Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2016 р. Справа № 805/194/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабаш Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Київської області, за участю третьої особи - Краматорського міського відділу Головного управління МВС України в Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання видати довідку про заробітну плату за час роботи на ЧАЕС,
В С Т А Н О В И В:
02 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління МВС України в Київської області, за участю третьої особи - Краматорського міського відділу Головного управління МВС України в Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання видати довідку про заробітну плату за час роботи на ЧАЕС.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2015 року у справі №805/4603/15-а та у відповідності до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» Краматорський міський відділ Головного управління МВС України в Донецькій області було зобов'язано направити для розгляду за належністю заяву позивача від 28.08.2015 року про надання йому довідки про нарахування заробітної плати за період виконання службових обов'язків у зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Про виконання цього зобов'язання позивач був повідомлений 09.12.2015 року, проте до цього часу необхідну йому довідку відповідачем не надано. Таким чином, вважає, що відповідачем було порушено вимоги ст. 20 Закону України «Про звернення громадян». Просив визнати бездіяльність відповідача щодо не вчинення дій з надання позивачу довідки про нарахування заробітної плати за період виконання службових обов'язків у зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року №644, згідно заяви від 28.08.2015 року, неправомірною; зобов'язати відповідача надати позивачу довідку про нарахування заробітної плати за період виконання службових обов'язків у зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року №644, згідно заяви від 28.08.2015 року.
Відповідачем до суду надано клопотання про закриття провадження у справі, яке обґрунтоване тим, що на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2015 року заяву ОСОБА_1 від 28.08.2015 року стосовно надання довідки направлено до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Київській області. 27.01.2016 року Головним управлінням на адресу Краматорського МВ було направлено довідку про підтвердження факту участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 20.01.2016 року за №316/109/12-01-16 та довідку про заробітну плату від 21.01.2016 року за №11 ОСОБА_1 Згідно довідки від 20.01.2016 року №316/109/12-01-16 позивач дійсно залучався до зазначених заходів на території зони відчуження в такі періоди: 07.07. - 31.07.1989р., 01.08. - 31.08.1989р., 01.09. - 01.10.1989р. Довідка від 21.01.2016 року видана відділом зони Чорнобильської АЕС ГУМВС України в Київській області на підставі розрахункового листа за 1989 рік, що є первинним документом. У зв'язку із зазначеним, відповідач вважає, що вимоги, викладені у позовній заяві, на даний час виконані.
Представником третьої особи до суду надано пояснення, які вмотивовані тим, що оскільки позивач в період з 07.07.1989 року по 21.09.1989 року виконував обов'язки міліціонера 2-го батальйону ППСМ у Прип'ятському МВВС Київської області та відомостей щодо нарахування йому грошового забезпечення за цей період у Краматорського МВ немає, то відповідно до вимог постанови Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2015 року Краматорський МВ був зобов'язаний направити заяву ОСОБА_1 про надання довідки до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Київській області. 12.02.2016 року на адресу ліквідаційної комісії Краматорського МВ надійшли відповідні документи стосовно ОСОБА_1 Таким чином, вважає, що на даний час позовні вимоги ОСОБА_1 виконані відповідачем у повному обсязі, у зв'язку з чим представник третьої особи просив відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Позивача та представник третьої особи не заперечували проти здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження, про що надали відповідну заяву.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився.
Таким чином, керуючись ч.6 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановлено наступне.
28.08.2015 року позивач звернувся до Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області із заявою про надання йому довідки про нарахування заробітної плати за період виконання службових обов'язків у зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року №644. В даній заяві позивач зазначив, що дана довідка необхідна йому для здійснення перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У зв'язку з отриманням відповіді від Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області щодо рекомендації звернення позивача з даною заявою до УМС Київського облвиконкому, позивач, вважаючи свої права порушеними, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2015 року у справі №805/4603/15-а позовні вимоги ОСОБА_1 до Краматорського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо направлення документа за належністю задоволено повністю.
Визнано неправомірною бездіяльність Краматорського міського відділу Головного управління МВС України в Донецькій області щодо невчинення дій з направлення за належністю заяви від 28.08.2015 року про надання ОСОБА_1 довідки про нарахування заробітної плати за період виконання службових обов'язків у зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов'язано Краматорський міський відділ Головного управління МВС України в Донецькій області направити за належністю заяву ОСОБА_1 від 28.08.2015 року про надання ОСОБА_1 довідки про нарахування заробітної плати за період виконання службових обов'язків у зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
На виконання зазначеного судового рішення Краматорським міським відділом Головного управління МВС України в Донецькій області здійснено направлення заяви ОСОБА_1 від 28.08.2015 року до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Київській області.
Листом від 27.01.2016 року №2/72 відповідачем на адресу Ліквідаційної комісії Краматорського МВ направлено довідку про підтвердження факту участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 20.01.2016 року за №316/109/12-01-16 та довідку про заробітну плату від 21.01.2016 року за №11 ОСОБА_1
Згідно довідки від 20.01.2016 року №316/109/12-01-16 позивач, як колишній працівник Прип'ятського МВВС Київської області відповідно до наказів УВС виконкому Київської області Ради народних депутатів про виплату кратних окладів особовому складу, який брав участь у заходах із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, залучався до зазначених заходів на території зони відчуження в такі періоди: 07.07. - 31.07.1989р., 01.08. - 31.08.1989р., 01.09. - 01.10.1989р.
В довідці від 21.01.2016 року, виданій відділом зони Чорнобильської АЕС ГУМВС України в Київській області, визначено суму заробітної плати позивача за вказаний період.
Не погоджуючись із ненадання відповідачем на вимогу позивача необхідною останньому довідки, вказаної у його заяві від 28.08.2015 року, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Розмір призначеної за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії, обчислюється виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, який зазначається у довідках, виданих підприємствами, установами та організаціями на яких працювали особи, що мають право на таку пенсію.
Згідно з ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Суд зазначає, що факт залучення позивача до заходів з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідачем не заперечується, про що зазначено у довідці від 20.01.2016 року №316/109/12-01-16.
Враховуючи викладене, позивач є особою, яка відповідно до наведених норм, має право на отримання зазначеної у позові довідки.
Твердження відповідача про виконання ним вимог, викладених у позовній заяві ОСОБА_1 суд не приймає до уваги, оскільки довідка про заробітну плату позивача для обчислення пенсії ГУМВС України в Київській області видана за формою, встановленою Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тоді як позивач у своїй заяві від 28.08.2015 року просив надати йому довідку про нарахування заробітної плати за період виконання службових обов'язків у зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року №644.
Суд зазначає, що відповідно до п. 1 Типового положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 р. № 886, розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій.
Відповідно до п. 9 Типового положення за результатами опрацювання поданих заявником документів регіональна комісія у місячний строк з дати реєстрації заяви приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату. За бажанням заявника його може бути запрошено на засідання регіональної комісії.
Рішення регіональної комісії оформляється протоколом, який підписується її головою та присутніми на засіданні членами.
Форма довідки про заробітну плату встановлюється Мінсоцполітики.
Відповідно до вказаного пункту наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року №644, затверджено форму Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
За встановленою формою вказана довідка заповнюється відповідно до визначених граф та підписуються керівником і головним бухгалтером установи, погоджується підписом директора Департаменту соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і скріплюється печаткою Ради міністрів АРК/обласної/міської державної адміністрації.
Крім того, п. 8 вищезазначеного Типового положення передбачено, що регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.
Враховуючи те, що позивач у 1989 році брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як працівник Прип'ятського МВВС Київської області, обов'язок щодо надання позивачу витребуваної довідки за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року №644, покладений на відповідача, оскільки вказана установа на даний час не ліквідована.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАСУ судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись, ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-71, 86, 94, 158-163, 185-186, 254, КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Київської області, за участю третьої особи - Краматорського міського відділу Головного управління МВС України в Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання видати довідку про заробітну плату за час роботи на ЧАЕС - задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління МВС України в Київської області щодо не вчинення дій з надання ОСОБА_1 довідки про нарахування заробітної плати за період виконання службових обов'язків у зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року №644, згідно заяви від 28.08.2015 року, неправомірною.
Зобов'язати Головне управління МВС України в Київської області надати ОСОБА_1 довідку про нарахування заробітної плати за період виконання службових обов'язків у зоні відчуження з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року №644, згідно заяви від 28.08.2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бабаш Г.П.