Справа № 278/128/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.03.16 м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області
у складі головуючого судді Дубовік О.М.,
за участю секретаря судового засідання Поліщук І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі адміністративні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області про скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, вказуючи, що він є мешканцем будинку АДРЕСА_1 шостого скликання від 12 лютого 2013 року відповідно до статей 28, 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" було затверджено тарифи на 2013 рік по водопостачанню, водовідведенню та обслуговуванню будинків для мешканців, які проживають у будинках за АДРЕСА_1 Позивач просить скасувати зазначене рішення сесії сільської ради №18 від 12.03.2013 року, мотивуючи тим, що відповідач не повідомив споживачів у засобі масової інформації про зміну цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, їх структуру, з обґрунтуванням необхідності таких змін. Також вважає, що спірне рішення підлягає скасуванню як таке, що порушує права споживачів, та яким затверджені економічно необгрунтовані тарифи на послуги з утримання будінків і споруд та прибудинкових територій.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримав повністю; просив суд, з урахуванням уточнених вимог, скасувати спірне рішення №18, прийняте 12.02.2013 року 23-ю сесією Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області, та стягнути з відповідача судовий збір у сумі 551,20 грн.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, просив суд слухати справу у його відсутність. Позов відповідачем визнано у повному об'ємі (а.с. 45а, 59).
Розглянувши позовну заяву, вислухавши пояснення позивача, ознайомившись з наданими письмовими поясненнями відповідача, дослідивши матеріали справи, письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що дослідженим матеріалам справи відповідають адміністративні правовідносини.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.1, ч.3 ст. 10 Закону України № 280 від 21.05.1997 року "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Згідно п.2 ч.1 ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону. Державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах: відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства.
Відповідно до ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Судом встановлено, що рішенням двадцять третьої сесії Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області шостого скликання від 12 лютого 2013 року за клопотанням філії «Зарічанська ДЕД» ДП «Житомирський облавтодор» відповідно до статей 28, 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" було затверджено тарифи на 2013 рік по водопостачанню, водовідведенню та обслуговуванню будинків для мешканців, які проживають у будинках за АДРЕСА_1 а саме: тарифи на квартирну плату, тарифи на водопостачання та водовідведення (при відсутності лічильника) (а.с.30).
У подальшому, на підставі зауважень до калькуляції тарифів, наведене рішення було призупинене рішенням Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 48 від 24.05.2013 (а.с. 13). Постановою апеляційного адміністративного суду від 22.01.2014, яке набрало законної сили, про зупинення на невизначений термін дію рішення Ради щодо тарифів по будинкам АДРЕСА_1 було скасоване.
05.03.2014 рішенням №1.16-14 р адміністративної колегієї Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України встановлено порушення ДП «Житомирський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в особі філії «Зарічанська ДЕД» законодавства про захист економічної конкуренції в частині застосування економічно необґрунтованих тарифів та зобов'язано припинити ці порушення (а.с. 9-18).
Рішенням № 47 33-ї сесії Зарічанської сільської ради шостого скликання від 26.03.2014 знову було скасовано рішення №18 про затвердження тарифів від 12.02.2013 (а.с. 7-8). Постановою від 02.03.2015 року Житомирського районного суду Житомирської області, яка набрала законної сили 13.03.2015 року, позов ДП «Житомирський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення 33-ї сесії шостого скликання Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області №48 від 26 березня 2014 року «Про скасування рішення №18 23-ї сесії Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 12 лютого 2013 року «Про затвердження тарифів по будинкам АДРЕСА_1
Відтак, на момент розгляду справи спірне рішення №18 від 12 лютого 2013 року Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області не скасоване та діє.
Відповідно до п.2.3 Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженогонаказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.07.2012 р. N 390 - суб'єктами господарювання, що надають комунальні послуги (послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)), до відома споживачів доводиться інформація про загальний розмір тарифу та його структуру (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість); обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо). Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності) та, за необхідності, шляхом розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.
Відповідно до листа віх. №17 сільського голови Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 19.01.2016 року ОСОБА_3 рішення №18 двадцять третьої сесії Зарічанської сільської ради шостого скликання «Про затвердження тарифів по будинкам АДРЕСА_1 від 12.02.2013 року в засобах масової інформації не оприлюднювалось і до відома мешканців не доводилось (а.с. 6). Зазначений факт також порушує права споживачів зазначених послуг, зокрема, позивача.
Крім того, рішенням Антимонопольного комітету від 05.03.2014 року №1.16/р по справі №4.7.2-111/2013 визнано дії ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" в особі філії "Зарічанської ДЕД", які полягають у встановленні та застосуванні з 01.03.2013 року економічно необгрунтованих тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, у вигляді зловживання монопольним становищем шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку (а.с.9-12).
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено невідповідність рішення органу місцевого самоврядування правовим актам вищої юридичної сили та порушення порядку повідомлення споживачів про зміну тарифів на водокористування з обґрунтуванням її необхідності та врахування позиції територіальної громади, в зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню, а рішення сесії Зарічанської сільської ради шостого скликання від 12.02.2013 року № 18 "Про затвердження тарифів по будинкам АДРЕСА_1" слід визнати протиправним та скасувати.
Згідно частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд сприсуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 122, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області про скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 18 23-ї сесії ради шостого скликання від 12.02.2013 року Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області "Про затвердження тарифів по будинкам АДРЕСА_1
Стягнути з відповідача Зарічанської сільської ради Житомирського району Житомирської області, юридична адреса: с. Зарічани, пров. Шкільний, 8-Б, код ЄДРПОУ 04347284, на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний код платника податку невідомий, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, судовий збір у сумі 551,20 грн.
Постанова суду вступає в законну силу після спливу строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.М. Дубовік