ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2015 р. Справа № 804/12514/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді - Ніколайчук С.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради, третя особа - Комунальне підприємство «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
31.08.2015 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Державна податкова інспекція у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з адміністративним позовом до Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради, третя особа - Комунальне підприємство «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради, в якому просить суд:
- звернути стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 747374,94 грн. за рахунок коштів Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради (код ЄДРПОУ 38114671) за кодом бюджетної класифікації 14010100 на рахунок №3114029700008, отримувач: УДКС України у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, код 37989253, банк отримувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська, МФО 805012;
- звернути стягнення податкового боргу з податку на прибуток у сумі 51020,65 грн. за рахунок коштів Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради (код ЄДРПОУ 38114671) за кодом бюджетної класифікації 11021000 на рахунок №33217861700008, отримувач: УДКС України у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, код 37989253, банк отримувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська, МФО 805012.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що згідно з статутом Комунального підприємства «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради, затвердженого рішенням ХХІІІ сесії Дніпропетровської міської ради від 26.09.01 №32/23, підприємство зареєстроване на комунальній власності територіальної громади міста Дніпропетровська, входить в систему житлового господарства міської ради, підпорядковане начальнику управління житлового господарства міської ради та є платником податків та зборів, має заборгованість перед бюджетом, яка виникла внаслідок несплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість в загальній сумі 747374,94 грн. та прибуток підприємства, визначених у податкових деклараціях в загальній сумі 51020,65 грн. ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська відповідно до норм Податкового кодексу України зверталася до Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради щодо прийняття рішення по погашенню податкового боргу Комунального підприємства «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради, однак відповідачем не прийнято рішень, передбачених вимогами Податкового кодексу України, через що позивач просить стягнути податковий борг, а саме з податку на додану вартість у сумі 747374,94 грн. та з податку на прибуток у сумі 51020,65 грн. з Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради, як органу місцевого самоврядування до сфери управління якого належить третя особа.
Статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях субєкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.
Ухвалою суду від 03.09.2015 року відкрито скорочене провадження у адміністративній справі №804/12514/15 та запропоновано відповідачу у 10-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття скороченого провадження та копій документів подати заперечення проти позову та докази, які у нього є, або заяву про визнання позову.
01.10.2015 року представником відповідача були надані письмові заперечення з наступним обґрунтуванням. Позивачем не дотримана процедура погашення податкового боргу, визначена статтею 96 Податкового кодексу України, оскільки в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача з позовом до суду до КП «Житлове господарство Красногвардійського району» ДМР, винесення рішення суду про задоволення вимог позивача про стягнення існуючого боргу з податку на додану вартість у сумі 747374,94 грн. та з податку на прибуток у сумі 51020,65 грн., та звернення до державної виконавчої служби для примусового виконання рішення, встановлення факту відсутності коштів на рахунках та майна, достатніх для погашення існуючого податкового боргу, а тому відсутні підстави для стягнення цього податкового боргу з управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки судом вжито усіх заходів для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи у порядку скороченого провадження.
23.03.2012 року здійснено державну реєстрацію юридичної особи -Комунального підприємства «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради, засновником якого є Дніпропетровська міська рада, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Комунальне підприємство «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровска, є платником податків та зборів, в тому числі платником податку на додану вартість.
З матеріалів справи видно, що Комунальне підприємство «Житлове господарство Красногвардійського району» ДМР має податковий борг з податку на додану вартість в сумі 747374,94 грн. та з податку на прибуток в сумі 51020,65 грн., який у добровільному порядку не погашений.
На виконання вимог Податкового кодексу України, який вступив в дію з 01.01.2011 року, підприємством до податкового органу було подано податкові декларації з податку на додану вартість, а саме: від 19.12.2013 року №908211821 на суму 38277,00 грн. терм. спл. 30.12.2013 року, від 16.10.2014 року №9087533130 на суму 17831,00 грн. терм. спл. 30.01.2014 року, від 19.02.2014 року №9008233756 на суму 31673,00 грн. терм. спл. 02.03.2014 року, від 19.03.2014 року №9014449588 на суму 30881,00 грн. терм. спл. 30.03.2014 року, від 22.04.2014 року №9022415060 на суму 44976,00 грн. терм. спл. 30.04.2014 року, від 19.06.2014 року №9034915486 на суму 39199,00 грн. терм. спл. 30.06.2014 року, від 21.07.2014 року №9041945537 на суму 41482,00 грн. терм. спл. 30.07.2014 року, від 14.08.2014 року №9046963729 на суму 47247,00 грн. терм. спл. 30.08.2014 року, від 22.09.2014 року №9054411194 на суму 42065,00 грн. терм. спл. 30.09.2014 року, від 15.10.2014 року №9059093442 на суму 44237,00 грн. терм. спл. 30.10.2014 року, від 20.11.2014 року №9067852091 на суму 31440,00 грн. терм. спл. 30.11.2014 року, від 18.12.2014 року №9073091361 на суму 31085,00 грн. терм. спл. 30.12.2014 року, від 20.01.2015 року №9078753637 на суму 39004,00 грн. терм. спл. 30.01.2015 року, від 19.02.2015 року №9018396295 на суму 35440,00 грн. терм. спл. 02.03.2015 року, від 19.03.2015 року №9043206225 на суму 17444,00 грн. терм. спл. 30.03.2015 року, від 20.04.2015 року №9073360683 на суму 43075,00 грн. терм. спл. 30.04.2015 року, від 18.05.2015 року №9098773227 на суму 39924,00 грн. терм. спл. 30.05.2015 року, від 12.06.2015 року №9122916020 на суму 35421,00 грн. терм. спл. 30.06.2015 року, від 19.07.2015 року №9152697936 на суму 44353,00 грн. терм. спл. 30.07.2015 року.
У зв'язку із несплатою зобов'язань у встановлені строки, передбачені ПК України, по вищезазначеним деклараціям нарахована пеня в сумі 52320,94 грн.
Таким чином, третя особа грошові зобов'язання із самостійно визначеного зобов'язання зі сплати ПДВ не виконала.
17.03.2014 року ДПІ в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська було проведено перевірку підприємства, за результатами якої складено акт перевірки. На підставі акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 17.03.2014 року №0007081502, яким нараховано грошове зобов'язання по податку на прибуток у розмірі 60669,51 грн.
Також, 09.12.2014 року податковим органом було проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток, за результатами якої встановлено порушення термінів подання по податкової звітності з податку на прибуток, за результатами якої складено акт перевірки. На підставі акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 09.12.2014 року №0016361502, яким нараховано штрафну санкції в сумі 1020,00 грн.
За рахунок часткового погашення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 10668,86 грн., то сума податкового боргу з податку на прибуток становить 51020,65 грн.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пп. 36.1., пп. 36.2. ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Відповідно до п. 46.1. ст. 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (ч. 54.1 ст.54 Податкового кодексу України).
Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає (п. 56.11 ст.56 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
Податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п. 14.1.175. ст. 14 Податкового кодексу України).
В контексті вищенаведеної правової норми, сума несплачених відповідачем до бюджету податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 747374,94 грн. ьа з податку на прибуток в розмірі 51020,65 грн. вважається податковим боргом.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вимог вказаної статті, контролюючим органом була сформована та направлена відповідачу податкова вимога від 31.12.2013 №465-11, яку було вручено останньому 31.12.2013 року.
Комунальне підприємство «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради є комунальним унітарним комерційним підприємством та є правонаступником Комунальним підприємством житлово-ремонтно-експлуатаційного підприємства Красногвардійського району, створеного відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 26.09.2001 року №32/23 на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровска. Власником підприємства є територіальна громада міста Дніпропетровська, в особі Дніпропетровської міської ради , ідентифікаційний код - 26510514, місцезнаходження: Україна, 49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, проспект К. Маркса, буд. 75, що підтверджується Статутом КП «Житлове господарство Красногвардійського району» ДМР.
З метою погашення податкового боргу третьої особи, на виконання вимог ст.ст. 95, 96 ПК України податковий орган звернувся до відповідача - управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради з поданням на прийняття рішення щодо погашення податкового боргу КП «Житлове господарство Красногвардійського району» ДМР.
Відповіді на вказане подання управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради позивачу не направила.
У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Стаття 89 Податкового кодексу України визначає виникнення права податкової застави, згідно пункту 89.1 якої, право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно з пунктом 89.2 статті 89 Податкового кодексу України, з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Статтею 96 Податкового кодексу України встановлені особливості погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств.
Відповідно до пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України, у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради (підпункт 96.1.1);
-затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу (підпункт 96.1.2);
-ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії (підпункт 96.1.3);
-прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків (підпункт 96.1.4).
Відповідно до пункту 96.3 статті 96 даного Кодексу відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Виходячи з системного аналізу вказаних норм статті 96 Податкового кодексу України, суд вказує на те, що обов'язок органу державної податкової на звернення із поданням в порядку пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно платника податків -підприємства боржника, виникає після продажу внесеного в податкову заставу майна такого підприємства і лише за умови недостатності суми коштів, отримана від такого продажу для покриття податкового боргу.
Враховуючи, що судом встановлено ту обставину, що позивачем не здійснювався у відповідності до статті 95 Податкового кодексу України продаж майна третьої особи, що внесено в податкову заставу, то позивач, як орган державної податкової служби, не здійснив за платника податків на користь держави всіх необхідних заходів по погашенню податкового боргу та не отримав підстав для звернення до органу місцевого самоврядування з поданням у відповідності до статті 96 Податкового кодексу України.
Звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно без дотримання порядку, встановленого статтею 96 Податкового кодексу України, є недопустимим.
Таким чином, суд робить висновок про відсутність доказів в матеріалах справи стосовно дотримання податковим органом встановленого Податковим кодексом України порядку стягнення податкового боргу з комунального підприємства та вжиття заходів, передбачених законодавством України, для додержання відповідної процедури, а також відсутність доказів внесення майна третьої особи в податкову заставу.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 8-12, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені адміністративного позову Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради, третя особа - Комунальне підприємство «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради про стягнення заборгованості- відмовити повністю.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя С.В. Ніколайчук