Постанова № 56395990, 03.03.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.03.2016
Номер справи
826/11926/15
Номер документу
56395990
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

03 березня 2016 року № 826/11926/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні

за позовомНаціональної телекомпанії Українидо Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ «Єврогазбанк» Оберемка Романа Анатолійовича Фонду гарантування вкладів фізичних осіб,про визнання дій та бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.

В С Т А Н О В И В:

Позивач, в особі Національної телекомпанії України (надалі - Позивачі), звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Єврогазбанк" Оберемка Романа Анатолійовича (надалі - Відповідач-1), Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (надалі - Відповідач-2) в якій просила визнати неправомірною бездіяльність Відповідача-1 та Відповідача-2 щодо неакцептування кредиторських вимог Позивача до АТ «Єврогазбанк» у розмірі 928 293 (дев'ятсот двадцять вісім тисяч двісті дев'яносто три) гривні 73 копійки; зобов'язати Відповідачів включити суму кредиторських вимог Позивача у розмірі 928 293 (дев'ятсот двадцять вісім тисяч двісті дев'яносто три) гривні 73 копійки до Реєстру акцептованих вимог кредиторів АТ «Єврогазбанк»; зобов'язати Відповідачів внести зміни до Реєстру акцептованих вимог кредиторів АТ «Єврогазбнк», якими акцептувати кредиторські вимоги Позивача у розмірі 928 293 (дев'ятсот двадцять вісім тисяч двісті дев'яносто три) гривні 73 копійки.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що Позивачем, в межах встановленого строку, заявлено Уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку щодо виплати всіх належних коштів, що знаходяться на рахунках позивача в розмірі 4 867 571,78 грн., проте, Відповідачі акцептували кредиторські вимоги Позивача лише у розмірі 3 939 278,05 грн.

В судовому засіданні, представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представники відповідачів, в судове засідання не з'явився, хоча про час, місце та дату розгляду справи були повідомлений належним чином.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.

Судом встановлено, що між Позивачем та АТ «Єврогазбанк» 30.04.2010 року було укладено Договір банківського рахунку № 1299. Відповідно до зазначеного Договору АТ Єврогазбанк» відкрив НТКУ поточний рахунок № 253053011299 в іноземних валютах.

Відповідно до п. 2.3.10 Договору, Банк зобов'язаний за дорученням клієнта здійснювати купівлю та продаж іноземної валюти у випадках, та в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Позивач 31.12.2013 року перерахував АТ «Єврогазбанк» кошти в розмірі 1 086 000,00 гривень за КЕКВ 2630 для купівлі іноземної валюти для сплати щорічних (членських) внесків ТОВ «EURONEWS» та 2172,00 гривень за КЕКВ 2240 відповідно до Положення « Про порядок видачі індивідуальних ліцензій на переказування іноземної валюти за межі України для оплати банківських металів та проведення окремих валютних операцій», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 17.06.2004 р. № 266.

Перерахування зазначених коштів підтверджується платіжними дорученнями №1800 та № 1801 від 30.12.2013 року.

Позивачу було відмовлено в отриманні індивідуальної ліцензії НБУ, у зв'язку із чим Позивач звернувся до АТ «Єврогазбанк» з вимогою повернути кошти у загальному розмірі 1 088 172,00 грн., які були перераховані на рахунок банку для купівлі валюти.

Відповідно до Повідомлення про невиконання розрахункового документа, АТ «Єврогазбанк» повернув кошти лише в розмірі 250 000,00 грн., а решту коштів у розмірі 838 172, 00 грн. банк узяв для облікування за позабалансовим рахунком № 98046005.

Крім того, 24.06.2014 року АТ «Єврогазбанк» здійснило для НТКУ обов'язковий продаж 50% іноземної валюти у розмірі 15 200,00 доларів США, що дорівнювало 90 121,73 грн. згідно офіційного курсу НБУ.

Зазначені кошти АТ «Єврогазбанк» не повернуло НТКУ та повідомило, що у зв'язку із браком коштів на кореспондентському рахунку Банк узяв ці кошти для обліку за позабалансовим рахунком № 98046005.

Залишок коштів на поточному рахунку НТКУ № 253053011299 складає: 212 099,93 швейцарських франків; 6 090,15 Євро; 2 746,69 доларів США.

Крім того, між НТКУ та АТ «Єврогзбанк» було укладено Договір № КК-EURO/210-214 від 01.11.2010 року про відкриття карткового рахунку № 260583011299 та обслуговування платіжної картки, залишок коштів на цьому рахунку становить 15,29 Євро.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 16 липня 2014 року №424 «Про віднесення публічного акціонерного товариства «Європейський Газовий Банк» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 16.07.2014 прийнято рішення № 57 про запровадження з 17.07.2014 тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в публічному акціонерному товаристві «Європейський Газовий Банк» (далі - АТ «Єврогазбанк»), код ЄДРПОУ 34693790, МФО 321024, місцезнаходження: проспект Московський, 16, м. Київ, 04073.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 17 листопада 2014 року №725 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію публічного акціонерного товариства «Європейський Газовий Банк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 18 листопада 2014 року №121 «Про початок процедури ліквідації АТ «Єврогазбанк» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації публічного акціонерного товариства «Європейський Газовий Банк».

На сайті Фонду гарантування вкладів розміщене оголошення http://www.fg.gov.ua/payments/evrogazbank-81.html про те, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 18 листопада 2014 року рішення №121 про початок ліквідації АТ «Єврогазбанк» Фонд з 25 листопада 2014 року розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку. Для отримання гарантованої суми відшкодування вкладникам необхідно звернутись до ПАТ «Банк «Київська Русь» та пред'явити паспорт і документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер), для цього попередньо необхідно зареєструватися у ПАТ «Банк «Київська Русь».

Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 18.12.2014 № 149 з 19.12.2014 відсторонено від виконання обов'язків уповноваженої особи Фонду на ліквідацію АТ «Єврогазбанк» Ковальова В.М. Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 18.12.2014 №150 Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію АТ «Єврогазбанк» з 19.12.2014 призначено провідного юрисконсульта відділу супроводження виведення неплатоспроможних банків з ринку департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Оберемка Р.А.

Позивач зазначає, що 05 грудня 2014 року звернулися до АТ «Єврогазбанк» із заявами № 8-02-19/2503 та № 8-02-19/2504 про визнання вимог кредитора та включення до реєстру вимог кредиторів на загальну суму 4 867 571,78 грн., проте Відповідачі акцептували кредиторські вимоги Позивача лише у розмірі 3 939 278,05 грн.

Не погоджуючись із вказаною бездіяльністю відповідачів, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

За визначенням статті 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" кредитор банку - це юридична або фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги до боржника щодо його майнових зобов'язань.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Таким чином, з викладеного вбачається, що Національна телекомпанія України належить до числа кредиторів АТ «Єврогазбанк»

Відповідно до частин другої та четвертої статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду в семиденний строк з дати прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку розміщує оголошення, що містить відомості про ліквідацію банку відповідно до частини третьої цієї статті, в усіх приміщеннях банку, в яких здійснюється обслуговування клієнтів.

Частина п'ята статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлює, що протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку.

Згідно з частиною першою статті 48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" на Уповноважену особу Фонду покладено здійснення зокрема повноважень по складанню реєстру акцептованих вимог кредиторів (внесення зміни до нього) та здійснення заходів щодо задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до частини другої статті 49 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону уповноважена особа Фонду здійснює такі заходи: 1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; 2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні уповноваженої особи Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів; 3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.

Згідно з пунктом 4.25 розділу 4 Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05 липня 2012 року №2 (далі по тексту - Положення №2), реєстр вимог подається до Фонду на пронумерованих, прошнурованих (прошитих) аркушах та засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку і відбитком печатки банку.

Відповідно до положень п.4.1. ст.4 розділу V Положення №2, з дня свого призначення уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку приступає до інвентаризації та оцінки майна неплатоспроможного банку з метою формування його ліквідаційної маси, а також складає реєстр акцептованих вимог кредиторів.

Згідно п.4.21. ст.4 розділу V Положення №2, уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку складає реєстр акцептованих вимог кредиторів за формою, визначеною в додатку 3 до цього Положення, на підставі балансу банку, до якого включає вимоги кредиторів у національній валюті в розмірах, які існували на дату прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Протягом 90 днів з дня опублікування відомостей у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" відповідно до вимог частини другої статті 45 Закону уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку здійснює такі заходи: визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; відхиляє вимоги в разі, якщо вони непідтверджені фактичними даними, що є в розпорядженні уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку, та в разі потреби заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів; складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, установлених цим Положенням та актами Фонду.(п.4.24 ст.4 розділу V Положення №2).

Відповідно до п.4.31. ст.4 розділу V Положення №2 у разі необхідності уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку вносить пропозиції щодо затвердження виконавчою дирекцією Фонду змін до реєстру акцептованих вимог на підставі: рішення суду, яке набрало законної сили;свідоцтва про право на спадщину за вимогами кредиторів, які визнані уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку та включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів;документів, які відповідно до законодавства України підтверджують правонаступництво юридичної особи внаслідок реорганізації, за вимогами кредиторів, яких включено до реєстру акцептованих вимог кредиторів;письмової відмови кредитора від вимог;клопотання уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку про виправлення помилки, допущеної нею чи попередньою уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку під час акцептування вимог кредиторів.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач листом № 17-16-21 від 13.05.2015 року, повідомлено про включення до реєстру вимог кредиторів АТ «Єврогазбанк» у розмірі 3 939 278,05 грн., черговість задоволення вимоги - 7.

Під час розгляду справи, неодноразово вносилися зміни до Реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Європейський газовий банк».

Згідно змін № 3 до переліку (реєстру) вимог кредиторів ПАТ «Європейський газовий банк» від 27.08.2015 року загальна суму акцептованих вимог Позивача становить 4 867 571,78 грн. (реєстр наявний в матеріалах справи).

Таким чином, після затвердження Фондом Реєстру акцептованих вимог кредиторів, за наявності підстав визначених законодавством, уповноважена особа, у разі необхідності може вносити пропозиції щодо затвердження змін до Реєстру акцептованих вимог, у зв'язку з чим, вимога позивача щодо зобов'язання уповноваженої особи Фонду акцептувати та включити до Реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Європейський газовий банк» вимогу Національної телекомпанії України на суму 4 867 571,78 грн. - не підлягає задоволенню, оскільки вимоги Позивача внесені в реєстр акцептованих вимог кредиторів.

Також, суд не погоджується з позовним вимогами про зобов'язання затвердити зміни до реєстру акцептованих вимог кредиторів, що пред'явлені до Фонду, у зв'язку з їх передчасністю, оскільки підставою для затвердження змін до реєстру акцептованих вимог кредиторів, в силу норм пункту 4.31 розділу 4 Положення, є пропозиції Уповноваженої особи щодо затвердження виконавчою дирекцією Фонду змін до реєстру акцептованих вимог.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій (прийнятих рішень).

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.Б. Федорчук