ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2016 року о/об 17 год. 10 хв.Справа № 808/8931/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника Відповідача-1 Коваленко І.М., представника Відповідача-2 Нечепуренко В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до 1.Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області; 2.Запорізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1.) до Головного управління МВС України в Запорізькій області (далі - Відповідач-1 або ГУ МВС України в Запорізькій області), Запорізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (далі - Відповідач-2 або ЗМУ ГУ МВС України в Запорізькій області), в якому позивач, з урахуванням уточнення позовних вимог (а.с.88-90), просить суд: 1) визнати наказ №440о/с від 05.11.2015 виданий ГУ МВС України в Запорізькій області у частині звільнення старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1, слідчого Слідчого відділення Жовтневого районного відділу Запорізького міського управління, за пп.«г» п.64 (через скорочення штатів) «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» не законним та скасувати його; 2) відновити в установі і на посаді до звільнення; 3) стягнути заробітну плату за час вимушеного прогулу.
У позові (а.с.3-8, 88-90) зазначено, що у 2009 році відповідно до Закону України «Про міліцію» та «Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС України» позивач розпочав проходити службу в ОВС України. У квітні 2013 позивач був призначений на посаду слідчого Слідчого відділення Жовтневого РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області. 05.11.2015 позивач виконував свої посадові обов'язки. У вечірній час позивач був викликаний до Запорізького міського управління ГУМВС України в Запорізькій області, де його ознайомили з Наказом №440о/с від 05.11.2015, яким позивача звільнено з органів внутрішніх справ на підставі пп.«г» п.64 «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України» та видали трудову книжку. Позивач не згоден з цим та вважає що порушені його права з огляду на наступне. Всі працівники міліції, які не підпадають під перелік осіб, які не мають право бути поліцейським, мають право на проходження служби в структурних підрозділах Національної поліції України. Для цього потрібно їх особисте бажання та відповідна згода, яка може бути підтверджена лише написанням відповідної заяви. Ті хто не виявив такого бажання або не підходить під вимоги, які встановлює держава до поліцейського, підлягає скороченню на підставі пп.«г» п.64 «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України». Позивач виявляв бажання працювати в лавах Національної поліції України та ніколи не подавав письмових рапортів чи заяв щодо не бажання працювати в Національній поліції України. Йому не пропонувалось перейти на службу до Національної поліції України. На численні усні звернення позивача працівники кадрового підрозділу повідомляли, що всі бажаючі працювати в поліції напишуть відповідні заяви, а про дату та час написання таких заяв буде повідомлено додатково. Однак, якимось чином було прийнято рішення про скорочення позивача, яке порушило його конституційні права щодо проходження державної служби. При цьому, о намірах свого скорочення позивач дізнався лише після ознайомлення з Наказом №440 від 05.11.2015 та отримання трудової книжки. У порушення норм «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України» досвід роботи позивача та інші обставини взагалі не були прийняті до уваги.
У судовому засіданні позивач, представник позивача підтримали уточнені позовні вимоги, просили уточнений позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідачем-1 подані до суду письмові заперечення (а.с.22-29), в яких зазначено, що виходячи з положень викладених у Постанові Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» від 16.09.2015 №730 Кабінетом Міністрів України зазначено про ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ, в тому числі Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області та не визначено правонаступників. Позивач не подавав заяви про бажання проходити службу в поліції. Головне управління Національної поліції не є правонаступником Головного управління Міністерства внутрішніх справ України і має статус новоствореного органу. Позивач був належним чином попереджений про звільнення через скорочення штатів в силу Закону України «Про Національну поліцію» з дотриманням вимог щодо мінімальних термінів такого попередження. Наказом МВС України «Про організаційно-штатні питання» від 06.11.2015 №1388 скорочені всі штати ГУМВС в Запорізькій області. Вжиття роботодавцем заходів для працевлаштування працівника в новоутвореній установі відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» не є обов'язком роботодавця.
У судовому засіданні представник Відповідача-1 проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідачем-2 подані до суду письмові заперечення (а.с.121-122), в яких зазначено, що позивачу 06.11.2015 було направлено лист з проханням терміново прибути до відділу кадрового забезпечення ЗМУ ГУ МВС України в Запорізькій області для отримання трудової книжки, обхідного листа та довідки-розрахунку. Відсутні будь-які підстави для виплати позивачу компенсації за час вимушеного прогулу оскільки його було звільнено через скорочення штатів відповідно до законодавства.
У судовому засіданні представник Відповідача-2 проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення позивача, представника позивача, заперечення представника Відповідача-1, представника Відповідача-2, дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
У Наказі ГУ МВС України в Запорізькій області від 05.11.2015 за №440о/с зазначено наступне: «… Згідно з пунктами 10 та 11 розділу ХІ Закону України «Про національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнити, з 06 листопада 2015 року у запас Збройних Сил: за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів): - старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1 (М-189523), слідчого слідчого відділення Жовтневого районного відділу Запорізького міського управління. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні, для виплати надбавки за вислугу років та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні складає 07 років 11 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні - не має. Виплатити йому премію за останньою посадою за період з 01 листопада до 06 листопада 2015 року у розмірі 98,0%. Підстава: подання начальника Жовтневого РВ від 05.11.2015 року ...» (а.с.13, 38).
Судом досліджено Подання Начальника Жовтневого РВ ЗМУ ГУ МВС України в Запорізькій області, в якому зазначено наступне: «… ОСОБА_1 службу в органах внутрішніх справ розпочав у квітні 2009 року … За час служби зарекомендував себе посередньо, по роботі мав зауваження … У зв'язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» та із запереченнями УВБ ГУМВС України в Запорізькій області (компрометуючий матеріал на ОСОБА_1.) подальшого проходження ОСОБА_1 служби в поліції, а також у зв'язку з тим, що інформація щодо прийняття його на службу до поліції відсутня, згідно з пунктами 10 та 11 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, клопочу про звільнення старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1 - слідчого слідчого відділення Жовтневого районного відділу Запорізького міського управління ГУМВС України в Запорізькій області з органів внутрішніх справ у запас за п.64 «г» (через скорочення штату) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України, з 06 листопада 2015 року …». Подання завізоване працівниками органів внутрішніх справ та працівником поліції (а.с.61-62).
Також, судом досліджено Службову характеристику на ОСОБА_1, в якій, крім іншого, зазначено: «… За час служби зарекомендував себе взагалі позитивно, але в цілому по роботі мав деякі зауваження … » (а.с.14).
Отже, інформація щодо позивача викладена у Службовій характеристиці та Поданні Начальника Жовтневого РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області стосовно ОСОБА_1 є суперечливою.
Відповідачами-1,2 не надано до суду заперечення УВБ ГУ МВС України в Запорізькій області (компрометуючий матеріал на ОСОБА_1.) про які зазначається у вказаному Поданні Начальника Жовтневого РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області.
Відповідно до Послужного списку 30.06.2015 позивачу наказом ГУ МВС України в Запорізькій області присвоєне звання старшого лейтенанта міліції (а.с.66).
У Довідці про стан комплектування, підписаної Начальником УКЗ ГУНП Запорізької області, зазначено наступне: «… В ГУМВС України в Запорізькій області некомплект атестованого складу станом на 06 серпня 2015 року складав 782 посади. У головному управлінні Національної поліції в Запорізькій області некомплект середнього та молодшого складу поліції станом на 19 січня 2016 року складає 619 посад» (а.с.63).
Позов підлягає задоволенню виходячи з викладеного вище та через наступне.
1. У п.8 Розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» зазначено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Закон України «Про Національну поліцію» опубліковано у наступних друкованих засобах масової інформації: Голос України 2015, №141-142 від 06.08.2015; Урядовий кур'єр 2015, №146 від 12.08.2015; Офіційний Вісник України 2015, 63 від 18.08.2015, ст.2075; Відомості Верховної Ради України 2015, №40-41 від 09.10.2015, ст.379.
У вказаному п.8 Розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» не зазначено, що працівники міліції будуть безальтернативно звільнені, а зазначено лише про «можливе» звільнення.
Відповідно до п.9 Розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Доказів пропонування позивачу посад Відповідачі-1,2 до суду не надали.
Також, Відповідачі-1,2 не довели, що позивач не відповідає вимогам до поліцейських, визначеним Законом України «Про Національну поліцію».
Головне управління Національної поліції в Запорізькій області утворено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 за №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ».
Згідно з п.10 Розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Доказів відмови позивача від проходження служби в поліції, Відповідачі-1,2 до суду не надали.
Відповідно до пп.«г» п.64 «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», затвердженого 29.07.1991 Постановою Кабінету Міністрів УРСР №114, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
У судовому засіданні позивач повідомив, що він звертався до кадрової служби в усному порядку щодо наміру продовження служби у поліції та написання з цього приводу відповідного рапорту, але, також, в усному порядку йому було відмовлено через, начебто, неврегульованість даного питання. Протилежного Відповідачі-1,2 не довели.
Судом з'ясовано, що будь-якого оприлюднення серед працівників Жовтневого районного відділу Запорізького міського управління Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області інформації про детальний порядок переходу до поліції, написання відповідного рапорту на ім'я конкретної службової особи, участь у процесі прийняття рішень про перехід до поліції та звільнення з органів внутрішніх справ - не було. Протилежного Відповідачі-1,2 не довели.
Представник Відповідача-1 у судовому засіданні повідомив, що при вирішенні питань щодо можливості проходження позивачем служби у поліції та його звільнення з органів внутрішніх справ Відповідач-1 керувався лише нормами «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» та Закону України «Про Національну поліцію», підзаконних актів прийнятих на виконання Закону України «Про Національну поліцію» не було.
Суд вважає, що держава Україна в особі органів державної влади - Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України та їх територіальних органів не вжила всіх заходів щодо належного інформування позивача про перехід до поліції, завчасного написання відповідного рапорту на ім'я конкретної службової особи та не забезпечила право позивача на участь у процесі прийняття рішень про перехід до поліції та звільнення з органів внутрішніх справ.
Відповідно до п.9 ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач був позбавлений можливості участі у процесі прийняття рішень про перехід до поліції та звільнення з органів внутрішніх справ.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позивача протиправно звільнено з займаної посади.
У зв'язку з цим, Наказ ГУ МВС України в Запорізькій області від 05.11.2015 за №440о/с «По особовому складу» у частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ через скорочення штатів є протиправним і підлягає скасуванню.
2. У п.24 «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» зазначено, що у разі незаконного звільнення або переведення на іншу роботу особи рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ підлягають поновленню на попередній роботі (посаді). У разі поновлення на роботі (посаді) орган, який розглядає трудовий спір, одночасно вирішує питання про виплату особі рядового і начальницького складу середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік.
Суд приймає до уваги інформацію представників Відповідачів-1,2, що відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 за №1388 «Про організаційно-штатні питання» втратили чинність штати органів, підрозділів, закладів, установ та підприємств МВС України.
Однак, суд вважає, що позивач підлягає поновленню на попередній роботі (посаді) - посаді слідчого Слідчого відділення Жовтневого районного відділу Запорізького міського управління, оскільки так зазначено у п.24 «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ».
3. Відповідно до п.32 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 №9, у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв'язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи - невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи. Для працівників, які пропрацювали на даному підприємстві (в установі, організації) менш двох місяців, обчислення проводиться з розрахунку середнього заробітку за фактично пропрацьований час. При цьому враховуються положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.1995 №348).
У п.2 «Порядку обчислення середньої заробітної плати», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100, зазначено, що працівникові, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати і середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 цього Порядку.
Відповідно до пп.3.5.2 п.3.5 «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», затвердженої 31.12.2007 Наказом Міністерства внутрішніх справ України №499, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за №205/14896 (далі - «Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ»), особам рядового і начальницького складу, звільненим з органів внутрішніх справ, а потім поновленим на службі у зв'язку з визнанням звільнення незаконним, грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з дня звільнення виплачується за посадою, з якої вони були звільнені, але не більше як за один рік.
Згідно з Довідкою Запорізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області від 19.01.2016 за №26/7-656 грошове забезпечення ОСОБА_1 за вересень 2015 року складало 3261 грн. 06 коп., а за жовтень 2015 року - 4303 грн. 61 коп., а всього 7564 грн. 67 коп. (а.с.65).
Звідси, середня заробітна плата ОСОБА_1 складає 3782 грн. 34 коп. (3782 грн. 34 коп. = 7564 грн. 67 коп. : 2).
Згідно з Довідками Південного районного центру зайнятості м.Запоріжжя №744 від 08.02.2016 та №1006 від 19.02.2016 позивачу за період з 16.11.2015 по 31.01.2016 виплачено дохід на загальну суму 4615 грн. 41 коп. (4615 грн. 41 коп. = 2554 грн. 96 коп. + 2060 грн. 45 коп.) (а.с.101-102).
Таким чином, на користь позивача підлягає стягненню середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 10513 грн. 95 коп. (10513 грн. 95 коп. = 3782 грн. 34 коп. х 4 місяці - 4615 грн. 41 коп. доходу).
Як зазначено у п.1.6 «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виплачується за місцем служби і виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом доходів і видатків органу, підрозділу, закладу чи установи МВС на грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Позивач перед звільненням проходив службу у Жовтневому районному відділі Запорізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області.
З урахуванням зазначеного, з Запорізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області на користь позивача має бути стягнутий середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 10513 грн. 95 коп.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи Відповідачів-1,2 не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Наказ №440о/с від 05.11.2015 Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області у частині звільнення ОСОБА_1 з займаної посади слідчого Слідчого відділення Жовтневого районного відділу Запорізького міського управління Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області по пп.«г» п.64 (через скорочення штатів) «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ».
Поновити ОСОБА_1 на посаді слідчого Слідчого відділення Жовтневого районного відділу Запорізького міського управління Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області.
Стягнути з Запорізького міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 10513 грн. 95 коп.
Постанова у частині поновлення ОСОБА_1 на посаді слідчого Слідчого відділення Жовтневого районного відділу Запорізького міського управління Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області та стягнення суми 3782 грн. 34 коп. (сума стягнення за один місяць) - підлягає негайному виконанню.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 12.03.2016.
Суддя О.О. Прасов