запорізькій області для встановлення місця проживання ОСОБА_3 та підтвердження його останнього відомого місця реєстрації. Шляхом проставлення відмітки обласний адресно-довідковий підрозділ повідомив контролюючому органу 17.06.2015 що за наведеною адресою позивач не зареєстрований. Відповідно до «Порядку подання інформації про платників податків, об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, для забезпечення ведення їх обліку, а також обчислення та справляння податків і зборів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2011 №1386, ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя направила запит до територіального сервісного центру №2341 МВС в Запорізькій області для встановлення реєстраційних даних автомобіля TOYOTA LAND CRUISER 150, 2010 року випуску, д.н.НОМЕР_1, що належить позивачу. 03.12.2015 відповідач отримав відповідь, що вказаний автомобіль зареєстровано на ОСОБА_3 06.08.2010. Позивач 24.12.2015 самостійно звернувся до ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя, підтвердив своє місце реєстрації, особисто отримав податкове повідомлення-рішення та розрахунок податкових зобов'язань на 2015 рік зі сплати транспортного податку за №13-18 у сумі 14583 грн. 33 коп. (за 7 повних місяців користування транспортним засобом до сплину граничного терміну у 5 років користування автомобілем). З урахуванням наведеного відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ОСОБА_3 на праві власності належить автомобіль TOYOTA LAND CRUISER 150, 2010 року випуску, д.н.НОМЕР_1, об'єм двигуна 3956 куб.см. (а.с.12).

За повідомленням Територіального сервісного центру №2341 МВС України від 25.02.2016 за вих.№31/8/2341-Л-8 «… станом на 25.02.2016р. за гр. ОСОБА_3, адреса: АДРЕСА_1, зареєстровано автомобіль TOYOTA LAND CRUISER 150 VX, державний номер НОМЕР_1, 2010 рік випуску, кузов НОМЕР_2, перша реєстрація автомобіля на Україні була 06.08.2010р. …» (а.с.84).

Відповідач податковим повідомленням-рішенням №13-18 від 24.12.2015 визначив позивачу податкове зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб у сумі 14583 грн. 33 коп. (а.с.24).

Згідно з письмовими запереченнями та Розрахунком податкових зобов'язань (а.с.26) відповідач податковим повідомленням-рішенням №13-18 від 24.12.2015 податкове зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб у сумі 14583 грн. 33 коп. визначив позивачу на 2015 рік.

Відповідно до Розрахунку податкових зобов'язань позивачу податкове зобов'язання по транспортному податку за 2015 рік у сумі 14583 грн. 33 коп. вирахувано наступним чином: 25000 грн. 00 коп. (річна сума податку) : 12 (календарних місяців) х 7 (повних місяців користування автомобілем до спливу терміну 5 років) (а.с.26).

У ст.265 Податкового кодексу України зазначено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Отже, транспортний податок є складовим податку на майно.

Відповідно до пп.10.1.1 п.10.1 ст.10 Податкового кодексу України до місцевих податків належить податок на майно.

Як зазначено у п.8.3 ст.8 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Згідно з пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

У ч.1 ст.3 Бюджетного кодексу України зазначено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Відповідно до пп.4.1.9 п.4.1 ст.4 Податкового кодексу України одним з принципів на яких ґрунтується Податкове законодавство України є принцип стабільності - коли зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Таким чином, суд погоджується з думкою позивача, що податкові зобов'язання по місцевому податку можуть визначатися контролюючим органом лише у разі, якщо орган місцевого самоврядування своїм рішенням встановлено цей податок. При цьому, визначення податкових зобов'язань з місцевого податку розпочинається не раніше, ніж настання наступного бюджетного періоду (року), що настає за періодом (роком), в якому прийняте відповідне рішення органом місцевого самоврядування.

Відповідно до п.1, п.2 Рішення Запорізької міської ради №8 від 15.01.2015 «Про встановлення податку на майно (в частині транспортного податку)» Запорізька міська рада вирішила встановити на території міста Запоріжжя податок на майно (в частині транспортного податку) та затвердити Положення про податок на майно (в частині транспортного податку) (а.с.80-82).

Згідно з пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

У пп.267.5.1 п.267.5 ст.267 Податкового кодексу України зазначено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Враховуючи зазначене, бюджетний період, в якому починає застосовуватися транспортний податок у м.Запоріжжі, є 2016 рік.

Звідси, правила стосовно визначення податкового зобов'язання щодо транспортного податку у розмірі 25000 гривень за легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб.см., встановлені ст.267 Податкового кодексу України (з урахуванням приписів пп.4.1.9 п.4.1 ст.4, пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України), не можуть застосовуватися раніше 2016 року.

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №13-18, прийнято 24.12.2015 відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.

У ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі є ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені судові витрати позивачу, документально підтверджені Квитанцією №071620041 про сплату 16.02.2016 судового збору у сумі 551 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області №13-18 від 24.12.2015, яким ОСОБА_3 визначено податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 14583 грн. 33 коп.

Присудити на користь ОСОБА_3 з бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати у сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 12.03.2016.

Суддя О.О. Прасов