Постанова № 56381187, 09.03.2016, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
09.03.2016
Номер справи
265/775/16-а
Номер документу
56381187
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №265/775/16-а

Провадження №2-а/265/41/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2016 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді - Козлова Д. О.,

за участі секретаря - Жданової І. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх вимог посилалась на те, що вона є пенсіонером та перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, отримуючи пенсію як держслужбовець за Законом України «Про державну службу», якій при призначенні пенсії було враховано заробіток з 1 квітня 2007 року по 31 березня 2009 року з розрахунку 83% від суми зарплати. При розрахунку коефіцієнту заробітку за період 2009-2011 роки представниками відповідача було враховано в пенсію надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких нею було сплачено страхові внески до пенсійного фонду. На підставі переліченого 27 серпня 2015 року вона звернулась до відповідача із письмовою заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням переліченого, однак рішенням УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя від 31 серпня 2015 року № 5142 у перерахунку їй було відмовлено. Не погоджуючись із відмовою відповідача зазначала, що згідно із довідкою за період з 2007 рік по 2009 рік нею було отримано надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 73259,32 грн., тому просила суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову їй у перерахунку пенсії, зобов'язавши провести перерахунок пенсії позивачки з урахуванням надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, отриманих за період з 1 квітня 2007 року по 31 березня 2009 року із розрахунку 83% від суми її зарплати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стягнувши також судові витрати по зверненню до суду на її користь.

В судове засідання, ані позивачка, ОСОБА_1, ані її представник, яка діє на підставі довіреності, ОСОБА_2, не з'явились, надавши суду заяву з проханням вирішити вказану справу у їх відсутність, наполягаючи на задоволенні позову.

Представник відповідача, яка діє на підставі довіреності, ОСОБА_3, у судовому засіданні, заперечуючи проти задоволення заявлених вимог, посилалась на письмові заперечення, вважаючи, що підстав для задоволення позову ОСОБА_1 немає.

Згідно із письмовими запереченнями Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя вбачається, що позивачка дійсно перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя, отримуючи пенсію за віком за Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з 18 квітня 2009 року. При цьому за ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії в разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Також зауважували, що рішенням від 31 серпня 2015 року № 5142 позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії лише щодо врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб. В той же час премії та надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи враховані при розрахунку пенсії позивачки. Обґрунтовуючи законність ухваленого рішення представники відповідача посилались на п. 2.3 ст. 2 «Інструкції про статистику заробітної плати», затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 27 січня 2004 року № 114/8713, за яким матеріальна допомога, яка носить системний характер, і надається всім або більшості робітників - входить в склад фонду оплати праці. Згідно ж до п. 2 Постанови КМУ «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» № 2288 від 13 грудня 1999 року керівникам органів і головам рад, зазначених у п. 1 цієї постанови, надане право у межах установленого фонду оплати праці встановлювати спеціалістам і службовцям надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50 % посадового окладу та надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. За Постановою КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій» та Постанови КМУ від 23 квітня 2003 року № 851 «Про внесення змін до Постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865» при визначенні пенсії до заробітку для обчислення пенсій матеріальна допомога не включається, оскільки є одноразовою виплатою, а не складовою частиною заробітної плати. Матеріальна допомога, що надавалась позивачки не мала системний характер, а тому не може бути врахована при перерахунку пенсії. Додавали, що у ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці» відсутнє визначення поняття матеріальної допомоги, а матеріальні виплати і матеріальна допомога це не ідентичними поняттями, тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу зарплати державного службовця немає. На підставі цього факт утримання із суми такої допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії. Також посилались на лист ВАСУ «Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення (за результатами справ, розглянутих Вищим адміністративним судом України у касаційному порядку)» та на Узагальнення судової практики ВАСУ з розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам. Додавали, що пенсія позивачці призначена в розрахунку 83% від розміру її зарплати. Однак на момент звернення позивача за перерахунком пенсії, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% суми їх заробітної плати, з якої було сплачена єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому підстав для врахування при перерахунку пенсії показника 83% від заробітної плати також немає. На підставі переліченого просили суд відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши представника відповідача, вивчивши письмові докази, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що не заперечувалось сторонами, та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя з 18 квітня 2009 року, отримуючи пенсію за віком, призначену на підставі Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про державну службу», що вбачається з відповіді УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя від 25 грудня 2015 року (а. с. 8).

З рішення УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя від 31 серпня 2015 року № 5142 вбачається, що за заявою ОСОБА_1 від 27 серпня 2015 року про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально-побутових питань представниками відповідача позивачці було відмовлено у проведенні такого перерахунку пенсії з посиланням на неналежність допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань до складу заробітної плати (а. с. 7).

Згідно із довідкою від 28 квітня 2015 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», наданої Департаментом фінансів Маріупольської міської ради ОСОБА_1 за період з 1 квітня 2007 року по 31 березня 2009 року, вбачається, що на всі виплати, включені у довідку, були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При цьому з довідки також вбачається, що сума заробітку позивачки за вказаний період становить 73259,32 грн., на яку були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а в графі інші виплати вказано на суму 16764,52 грн., в які була включена матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 12340,92 грн. та допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 4423,60 грн. (а. с. 9).

За змістом ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

На підставі ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент виходу на пенсію позивачки) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент подання заяви на перерахунок пенсії ОСОБА_1.) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно до ч. 8 ст. 37 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Правлінням Пенсійного фонду України на підставі постанова від 14 лютого 2011 року № 5-1 було затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з обов'язковою вказівкою у довідці інших виплат з наданням їх розшифрування, де передбачено, що з усіх виплат, які вказані в цій довідці, нараховуються та сплачуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За ст. 1 Закону України «Про оплату праці» вбачається, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці, яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно із пп. 3 п. 2 Постанови від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» надано право керівникам органів, у межах затвердженого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Відповідно до Наказу Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5 було затверджено «Інструкцію зі статистики заробітної плати», розроблену відповідно до Закону України «Про оплату праці», за п. 2.3 якої вбачається, що інші заохочувальні та компенсаційні виплати включають винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. До них належать крім іншого матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

При цьому згідно із п. 1.3 вказаної Інструкції до фонду оплати праці входить: фонд основної заробітної плати; фонд додаткової заробітної плати; інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

В той же час відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої ч. 3 ст. 24 цього Закону.

Аналізуючи наведені норми у їх сукупності суд встановив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватись у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну правову позицію також було викладено Верховним Судом України у його постанові від 20 лютого 2012 року, де Верховний Суд України зазначив, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати державного службовця.

Таким чином, суд зауважує, що за вказаним спором щодо визначення виплат для обчислення пенсії позивачу необхідно перевагу надавати саме спеціальним нормам, передбаченим ст. 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону «Про пенсійне забезпечення», а не загальним нормам, що викладені у Законі України «Про державну службу» та Законі України «Про оплату праці».

Суд зазначає, що факт утримання із сум допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань страхових внесків або збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підставою для включення таких виплат до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

З урахуванням наведеного суд відхиляє доводи представників відповідача та їх посилання на постанови КМУ та практику ВАСУ щодо не можливості включення та врахування при обрахунку пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

За таких обставин суд встановив, що дії відповідача були неправомірними щодо відмови врахувати при перерахунку пенсії позивачці суми допомоги на оздоровлення та суми допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

На підставі переліченого позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають задоволенню шляхом визнання незаконним та скасування рішення відповідача від 31 серпня 2015 року № 5142 та зобовязання УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Однак суд вважає, що позовні вимоги, заявлені ОСОБА_1 щодо зобовязання УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премій не підлягають задоволенню, оскільки в судовому засіданні не було встановлення факту не зарахування представниками відповідача таких сум при обчисленні пенсії ОСОБА_1

Крім того вивченими по справі доказами судом було встановлено, що ОСОБА_1 27 серпня 2015 року зверталась до відповідача за перерахунком її пенсії лише щодо врахування при такому перерахунку її матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином порушення прав ОСОБА_1 щодо не врахування при обрахунку її пенсії представниками відповідача сум надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премій, які наведені у довідці Департаменту Маріупольської міської ради від 28 квітня 2015 року, судом не було виявлено.

В той же час суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З огляду на наведені норми суд погоджується із доводами представника відповідача та вважає за необхідне зобов'язати представників УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 1 вересня 2015 року, внаслідок звернення за таким перерахунком позивачки саме 27 серпня 2015 року.

Також суд зауважує, що на підставі ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи наведені норми Основного Закону України та на підставі того, що ОСОБА_1 пенсія була призначена 18 квітня 2009 року, а 27 серпня 2015 року вона звернулась до відповідача за її перерахунком, то посилання представників відповідача на необхідність застосування чинних положень Закону України «Про державну службу» щодо 60-відсоткового розміру суми заробітної плати при проведені перерахунку пенсії позивачці, не грунтуються на законі, тому не можуть бути прийняті судом до уваги при вирішенні наявного спору.

Згідно із ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, оскільки при зверненні до суду із вказаним позовом ОСОБА_1 сплатила суду судовий збір в розмірі 551,20 грн., то враховуючи часткове задоволення заявлених позивачкою позовних вимог, на користь ОСОБА_1 з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань підлягає стягненню витрати останньої по сплаті судового збору в сумі 275,60 грн.

Керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167, 181 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецькій області № 5142 від 31 серпня 2015 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, починаючи з 1 вересня 2015 року, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, нарахованих за період з 1 квітня 2007 року по 31 березня 2009 року, із розрахунку 83% від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В задоволенні решти заявлених вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1, ІПН: НОМЕР_1, яка в місті Маріуполі зареєстрована по АДРЕСА_1, за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області витрати по сплаті судового збору в сумі 275,60 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а особами що не були присутні при проголошенні - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя