Постанова № 56391901, 18.02.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2016
Номер справи
810/5977/15
Номер документу
56391901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

18 лютого 2016 року Справа № 810/5977/15

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий - суддя Волков А.С.,

фіксування судового засідання технічними засобами та ведення журналу забезпечував секретар судового засідання Гузік М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "РАДИКАЛ БАНК" Савельєвої Анни Миколаївни, третя особа - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "РАДИКАЛ БАНК" Савельєвої Анни Миколаївни, третя особа - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб , в якому просив суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "РАДИКАЛ БАНК", які мають на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського рахунку від 09.07.2015 № 18118/П-1-980;

зобов'язати відповідача подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського рахунку від 09.07.2015 № 18118/П-1-980.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що уклав з ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" договір банківського рахунку, на який були зараховані кошти, що надійшли як грошовий переказ з рахунку іншої особи. У цей же день Національний банк України прийняв рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію цього банку, а Фонд гарантування вкладів фізичних осіб призначив уповноважену особу Фонду, якій делегував усі повноваження ліквідатора банку, у тому числі й щодо задоволення вимог кредиторів. У подальшому позивач звернувся до уповноваженої особи на ліквідацію банку із заявою про включення його до реєстру вкладників для виплати за рахунок Фонду гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом, однак уповноважена особа, на думку позивача, неправомірно відмовила йому у включенні до реєстру владників.

Відповідач позову не визнав, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що операція (транзакція) з виконання грошового переказу з рахунку іншої особи та зарахування безготівкових коштів на рахунок позивача є нікчемною, оскільки її виконання здійснювалось поза межами робочого та операційного часу банку 09.07.2015 о 23:52. На думку відповідача, операція здійснювалась виключно з метою документального оформлення підстав для забезпечення одержання відшкодування за рахунок коштів Фонду за вкладом іншої особи понад гарантовану суму. Відповідач також зазначив, що з метою застосування наслідків недійсності правочинів (реституції) на день судового розгляду транзакція по зарахуванню коштів на рахунок позивача була відмінена банком і кошти були повернуті на рахунок ініціатора грошового переказу. Таким чином, на рахунку позивача кошти відсутні і, як наслідок, відсутні підстави для включення позивача до реєстру владників.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши представлені сторонами документи та інші зібрані по справі матеріали, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Публічне акціонерне товариство "РАДИКАЛ БАНК" є юридичною особою, що зареєстрована 22.03.2010 (номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 1 339 102 0000 006509).

Постановою Правління Національного банку України від 09.07.2015 р. № 452/БТ Публічне акціонерне товариство "РАДИКАЛ БАНК" віднесено до категорії неплатоспроможних.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.07.2015 р. № 130 з 10 липня 2015 року розпочато процедуру виведення ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації, призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "РАДИКАЛ БАНК".

В силу положень статті 36 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" з 10 липня 2015 року призупинені всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту), повноваження усіх органів управління банку та органів контролю перейшли до Фонду, припинено задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.

9 липня 2015 року, у день прийняття виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб рішення про запровадження в ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" тимчасової адміністрації (від 09.07.2015 р. № 130) та напередодні запровадження заборони на задоволення вимог кредиторів згідно із статтею 36 вказаного Закону, між ОСОБА_1 та ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" укладено Договір банківського рахунку № 18118/П-1-980 та відкрито поточний рахунок № НОМЕР_1.

Представники позивача стверджували, що у цей же день, 09.07.2015 з поточного рахунку № НОМЕР_2, що належить ОСОБА_3, на рахунок № НОМЕР_1, відкритий ОСОБА_1, на підставі платіжного доручення від 09.07.2015 № 8584 були перераховані кошти у сумі 200000,00 грн. призначенням платежу "Приватний переказ".

З виписки по особовому рахунку позивача убачається, що транзакція із зарахування на рахунок позивача коштів у сумі 200000,00 грн. в операційній системі ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" АБС Б-2 проведена 09.07.2015 о 23:52:52.

У подальшому постановою Правління Національного банку України від 09.11.2015 р. № 769 прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "РАДИКАЛ БАНК".

На підставі вказаної постанови НБУ виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 09.11.2015 р. № 203 про початок процедури ліквідації ПАТ "РАДИКАЛ БАНК", призначено уповноважену особу Фонду - Савельєву Анну Миколаївну, якій делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ "РАДИКАЛ БАНК", визначені статтями 37, 38 47-51 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", на два роки з 10 листопада 2015 року до 09 листопада 2017 року включно.

На виконання вимог статей 37, 38 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" з метою забезпечення перевірки правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою статті 38 вказаного Закону уповноваженою особою Фонду видано наказ від 09.11.2015 р. № 204 "Про визнання правочинів нікчемними", в якому визначені критерії, за якими мають оцінюватися правочини і транзакції банку на предмет висновків щодо їх дійсності.

Так, відповідно до вказаного наказу ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" вирішив вважати нікчемними, зокрема такі правочини: транзакції у системі АБС Б-2 з розміщення коштів на депозитний/поточний рахунок клієнта 09.07.2015 поза межами робочого часу та/або операційного дня.

У листопаді 2015 року позивач звернувся до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із заявою про включення до його до реєстру вкладників для виплати за рахунок Фонду гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом.

Згідно з повідомленням ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" від 10.12.2015 № 4705/15, підписаним уповноваженою особою Фонду гарантування на ліквідацію ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" Савельєвою А.М., банк, посилаючись на положення статей 37, 38 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", статті 202, 203, 215, 216, 236 Цивільного кодексу України повідомив позивачу, що вважає нікчемним правочин - транзакцію з перерахування коштів на поточний рахунок позивача з поточного рахунку іншої особи на підставі платіжного доручення від 09.07.2015 № 8584, оскільки він вчинений 09.07.2015 в операційній системі АБС Б-2 поза межами операційного часу банку о 23:52.

Відповідач під час судового розгляду стверджував, що правочини позивача - договір банківського рахунку і транзакція з поповнення його рахунку є нікчемними вчинені позивачем і посадовими особами банку з метою забезпечення одержання відшкодування за рахунок коштів Фонду за вкладом іншої особи понад гарантовану суму.

Як вже зазначалось судом, договір банківського рахунку і транзакція з поповнення рахунку здійснювались між банком і позивачем 9 липня 2015 року, у день прийняття виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб рішення про запровадження в ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" тимчасової адміністрації (від 09.07.2015 р. № 130) та напередодні запровадження заборони на задоволення вимог кредиторів згідно із статтею 36 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Враховуючи високу вірогідність витоку інсайдерської інформації з Національного банку України або Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, будь-які незвичайні або нетипові фінансові операції банку та його клієнтів, внаслідок яких здійснюється виведення активів банку або вчиняються дії (правочини), спрямовані на уникнення обмежень, що в силу закону застосовуються до неплатоспроможного банку, потребують ретельної перевірки.

У зв'язку з цим суд витребував від відповідача докази на підтвердження його висновків про нікчемність банківської операції із здійснення грошового переказу з рахунку іншої фізичної особи та їх зарахування на поточний рахунок позивача.

На підставі довідки ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" щодо відкритих рахунків та журналу відкритих рахунків за період з 01.01.2015 по 08.07.2015, суд встановив, що банк у зазначеному періоді відкрив 580 поточних рахунків фізичних осіб (за балансовим рахунком 2620).

У той же час, лише в один день 9 липня 2015 року співробітниками ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" фізичним особам відкрито 503 поточних рахунки за балансовим рахунком 2620.

На підставі акту службового розслідування від 16.10.2015, затвердженого уповноваженою особою Фонду 19.10.2015, пункту 5.3 розділу 5 Правил внутрішнього трудового розпорядку ПАТ "РАДИЙКАЛ БАНК", затверджених рішенням правління ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" (протокол від 23.01.2012 № 1), суд встановив, що операційний день і операційний час для департаменту БЕК-офісу (структурний підрозділ Головного офісу) встановлено в межах робочого дня з 9-00 по 18-00.

З витягу з журналу відкриття аналітичних рахунків убачається, що поточний рахунок № НОМЕР_1 був фактично відкритий в операційній системі банку АБС Б-2 09.07.2015 о 21 год. 57 хв. посадовою особою ПАТ "РАДИКАЛ БАНК" Насвіт Л.А. (NASVITLA), номер транзакції 458139.

З виписки по особовому рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 убачається, що транзакція по перерахуванню коштів у сумі 200000,00 грн. з призначенням платежу "Приватний переказ" з рахунку № НОМЕР_2 ОСОБА_3 на рахунок позивача проведена банком 09.07.2015 о 23:52:52.

Це означає, що відкриття рахунку позивачу, прийняття і опрацювання платіжного доручення ОСОБА_3, зарахування коштів на щойно відкритий рахунок позивача відбувались у позаопераційний час 09.07.2015 у проміжок з 21 год. 57 хв. по 23 год. 52 хв.

Суд також встановив, що ОСОБА_3 09.07.2015 о 23:52 здійснила два приватних перекази зі свого рахунку № на суму 2000000,00 грн. кожний, з яких: 200000,00 грн. на рахунок № НОМЕР_1 ОСОБА_5; 200000,00 грн. - на рахунок № НОМЕР_2 ОСОБА_6.

На підставі виписки по особовому рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 суд також встановив, що 09.12 2015 з рахунку було списано суму 200000,00 грн. та повернуто на рахунок № НОМЕР_2 ОСОБА_3 з призначенням платежу "Повернення коштів згідно з наказом № 227 від 04.12.2015 у зв'язку з визнанням транзакції № 8584 від 09.07.2015 нікчемною".

На день судового розгляду залишок коштів на рахунку позивача становить 0,00 грн.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

У справі, що розглядалась, не зважаючи на використані позивачем формулювання позовних вимог (зміст позову) "визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення до переліку вкладників та про зобов'язання відповідача подати інформацію щодо позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом", справжнім матеріальним предметом позову (тим, відносно чого позивач вимагає постановлення судового рішення) є вимога про присудження на його користь грошей, які неплатоспроможний боржник (банк) має йому повернути відповідно до умов цивільного правочину - договору банківського рахунку.

Це означає, що вимоги позивача мають цивільно-правову природу і їх правова оцінка має відбуватися судом в адміністративному судовому процесі з урахуванням вимог цивільного законодавства та визначеної законом компетенції судів.

Як вже зазначалось, підставу позову утворюють такі обставини: позивач уклав з банком договір банківського рахунку на який були зараховані гроші, але у подальшому банк був визнаний неплатоспроможним, тому позивач вимагає від відповідача (уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб) вчинення певних дій, що мають забезпечити повернення позивачу боргу.

Суд також встановив, що відповідач не визнає позову і відмовляється виконувати зобов'язання банку перед позивачем з тих мотивів, що вважає укладений правочин є нікчемним. На його думку, транзакція з переказу коштів з рахунку однієї фізичної особи і їх зарахування на рахунок позивача є нікчемною і мала на меті утворити підстави для виплати грошей для одержання відшкодування за рахунок коштів Фонду за вкладом іншої особи понад гарантовану суму. Крім того, у зв'язку з повернення банком коштів на рахунок ініціатора грошового переказу залишок коштів на рахунку позивача становить 0,00 грн., таким чином, підстави для включення позивача до переліку вкладників відсутні.

Суд зазначає, що для вирішення даної справи необхідно надати оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, з точки зору їх належності до публічного чи приватного права, встановити їх зміст та суб'єктний склад.

Відповідно до статті 77 Закону України від 07.12.2000 № 2121-III "Про банки і банківську діяльність" Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у день отримання рішення Національного банку України про ліквідацію банку набуває прав ліквідатора банку та розпочинає процедуру його ліквідації відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Статтею 3 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон № 4452-VI) визначено, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб є юридичною особою публічного права, установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.

Основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку, на виконання якого Фонд виконує такі функції: здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження всіх або частини активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку (ст. 4 Закону № 4452-VI).

Положеннями статті 34 Закону № 4452-VI передбачено, що Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних. Виконавча дирекція Фонду не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних призначає з числа працівників Фонду уповноважену особу Фонду (кілька уповноважених осіб Фонду), якій Фонд делегує всі або частину своїх повноважень тимчасового адміністратора.

В силу статті 36 Закону № 4452-VI з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Фонд набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення. На період тимчасової адміністрації усі структурні підрозділи, органи та посадові особи банку підпорядковуються у своїй діяльності Фонду та уповноваженій особі Фонду в межах повноважень, встановлених цим Законом та делегованих Фондом, і діють у визначених Фондом/уповноваженою особою Фонду межах та порядку.

Частина п'ята статті 36 Закону № 4452-VI містить перелік зобов'язань банку, які не підлягають виконанню в силу обмежень, які виникають внаслідок прийняття Фондом рішення про виведення банку з ринку та запровадження тимчасової адміністрації. Так, під час тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку (п.1 ч. 5 ст. 36 Закону № 4452-VI).

У той же час, згідно з частиною шостою статті 36 Закону № 4452-VI обмеження, встановлене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті (щодо мораторію на задоволення вимог вкладників), не поширюється на зобов'язання банку щодо виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України.

З метою забезпечення виконання зобов'язань банку, передбачених пунктом 1 цієї частини, Фонд має право надати банку цільову позику. Виплати за такими зобов'язаннями за рахунок цільової позики Фонду мають розпочатися не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більш як 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

В силу статті 37 Закону № 4452-VI Фонд безпосередньо або уповноважена особа Фонду, в разі делегування їй повноважень, має право: вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку; укладати від імені банку будь-які договори (вчиняти правочини), необхідні для забезпечення операційної діяльності банку, здійснення ним банківських та інших господарських операцій, з урахуванням вимог, встановлених цим Законом; повідомляти сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; заявляти від імені банку позови майнового та немайнового характеру до суду, у тому числі позови про винесення рішення, відповідно до якого боржник банку має надати інформацію про свої активи; приймати на роботу, звільняти з роботи чи переводити на іншу посаду будь-кого з керівників чи працівників банку, переглядати їх службові обов'язки, змінювати розмір оплати їх праці з додержанням вимог законодавства України про працю тощо.

Уповноважена особа Фонду діє від імені банку в межах повноважень Фонду (ч. 3 ст. 37 Закону № 4452-VI).

На виконання своїх повноважень уповноважена особа Фонду діє без довіреності від імені банку, має право підпису будь-яких договорів (правочинів), інших документів від імені банку (п. 1 ч. 4 ст. 37 Закону № 4452-VI).

На підставі системного аналізу положень статті 72 Закону України від 07.12.2000 № 2121-III "Про банки і банківську діяльність", статей 3, 4, 34 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" суд дійшов висновку, що Фонд як юридична особа публічного права виконує владну управлінську (регуляторну) функцію у відносинах з учасниками системи гарантування вкладів фізичних осіб щодо забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

У той же час, з аналізу статей 36, 37 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вбачається, що Фонд або уповноважені ним особи, в разі, коли вони виконують функції органів управління неплатоспроможного банку у відносинах з приводу виконання зобов'язань банку перед вкладниками чи будь-якими іншими фізичними чи юридичними особами, у трудових відносинах з працівниками банку, діють як законі представники суб'єкта приватного права - банку.

Статтею 26 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Згідно з положеннями статті 27 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника.

Протягом трьох робочих днів (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 20 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.

Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів вкладникам, їх уповноваженим представникам чи спадкоємцям у національній валюті України з наступного робочого дня після затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстру вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування (ст. 28 Закону № 4452-VI).

В силу пункту 1 частини першої статті 29 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд набуває прав кредитора банку на загальну суму, що підлягає відшкодуванню вкладникам такого банку на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, у тому числі на суму цільової позики, наданої банку протягом дії тимчасової адміністрації.

Аналіз положень статті 26, 27, 28 та 29 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" дозволяє дійти висновку, що правові відносини, які виникають між вкладником і Фондом з приводу виплати суми відшкодування коштів за вкладом є похідними від цивільно-правового правочину - договору банківського рахунку чи договору вкладу, на підставі якого у вкладника виникає право вимагати від Фонду виплати сум гарантованого відшкодування коштів за вкладом. Це означає, що відносини між вкладником і Фондом є також цивільно-правовими, адже, не зважаючи на те, що Фонд у цьому випадку здійснює визначену законом гарантійну функцію, він набуває прав кредитора неплатоспроможного банку за виконаними замість банку зобов'язаннями. Правовим наслідком такої виплати, який настає в силу закону, є заміна кредитора у зобов'язані, що виникло з договору банківського рахунку чи договору вкладу: замість фізичної особи усіх прав вкладника набуває Фонд.

Відповідно до частини другої статті 38 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті. В силу положень частини десятої цієї статті це повноваження також може бути делеговане Фондом уповноваженій особі.

У справі, що розглядалась, суд встановив, що приводом для відмови уповноваженої особи Фонду (ліквідатора) у включенні позивача до переліку вкладників став її висновок про те, що транзакція з переказу коштів з рахунку однієї фізичної особи та їх зарахування на рахунок поточний позивача є нікчемною, оскільки мала на меті забезпечити одержання відшкодування за рахунок коштів Фонду за вкладом іншої особи понад гарантовану суму. Крім того, відповідач стверджував, що транзакція по зарахуванню коштів з рахунку іншої особи на рахунок позивача була відмінена банком і кошти були повернуті на рахунок ініціатора грошового переказу. Таким чином, на рахунку позивача кошти відсутні, відсутні також і підстави для включення позивача до реєстру владників. Наведене свідчить, що уповноважена особа, поєднуючи одночасно функції законного представника банку і Фонду, фактично вчинила певні дії, які мають прямий зв'язок з виконанням банком своїх зобов'язань перед позивачем за договором банківського рахунку.

У зв'язку з цим суд зазначає, що згідно з частиною першою статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним (ч.1, 5 ст. 203 ЦК України).

Згідно з частинами першою - третьою статті 203 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Правові наслідки недійсності (нікчемності) правочину передбачені статтею 216 Цивільного кодексу України, відповідно до якої недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

У той же час статтею 235 Цивільного кодексу України передбачено, що удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили. Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

Не обговорюючи питання правильності застосування уповноваженою особою положень Цивільного кодексу України та частини третьої статті 38 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" щодо недійсності правочинів, вчинених позивачем і банком, суд констатує, що питання дійсності правочину і виконання сторонами правочину договірних зобов'язань становлять предмет спору, який має розглядатися в порядку цивільного судочинства.

Спір з приводу виплати Фондом позивачу гарантованої суми відшкодування за вкладом, з огляду на наведені вище доводи, також є цивільно-правовим і похідним від результату вирішення спору щодо дійсності правочинів, вчинених позивачем і банком.

Жодних фактів, які б свідчили про порушення Фондом гарантування вкладів фізичних осіб чи уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку прав позивача у сфері публічно-правових відносин, позивач суду не навів і не доказав. Такі факти також не були виявлені судом під час судового розгляду.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "РАДИКАЛ БАНК" Савельєвої Анни Миколаївни, третя особа - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Волков А.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 23 лютого 2016 р.