ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
03 березня 2016 року № 826/17464/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртранснафта" доМіжрегіонального головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління ДФС- центрального офісу з обслуговування великих платників від 12.05.2015 № 0000444102 ,
На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Укртранснафта" звернулося з позовом до Міжрегіонального головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління ДФС- центрального офісу з обслуговування великих платників від 12.05.2015 р. № 0000444102.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що висновки акту від 14.04.2015 №432/28-10-41-20/31570412 "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість" є необґрунтованим та спростовуються наявними матеріалами.
Відповідач заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи.
В судовому засідання за згодою сторін відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Співробітниками Міжрегіонального ГУ ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за результатом якої складено акт від 14.04.2015 №432/28-10-41-20/31570412 (далі - Акт перевірки).
З акту перевірки вбачається, що за результатом камеральної перевірки податкової декларації з ПДВ за лютий 2015 року (з урахування уточнюючих розрахунків) позивачем встановлено порушення п. 47.1.1 п. 47.1 ст. 47, . 48.1 ст. 48, п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України п. 33 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, наказу від 23.09.2014 №966 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", які призвели до заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду за лютий 2015 року на суму 15 324 285 грн., яка підлягає донарахуванню; завищення суми залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку у поточному звітному (податковому) періоді збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/ розрахунки коригувань до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену п. 2001.3 ст. 2001 розділу V Податкового кодексу України (рядок 27) на суму 16 305 000 грн.
На підставі акту перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.05.2015 №0000444102, яким позивач зменшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 16 240 492 грн.
Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням Позивач подано скаргу до ДФС України, за результатом розгляду скарги ДФС України прийнято рішення від 17.07.2015 р. №14977/6/33-3310-01-04-25, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення, а скаргу без задоволення.
Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням, прийнятим податковим органом, вважає його протиправним, звернувся до суду з даним позовом.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також, норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено та не спростовано сторонами, що станом на 02.02.2015 року в обліковій картці платника податків ПАТ «Укртранскафта» було відображено від'ємне значення розрахунків з податку на додану вартість у розмірі 19 164 690,16 грн.
Так, між Позивачем та Відповідачем 10.02.2015 року провели звірення розрахунків з податку на додану вартість за період з 01.01.2015 року до 02.02.2015 року, за результатом якого був складений Акт від 10.02.2015 року № 692-20 (надалі - Акт № 692-20).
Актом № 692-20 підтверджено, що станом на 02.02.2015 р. наявність у Позивача позитивного сальдо розрахунків з податку на додану вартість. Різниця між сальдо розрахунків за даними Відповідача (17 507 120,59 грн.) і сальдо розрахунків за даними Позивача (19 164 690,16 грн.) є не знята Відповідачем з нарахування сума пені у розмірі 1 659 999,23 грн., яка скасована постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2015 у справі № 826/2271/15.
З матеріалів справи вбачається, що 20.02.2015 року позивачем подано звітну податкову декларацію з податку на додану вартість № 9044705682 і звітну нову декларацію № 9044705682 та два уточнюючи розрахунки самостійно виявлених податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно визначених помилок від 24.03.2015 №9047906837 і від 15.03.2015 № 9048983367.
Всього позивачем задекларовано за лютий 2015 року: у рядку 18 позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у розмірі 15 324 285 грн.; у рядку 20 від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного податкового періоду у сумі 16 305 000 грн.; у рядку 21 від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного податкового періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного податкового періоду у сумі 980 715 грн.; у рядку 23 сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України на момент подання податкової декларації, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду у розмірі 980 715 грн.; у рядку 24 сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду у сумі 980 715 грн.; у рядку 26 сума залишку від'ємного значення попередніх звітних податкових періодів на початок поточного звітного податкового періоду у розмірі 16 305 000 грн.; у рядку 27 сума залишку від'ємного значення попередніх звітних податкових періодів, на яку у поточному звітному податковому періоді збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригувань по податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України у сумі 16 350 000 грн.
У відповідності до пп. 47.1.1 п. 47.1 ст. 47 ПК України відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть: юридичні особи, постійні представництва нерезидентів, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи.
Відповідальність за порушення податкового законодавства відокремленим підрозділом юридичної особи несе юридична особа, до складу якої він входить.
Відповідно до п. 200.1. - п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України (в редакції станом на січень 2015 р.), сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу; б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Пунктом 33 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України визначено, що за вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, непогашені залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, задекларовані до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, від'ємне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 цього Кодексу, та залишок від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року: а) або без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу, з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення. Суми такого від'ємного значення та/або бюджетного відшкодування можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку; б) або підлягають поверненню платнику у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу у редакції, що діяла станом на 31 січня 2014 року.
Порядок розрахунків визначений постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. № 569 та наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 р. № 966, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.10.2014 р. за № 1267/26044.
Згідно з пунктом 91 Постанови Кабінету Міністрів України Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" від 16.10.2014 р. № 569, сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, за рішенням платника податку може бути збільшена на суму непогашених залишків сум податку, заявлених ним до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 р., задекларованих до бюджетного відшкодування за такі періоди в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку наступних звітних (податкових) періодів, від'ємного значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України, та залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларованих платником податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року. Таке рішення платник податку відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації за звітний (податковий) період після 1 лютого 2015 р., в якому воно прийняте. ДФС після проведення камеральної перевірки зазначеної податкової декларації автоматично збільшує суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на відповідну суму та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення. Сума такого збільшення відображається платником податку у складі податкового кредиту податкової декларації за звітний (податковий) період, в якому воно здійснене.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 23.09.2014 №966 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.10.2014 за №1267/26044 якщо в результаті розрахунку різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано позитивне значення, то заповнюється рядок 18, у рядку 25 вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду та сплачується до загального фонду державного бюджету - рядок 25.1 декларації 0110.
Отже, залишки від'ємного значення, які виникли (були задекларовані) в звітних податкових періодах до 01.02.2015р. та не погашені станом на 01.02.2015 р. обліковуються в додатку 2 (Д2) до декларації до їх повного погашення.
Таким чином до декларації за лютий 2015 року можуть бути включені суми непогашених станом на 01.02.2015 р. залишків від'ємного значення попередніх податкових періодів задекларовані у рядках 20.2 та 24 декларації за січень 2015 року, у розмірі, що не перевищує позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту звітного періоду лютий 2015 року (рядок 15) Вказана сума не обліковується у додатку 2 (Д2) до декларації та не може бути врахована у збільшення реєстраційної суми та заявлена до бюджетного відшкодування.
Решта не погашених станом на 01.02.2015 р. залишків від'ємного значення в розділі ІІІ декларації за лютий 2015 року не відображаються, а тому рядки 20.2 та 20.3 у декларації за лютий 2015 року не заповнюються. Показники таких рядків уперше можуть бути сформовані в декларації за звітний період березень 2015 року та враховуються під час визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету чи підлягає бюджетному відшкодуванню, або переноситься до декларації наступних звітних періодів.
Відповідно до Д2 до декларації з податку на додану вартість сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів станом на кінець поточного звітного (податкового) періоду за лютий 2015 року становить 980 715 грн., сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів станом на кінець поточного звітного (податкового) періоду за лютий 2015 року (подана в березні 2015 року) суми задекларовані до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку наступних звітних (податкових) періодів, які залишились непогашеними станом на 01.02.2015 становить 16 305 000 грн. (задекларована в вересні 2014 року), сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку у поточному звітному періодів збільшено суму податку, на яку платник податку має право задекларувати податкові накладні/ розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних становить 15324285 грн.
Таким чином, враховуючи наявність у ПАТ «Укртранснафта» станом на 02.02.2015 р. підтвердженого від'ємного значення у розмірі 16 305 000,00 грн. та задекларованого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за лютий 2015 року у розмірі 15 324 285,00 грн., а отже Відповідачем неправомірно винесено податкове повідомлення-рішення про завищення суми залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на суму 16 240 492,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що Позовні вимоги Позивача щодо визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників від 12.05.2015 р. № 0000444102 є обґрунтованими та такими, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників від 12.05.2015 р. № 0000444102.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук