Ухвала суду № 56375204, 02.03.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
815/2107/15
Номер документу
56375204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/2107/15

Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Кравченко М.М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого - судді Скрипченка В.О.,

суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Сівєлькіної С.Є.,

представника позивача Харченка І.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРІНВУД ЛТД» до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови від 31.03.2015 року №16,-

В С Т А Н О В И В:

09 квітня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ГРІНВУД ЛТД» (далі - ТОВ «ГРІНВУД ЛТД») звернулося до суду з адміністративним позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.03.2015 року №16.

В обґрунтування позову зазначено, що 16.03.2015 року за місцезнаходженням ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» (м. Одеса, просп. Шевченка, 6, корп. 2) звернувся головний державний інспектор Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Каменський С.І. з направленням на здійснення позапланової перевірки від 11.03.2015 року №911 з метою проведення перевірки. 17.03.2015 року Каменський С.І. прибув за місцезнаходженням ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» та надав запит від 16.03.2015 року №05/1-2710 про надання копій документів, що стали підставою для видачі дозволу на виконання будівельних робіт №ІV115133520384. 18.03.2015 року відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» подало до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області інформаційний запит №18/03-01, за яким вимагалося надати належним чином засвідчену копію дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірки ТОВ «ГРІНВУД ЛТД». 19.03.2015 року Каменський С.І. без повідомлення ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» склав акт про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. 31.03.2015 року у відповідь на інформаційний запит ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» отримало лист від 20.03.2015 року №005/1-2911, в якому була відсутня запитувана інформація, однак зазначалося, що Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області була здійснена позапланова перевірка. 31.03.2015 року Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області виніс постанову №16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Позивач не погоджується з постановою Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 31.03.2015 року №16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та вважає, що вона належить до скасування.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року адміністративний позов ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» задоволений. Визнано протиправною та скасовано постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.03.2015 року №16.

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.

Позивач надіслав до апеляційного суду заперечення, у якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї представника позивача Харченка І.Є., вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 16.03.2015 року головний державний інспектор Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Каменський С.І. прибув за місцезнаходженням ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» за адресою: м. Одеса, просп. Шевченка, 6, корп. 2, з метою проведення перевірки на підставі направлення Заступника директора Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Кургана Сергія Павловича на здійснення позапланової перевірки від 11.03.2015 року №911 (а.с. 18), наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 27.02.2015 року №115 про проведення позапланової перевірки (а.с. 45) та постанови начальника слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області Кравченка О.М. від 28.01.2015 року про призначення перевірки містобудівного законодавства (а.с. 47).

17.03.2015 року головний державний інспектор Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Каменський С.І. прибув за місцезнаходженням ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» за адресою: м. Одеса, просп. Шевченка, 6, корп. 2, та надав лист від 16.03.2015 року №05/1-2710 (а.с. 17).

В зазначеному листі Заступник директора Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Курган С.П. повідомив ТОВ «ГРІНВУД ЛТД», що у період з 13.03.2015 року по 19.03.2015 року проводиться позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 84/5, та просив ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» на період проведення позапланової перевірки забезпечити вільний доступ на об'єкт будівництва та надати належним чином засвідчені копії правовстановлюючих документів на об'єкт реконструкції та документів, що стали підставою для видачі дозволу на виконання будівельних робіт №ІV115133520384 (а.с. 17).

18.03.2015 року ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» подало до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області інформаційний запит №18/03-01, у якому директор ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» Філатов А.О. просив Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області надати належним чином засвідчену копію дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірки (а.с. 19-20).

31.03.2015 року ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» отримало лист від 20.03.2015 року №005/1-2911 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (а.с. 21), у якому зазначалося, що Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 27.02.2015 року №115 про проведення позапланової перевірки та постанови начальника слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області Кравченка О.М. від 28.01.2015 року про призначення перевірки містобудівного законодавства в період з 13.03.2015 року по 19.03.2015 року була здійснена позапланова перевірка ТОВ «ГРІНВУД ЛТД», за результатами якої складено 19.03.2015 року акт та протокол.

Підставами для складання Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області акта про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності стали не надання директором ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» копій документів на вимогу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області та відмова у доступі посадовим особам Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області для проведення перевірки на об'єкт будівництва.

31.03.2015 року Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області виніс постанову №6 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (а.с. 14-16).

Відповідно до цієї постанови ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 12180,00 грн.

Задовольняючи адміністративний позов ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв та прийняв рішення з порушенням норм чинного на той час законодавства, з чим погоджується апеляційний суд.

Так, відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553.

Відповідно до абз. 2 п. 1 зазначеного Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами.

Згідно з п. 5 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Згідно з Додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» Держархбудінспекція включена до переліку державних інспекцій та інших контролюючих органів, яким надаватиметься дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців шляхом прийняття відповідного розпорядження.

При цьому, відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Однак, суд першої інстанції обґрунтовано звернув увагу на те, що згідно з ч. 8 розділу 3 «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

Таким чином, з огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що контролюючий орган (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) має право здійснювати перевірку суб'єктів господарювання протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України.

Водночас, під час розгляду справи судом першої інстанції було встановлено, що відповідного дозволу Кабінету Міністрів України у Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на проведення перевірки ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» немає.

При цьому, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що постанова начальника слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області Кравченка О.М. від 28.01.2015 року про призначення перевірки містобудівного законодавства є недостатньою підставою для призначення та проведення перевірки.

Отже, колегія суддів погоджується з тим, що Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області не мав права проводити перевірку ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» підчас законодавчо встановленої заборони.

Крім того, апеляційний суд відхиляє посилання апеляційної скарги на те, що 19.03.2015 року під час складення акту про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності був присутній директор ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» Філатов А.О., який відмовився від підписання та отримання зазначених документів, адже відповідно до наказу №01/03-15 від 18.03.2015 року (а.с. 32), посвідчення про відрядження (а.с. 33) директор ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» Філатов А.О. 19.03.2015 року знаходився у відрядженні в місті Кодима Одеської області. Тобто, зазначена обставина підтверджує, що директор ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» Філатов А.О. 19.03.2015 року фактично не міг бути присутнім під час складення та підписання акта про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

До того ж, зазначені факти підтвердив у судовому засіданні суду першої інстанції допитаний у якості свідка директор ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» Філатов А.О..

Варто підкреслити, що відповідно до п. 9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

За таких обставин є підстави для висновку про те, що акт про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 19.03.2015 року, що складені відносно ТОВ «ГРІНВУД ЛТД», містять недостовірні відомості.

Підсумовуючи усе зазначене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що, оскільки відповідач не мав права проводити перевірку позивача, акт про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 19.03.2015 року містять недостовірні відомості, то наявні підстави для скасування постанови Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 31.03.2015 року №16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, що прийнята за наслідками такої перевірки ТОВ «ГРІНВУД ЛТД».

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову ТОВ «ГРІНВУД ЛТД».

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію не довів та не обґрунтував. Натомість позивач довів протиправність прийнятої відповідачем постанови від 31.03.2015 року №16.

Колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції правильним і таким, що відповідає вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність рішення суду не спростовують.

Відтак, апеляційна скарга Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали апеляційного суду в повному обсязі.

Головуючий В.О.Скрипченко

Суддя О.С.Золотніков

Суддя Ю.В.Осіпов