ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
з питань забезпечення адміністративного позову
Справа № 819/148/16
12 березня 2016 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Подлісної І.М. розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в місті Тернополі клопотання про забезпечення адміністративного позову у адміністративній справі ОСОБА_1 до Кваліфікаційно - дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області, Ради адвокатів Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду поступила позовна заява ОСОБА_1 до Кваліфікаційно - дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області, Ради адвокатів Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення КДКА Хмельницької області від 18 січня 2016 року про накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на зайняття адвокатською діяльністю терміном на 1 рік.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 березня 2016 року відкрито провадження у адміністративній справі № 819/148/16.
11.03.2016 року до канцелярії Тернопільського окружного адміністративного суду від позивача поступило письмове клопотання про забезпечення адміністративного позову, шляхом заборони Раді адвокатів Тернопільської області вносити будь - які зміни в Єдиний реєстр адвокатів України стосовно адвоката ОСОБА_1.
В обґрунтуванні заявленого клопотання позивач посилається на те, що на підставі пп.2.22 п. 2 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 72 від 16 лютого 2013 року, із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Ради адвокатів України № 75 від « 4-5» липня 2014 р., наслідком несплати адвокатом у встановлений строк щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування - джерела фінансування ведення Єдиного реєстру адвокатів України, є перехід відомостей про нього в стан неактивних та невидимих для користувачів офіційного веб-сайту НААУ, обробка і підтримка яких адміністратором ЄРАУ не здійснюється. Такий адвокат не має права приймати участь в діяльності (роботі) органів адвокатського самоврядування, у зв'язку із відсутністю даних про нього в ЄРАУ.
Позивач в судове засідання не прибув, однак у вищевказаному клопотанні просить розглянути дане клопотання про забезпечення адміністративного позову негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі відповідно до ч. 1 ст. 118 КАС України.
Суд, розглянувши дане клопотання та проаналізувавши матеріали справи, вважає, що вказане клопотання про забезпечення позову підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
При розгляді та вирішенні даного клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову суд надає оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення позову забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; імовірності виникнення утруднень для виконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; наявності зв'язку із вжиттям заходів запобігти порушенню прав та інтересів інших осіб, в тому числі, й осіб, які не приймають участь у розгляді справи.
Інститут забезпечення адміністративного позову регламентовано статтями 117, 118 КАС України, які закріплюють підстави для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а також способи забезпечення позову в адміністративному процесі. Наявність такого інституту є однією з гарантій виконання постанови адміністративного суду і спрямовані на забезпечення принципу обов'язковості судових рішень.
Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
Частиною 1 ст. 118 КАС України визначено, що клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до частин першої, другої статті 117 КАС України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову. Підставою для вжиття заходів забезпечення позову можуть стати такі обставини:
1) існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі;
2) неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів;
3) необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому;
4) очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Згідно з частинами третьою-четвертою статті 117 КАС України для забезпечення адміністративного позову суд може: 1) зупинити дію всього рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; 2) заборонити вчиняти певні дії.
Відповідно, подання адміністративного позову або відкриття провадження в адміністративній справі саме по собі не зупиняє дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень. Зупинити дію рішення чи окремих його положень на час провадження в адміністративній справі може лише суд у порядку забезпечення адміністративного позову.
Суд, розглянувши клопотання позивача, враховуючи подані матеріали, вважає за необхідне постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову до ухвалення рішення в адміністративній справі, оскільки невжиття їх може утруднити або зробити неможливим виконання рішення адміністративного суду щодо захисту прав, свобод та інтересів позивача, а також враховуючи те, що, для відновлення прав позивача необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 117, 118, 160 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання про забезпечення адміністративного позову у адміністративній справі ОСОБА_1 до Кваліфікаційно - дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області, Ради адвокатів Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Заборонити Раді адвокатів Тернопільської області вносити будь - які зміни в Єдиний реєстр адвокатів України стосовно адвоката ОСОБА_1 (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю НОМЕР_1, виданого 26.09.2003 року Тернопільською обласною КДКА).
Копію ухвали направити сторонам у справі.
Ухвала підлягає до негайного виконання.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.