Постанова № 56385718, 11.03.2016, Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
11.03.2016
Номер справи
349/185/16-а
Номер документу
56385718
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 349/185/16-а

Провадження № 2-а/349/7/16

П О С Т А Н О В А

іменем України

11 березня 2016 року м. Рогатин

Суддя Рогатинського районного суду Івано-Франківської області Могила Р.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій під час перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії,

в с т а н о в и в :

18 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області, в якому просить:

- визнати неправомірними дії останнього щодо відмови їй у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в заробітну плату для нарахування пенсії;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру її пенсії, з розрахунку 90 відсотків від суми її заробітної плати, з урахуванням вищезазначених виплат, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачені страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування та які вказані у довідках від 08 лютого 2016 року №187/10/09-10-05/11 та №189/10/09-10-05/12 та виплатити їй різницю між виплаченим та перерахованим розмірами пенсії, починаючи з 18 серпня 2015 року;

- зобов'язати управління ПФУ в Рогатинському районі Івано-Франківської області в подальшому проводити нарахування та виплату пенсії з урахуванням цих виплат.

В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що 20 серпня 2011 року їй призначено пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», в розмірі 90 відсотків від суми її заробітної плати, але без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. 09 лютого 2016 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області із заявою про перерахунок розміру пенсії, з включенням до заробітку для обчислення пенсії вищезазначених виплат, однак їй було відмовлено. Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними, оскільки суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

02 березня 2016 року відповідач подав суду письмові заперечення, в яких посилається на те, що згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не можуть бути враховані для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Також вважає, що відсутні підстави для перерахунку пенсії державного службовця в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, оскільки були внесені зміни до ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу» та зменшено відсоток від заробітної плати для обчислення пенсії до 60 відсотків.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволення, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та з 20 серпня 2011 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

09 лютого 2016 р. ОСОБА_1 звернулася до УПФ України в Рогатинському районі Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, однак відповідач листом від 11 лютого 2016 року повідомив, що підстави для проведення перерахунку позивачу пенсії державного службовця відсутні .

Суд вважає, що такі дії УПФ України в Рогатинському районі Івано-Франківської області є неправомірними з огляду на наступне.

Так, статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби. При цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Відповідна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 08 липня 2015 р. № 732/48/15-а.

Таким чином, при перерахунку пенсії державного службовця має враховуватись відсоток суми заробітної плати, який було визначено позивачу при призначенні пенсії, а саме 90 відсотків.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами 2, 6 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМ України.

Постановою КМ України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім цього суд звертає увагу на те, що положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Так, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.

Відповідна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 28 травня 2013 року (№21-97а13), від 04 березня 2014 року (№ 21-3а14), від 16 вересня 2014 року (№21-314а14), які відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень і для всіх судів України.

Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації зарплати, згідно з поданими довідками про заробітну плату № 187/10/09-10-05/11 та № 189/10/09-10-05/12 від 08 лютого 2016 року є підставними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 99,183-2,186, 254 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в заробітну плату для нарахування пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які вказані у довідках № 187/10/09-10-05/11 та № 189/10/09-10-05/12 від 08 лютого 2016 року, з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області виплатити ОСОБА_1 різницю між виплаченим та перерахованим розмірами пенсії, починаючи з 18 серпня 2015 року та надалі виплачувати пенсію згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови .

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Р.Г. Могила