ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
03 березня 2016 року № 826/28225/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шоколадниця-Україна"
до Виконавчого органу Київської міської ради - Київської міської державної
адміністрації
треті особи КП Виконавчий орган Київської міської ради - Київська міська державна
адміністрація «Київреклама»
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити дії.
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, в особі Товариства з обмеженою відповідальністю "Шоколадниця-Україна" (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Виконавчого органу Київської міської ради - Київської міської державної адміністрації (надалі - Відповідач), третя особа КП Виконавчий орган Київської міської ради - Київська міська державна адміністрація «Київреклама», в якому просить визнати протиправною бездіяльність Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо не прийняття рішення про скасування дії дозволу № 26914-11 на розміщення об'єкта зовнішньої реклами, дозволу № 28337-11 на розміщення рекламного засобу та видачі документу дозвільного характеру про скасування дії дозволів.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що Товариством вчинено всі необхідні та передбачені законодавством дії для скасування дії дозволів на розміщення рекламних засобів, а Відповідач не вжив жодних дій щодо прийняття рішення про скасування дії дозволів № 26914-11, № 28337-11 та відповідно видачі документів дозвільного характеру про їх скасування, чим порушив права Позивач та допустив бездіяльність.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.
Представник Відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи. Заперечень на позовну заяву не надав.
Представник третьої особи підтримав позовні вимоги заявлені Позивачем.
Враховуючи, що в судове засідання не прибув представник Відповідача, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Шоколадниця-Україна» (далі - Позивач) є юридичною особою, основним видом економічної діяльності якої є діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.
Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама» (далі - КП «Київреклама), з однієї сторони та Позивач, з іншої сторони уклали Договір № 333/767/11 від 01.02.2011 року на право тимчасового користування місцем (-ями) для розміщення рекламного (-их) засобу (-ів), що перебуває (-ють) у комунальній власності територіальної громади м. Києва, його районів або повноваження щодо розпорядження яким (-и) здійснюють органи місцевого самоврядування м. Києва (далі - Договір № 333/767/11 від 01.02.2011 року).
Відповідно до Адресної програми на право тимчасового користування № 1/1 від 31.08.2012 року та Адресної програми на право тимчасового користування № 3/1 від 31.08.2012 року Позивачу надано право на тимчасове користування місцем (-ями) за адресою (-ами): Печерський р-н, вул. Басейна, 1/2-А, Шевченківський р-н, вул. Артема, 58/2-а. За вказаними адресами розміщувались: кронштейн на фасаді будинку (будівлі), споруді, розміри 0,950x0,950 заг. пл. 1,8000 кв. м., кількість площин 2 № 26914-11 (27402); рекламна вивіска на будинку (будівлі), споруді заг. пл. 18,2000 кв. м., кількість 3 № 28337-11.
Розміщення Позивачем рекламних засобів вказаного виду за адресами: Печерський р-н, вул. Басейна, 1/2-А, Шевченківський р-н, вул. Артема, 58/2-а здійснювалось на підставі дозволу № 26914- 11, виданого на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1203 від 29.12.2010 року, дозволу № 28337-11, виданого на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 2432 від 21.12.2011 року.
Позивач наприкінці серпня 2015 року, у зв'язку з припиненням діяльності закладів ресторанного господарства «Шоколадниця» за адресами: Печерський р-н, вул. Басейна, 1/2-А, Шевченківський р-н, вул. Артема, 58/2-а, Позивач власними силами демонтував раніше розміщені там рекламні засоби.
З матеріалів справи вбачається, що 08.10.2015 року та 09.10.2015 року Позивачем було подано до Центру надання адміністративних послуг, утвореного при виконавчому органі Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) заяви про скасування дозволу № 26914-11, виданого на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1203 від 29.12.2010 року, дозволу № 28337-11, виданого на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 2432 від 21.12.2011 року.
Державними адміністраторами Центру надання адміністративних послуг Самутіною О.С. та Забавою О.Г. 08.10.2015 року та 09.10.2015 року було видано Позивачу описи документів, що надані до ЦНАП суб'єктом господарювання для виконання адміністративних послуг, які зберігаються у справі після отримання документів дозвільного характеру суб'єктом господарювання.
В описах, окрім іншого, зазначені терміни виконання адміністративних послуг та видачі Позивачу документів дозвільного характеру про скасування дії дозволів, а саме - 30.10.2015 року та 02.11.2015 року.
Позивач зазначає, що Відповідачем не вжито жодних дій стосовно прийняття рішення про скасування дозволу № 26914-11, виданого на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1203 від 29.12.2010 року, дозволу № 28337-11, виданого на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 2432 від 21.12.2011 року, чим порушив права Позивача та ряд норм чинного законодавства, що змусило останнього звернутися до суду з відповідним позовом.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також, норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама» (далі - КП «Київреклама), з однієї сторони та Позивач, з іншої сторони уклали Договір № 333/767/11 від 01.02.2011 року на право тимчасового користування місцем (-ями) для розміщення рекламного (-их) засобу (-ів), що перебуває (-ють) у комунальній власності територіальної громади м. Києва, його районів або повноваження щодо розпорядження яким (-и) здійснюють органи місцевого самоврядування м. Києва (далі - Договір № 333/767/11 від 01.02.2011 року).
Невід'ємною частиною Договору № 333/767/11 від 01.02.2011 року є Адресні програми (п. п. 3.6. п. 3 Договору № 333/767/11 від 01.02.2011 року).
Відповідно до невід'ємних частин Договору № 333/767/11 від 01.02.2011 року - Адресної програми на право тимчасового користування № 1 від 01.02.2011 року, Адресної програми на право тимчасового користування № 2 від 29.09.2011 року Позивачу надано право на тимчасово користування місцем (-ями) за адресою (-ами): Голосіївський р-н, вул. Саксаганського/вул. Володимирська, 53/80, Печерський р-н, вул. Басейна, 1/2-А, Шевченківський р-н, вул. Артема, 58/2-а. За вказаними адресами розміщувались: кронштейн на стіні будівлі, розміри 0,950x5,700 заг. пл. 5,4100 кв. м., кількість площин 1 № 26915-11 (27405); кронштейн на стіні будівлі, розміри 0,950x0,950 заг. пл. 1,800 кв. м., кількість площин 2 №26914-11 (27402); рекламна вивіска, напис на будинку (будівлі), споруді заг. пл. 18,200 кв. м., кількість площин 3 № 28337-11.
КП «Київреклама» та Позивач 31.08.2012 року уклали Додаткову угоду № 333/767/12 до Договору № 333/767/11 від 01.02.2011 року, якою погодили розмір плати за право тимчасового користування місцем (-ями) для розміщення рекламного (-их) засобу (-ів), згідно нових тарифів та виклали у новій редакції Адресні програми до Договору № 333/767/11 від 01.02.2011 року.
Відповідно до Адресної програми на право тимчасового користування № 1/1 від 31.08.2012 року та Адресної програми на право тимчасового користування № 3/1 від 31.08.2012 року Позивачу надано право на тимчасове користування місцем (-ями) за адресою (-ами): Печерський р-н, вул. Басейна, 1/2-А, Шевченківський р-н, вул. Артема, 58/2-а. За вказаними адресами розміщувались: кронштейн на фасаді будинку (будівлі), споруді, розміри 0,950x0,950 заг. пл. 1,8000 кв. м., кількість площин 2 № 26914-11 (27402); рекламна вивіска на будинку (будівлі), споруді заг. пл. 18,2000 кв. м., кількість 3 № 28337-11.
Розміщення Позивачем рекламних засобів вказаного виду за адресами: Печерський р-н, вул. Басейна, 1/2-А, Шевченківський р-н, вул. Артема, 58/2-а здійснювалось на підставі дозволу № 26914- 11, виданого на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1203 від 29.12.2010 року, дозволу № 28337-11, виданого на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 2432 від 21.12.2011 року.
Позивач наприкінці серпня 2015 року, у зв'язку з припиненням діяльності закладів ресторанного господарства «Шоколадниця» за адресами: Печерський р-н, вул. Басейна, 1/2-А, Шевченківський р-н, вул. Артема, 58/2-а, Позивач власними силами демонтував раніше розміщені там рекламні засоби.
З матеріалів справи вбачається, що 08.10.2015 року та 09.10.2015 року Позивачем було подано до Центру надання адміністративних послуг, утвореного при виконавчому органі Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) заяви про скасування дозволу № 26914-11, виданого на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1203 від 29.12.2010 року, дозволу № 28337-11, виданого на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 2432 від 21.12.2011 року.
Державними адміністраторами Центру надання адміністративних послуг Самутіною О.С. та Забавою О.Г. 08.10.2015 року та 09.10.2015 року було видано Позивачу описи документів, що надані до ЦНАП суб'єктом господарювання для виконання адміністративних послуг, які зберігаються у справі після отримання документів дозвільного характеру суб'єктом господарювання.
В описах, окрім іншого, зазначені терміни виконання адміністративних послуг та видачі Позивачу документів дозвільного характеру про скасування дії дозволів, а саме - 30.10.2015 року та 02.11.2015 року.
Правовідносини регулюються нормами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про рекламу», положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003 року «Про затвердження типових правил розміщення зовнішньої реклами» (надалі - Типові правила), рішення Київської міської ради № 37/6253 від 22.09.2011 року «Про затвердження порядку розміщення реклами в м. Києві» (надалі - Порядок).
У відповідності до статті 1 Закону України «Про рекламу» зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг; рекламні засоби - засоби, що використовуються для доведення реклами до її споживача.
Пунктом 2 Типових правил визначено, що дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці; вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб'єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами. Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад. Чисельність працівників органів місцевого самоврядування встановлюється відповідною радою у межах загальної чисельності, визначеної типовими штатами, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 13 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надання дозволу на розміщення реклами належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад як повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку.
Так, п. 1 розділу І Порядку, що дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу реклами на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який дає право на розміщення зовнішньої реклами; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг; КП "Київреклама" - комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковане Департаменту містобудування та архітектури та уповноважене виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) виконувати функції з укладення договорів, нарахування та отримання плати за право тимчасового користування місцями (для розміщення РЗ), які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва, його районів або повноваження щодо розпорядження якими здійснюють органи місцевого самоврядування м. Києва (далі - комунальна власність територіальної громади міста Києва), здійснювати контроль за надходженням плати за договорами, організовувати або здійснювати власними силами та засобами демонтаж самовільно встановлених рекламних засобів, забезпечувати виготовлення друкованої продукції, розміщення соціальної реклами та інформації соціального спрямування, надавати платні послуги та виконувати інші повноваження, передбачені цим Порядком та Статутом підприємства; дозвільний орган - Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке уповноважене виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) виконувати покладені на нього функції (у сфері розміщення зовнішньої реклами та реклами на транспорті, у ліфтах комунальної власності територіальної громади міста Києва), передбачені цим Порядком та Положенням про Департамент містобудування та архітектури.
Відповідно до пп. 2.1.4, пп. 2.1.6 п. 2.1 Розділу ІІ Порядку, Дозвільний орган: Реєструє та розглядає заяви розповсюджувачів реклами щодо надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу, скасування та продовження строку його дії; Здійснює підготовку та подає в установленому порядку проекти розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про надання дозволу, відмову у його наданні, продовження строку дії дозволу, відмову у його продовженні або скасування дозволу.
Згідно з пп. 16.1.1 п. 16.1 та п. 16.2 - п. 16.4 Розділу ІІ Порядку, Дозвіл скасовується на підставі відповідного розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до закінчення строку його дії за письмовою заявою розповсюджувача реклами. Дозвільний орган протягом п'яти робочих днів з дня виникнення підстав для скасування дозволу подає відповідний проект розпорядження до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) протягом п'яти робочих днів з дати одержання проекту розпорядження приймає відповідне рішення. Рішення про скасування дозволу фіксується у журналі обліку державного адміністратора та в журналі реєстрації дозвільного органу і видається державним адміністратором особисто або надсилається заявнику поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п'яти робочих днів з дати видання відповідного розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Протягом трьох днів з моменту отримання рішення про скасування дозволу розповсюджувач реклами зобов'язаний демонтувати РЗ, дозвіл на розміщення якого було скасовано.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що Відповідач протягом 5 днів повинен був розглянути заяви Позивача та прийняти відповідне рішення про скасування відповідного дозволу, проте, як свідчать матеріали справи, Відповідачем не вчинено жодних дій станом на час прийняття даної постанови.
Рішенням Київської міської ради № 338/9395 від 22.05.2013 року, з метою забезпечення надання адміністративних послуг в м. Києві, було утворено Центр надання адміністративних послуг апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та 10 відділів (Центрів) надання адміністративних послуг апаратів районних в м. Києві державних адміністрацій.
Реєстр адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) включає, в тому числі, й адміністративну послугу зі скасування дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами.
Порядок надання адміністративних послуг Центром надання адміністративних послуг виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) врегульовано Положенням про Департамент (Центр) надання адміністративних послуг виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженим рішенням Київської міської ради № 318/1183 від 02.04.2015 року (надалі - Положення).
У відповідності до п. 17, п. 18 та п. 29 Додатку 2 Положення, Київська міська рада, виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), а також директор Центру вносять суб'єктові надання адміністративної послуги пропозиції щодо необхідності внесення змін до затверджених інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг (зокрема для документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності). У разі внесення змін до законодавства щодо надання адміністративної послуги суб'єкт її надання своєчасно інформує про це Київську міську раду, а також директора Центру, готує пропозиції щодо внесення змін до інформаційних та/або технологічних карток згідно із законодавством. Прийняття від суб'єктів господарювання заяви про видачу документів дозвільного характеру та документів, що додаються до неї, декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства, видача (переоформлення, видача дублікатів, анулювання) документів дозвільного характеру, оформлених регіональними та місцевими дозвільними органами, та зареєстрованих декларацій здійснюються відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача, в частині щодо визнати протиправною бездіяльність Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо не прийняття рішення про скасування дії дозволу № 26914-11 на розміщення об'єкта зовнішньої реклами, дозволу № 28337-11 на розміщення рекламного засобу та видачі документу дозвільного характеру про скасування дії дозволів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо не прийняття рішення про скасування дії дозволу № 26914-11 на розміщення об'єкта зовнішньої реклами, дозволу № 28337-11 на розміщення рекламного засобу та видачі документу дозвільного характеру про скасування дії дозволів.
3. Стягнути з Виконавчого органу Київської міської ради - Київської міської державної адміністрації за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Шоколадниця-Україна" (ЄДРПОУ 33744608) судові витрати в сумі 1218,00 грн.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук